Az ismert gyermekmondóka valódi kedvcsináló mindenféle perechez, amelyek lehetnek sósak (Európa-szerte ma is ezek a legnépszerűbbek), de édesek is. A perec lehet kicsi, lehet nagy, ropogós, omlós, puha – formája, illata, íze ellenállhatatlanná teszi mindegyiket nem csak a gyerekek számára!
Talán kevésbé közismert, hogy a perechez rendkívül gazdag anekdotakincs tartozik. A mondóka eredetének szálai nagy valószínűséggel egy ismeretlen kora középkori olasz szerzeteshez vezetnek, aki a 7. század elején kenyértésztából elkészítette „pretioláját” (magyarul: kicsiny jutalom). A hagyomány szerint azokat a gyerekeket ajándékozta meg az összefont karokat formázó jutalomfalattal, akik derekasan megtanulták az imádságokat.
Századokon át kolostorok konyháiban sütötték, és ennek megfelelően szakrális jelentőséget is tulajdonítottak a perecnek – voltak, akik a szentháromságot látták a háromosztatú perecben. A középkor folyamán azonban egyre több városi pék is készítette, népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy a 14. századtól a pékek céhének jelképévé választották.
Maga a perec szó a karkötő vagy karperec jelentésű latin bracellusból eredeztethető, számos indoeurópai nyelv őrzi is ennek valamely formáját.
A kenyértésztából sült perec hosszú ideig jellemzően böjti eledelnek számított. Nem érdektelen felidézni ebből a szempontból idősebb Pieter Brueghelnek a bécsi Kunsthistorisches Museumban látható ’A karnevál és a böjt csatája’ című 1559-es festményét, amelynek jobb alsó részletén a húsokkal megrakott nyárssal felfegyverkezett karnevál hercege készül csatázni a sovány halakat fegyverére „szervírozó” böjt asszonyával. Ez utóbbi alak köré jó néhány perecet helyezett a festő. Ha a kép mozgalmas, minden bizonnyal a lovagi tornákat karikírozó jelenetsorában a harcias böjtöt jelképező figura közvetlen környezetére koncentrálunk, igencsak szembetűnő, mekkora közkedveltségnek is örvendhetett ez a péksütemény – valószínűleg karnevál idején éppúgy, mint a böjti napokon.
Ha pedig a perec tésztája gazdag, fűszeres és még a tetejére is kerül valami ropogós finomság, kétség nem fér hozzá, hogy vidám farsangi összejövetelek nagyszerű sör- vagy borkorcsolyájaként is remek választás.
Mivel a sós aprósütemények, így a perecek is gyerek- és felnőttsereg kedvencei, akár nagyobb mennyiséget is érdemes készíteni belőle.
Ezúttal olyan gyorsan összeállítható, négyféle sajttal gazdagított perecek sültek a konyhában, amelyek kívül ropogósak, belül puhák, és jól záródó dobozban akár napokig lehet belőlük nassolni – már ha marad.
Gyors négysajtos perec
Hozzávalók kb. 35 darabhoz:
8 dkg reszelt ementáli típusú sajt
8 dkg reszelt füstölt edámi sajt
4 dkg reszelt parmezán típusú sajt
15 dkg krémes tehéntúró
10 dkg puha vaj
15 dkg finomliszt
15 dkg rétesliszt
1 csomag sütőpor
1 dl hideg tej
1 teáskanál frissen őrölt színes bors
kevés tengeri só
A tetejére:
1 egész tojás
2 evőkanál fekete szezámmag (egész mákra, napraforgómagra is cserélhető)
Elkészítés: Két nagy gáztepsit sütőpapírral borítok. A sajtokat finomra reszelem.
A kétféle lisztet a sütőporral egy tálban alaposan összekeverem. Egy nagy keverőtálba halmozom a sajtokat és a túrót, hozzáadom a puha vajat, csipetnyi sót, borsot, valamint a tejet. A sóval érdemes óvatosan bánni, mert a sajtok sótartalma meglehetősen nagy, amely sütés után érezhető igazán.
A háztartási robotgép dagasztóbetétjével alacsony fokozaton keverni kezdem, majd fokozatosan adagolom hozzá a lisztet. Ha tészta összeállt, nagyjából 3-4 cm átmérőjű golyókat formálok belőle. A kis golyókból 24-25 cm hosszúságú, vékony rudakat sodrok, melyeket pereccé formálok és az előkészített tepsikre sorakoztatok. 1-2 cm távolságot érdemes hagyni közöttük, mert valamelyest nőni fognak sütés közben.
A sütőt 175 fokra előmelegítem. A tojást kissé felverem, a perecek tetejét megkenem, majd mindegyikre szórok a szezámmagból.
Az előmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranyszínűre sütöm. Rácson hagyom hűlni. Frissen a legfinomabb. Másnapra kissé megpuhul, de sütőben könnyedén felfrissíthető.
Gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt nagyszerű jutalomfalat!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.