Rengeteg benne a vitamin (különösen az A-, B-, D-) és az ásványi anyag (vas, szelén, cink, jód). Emellett a tengeri halakban az igen értékes omega-3 zsírsav is megtalálható. Ez a többszörösen telítetlen zsírsav központi szerepet játszik az anyagcsere-folyamatban, védelmet nyújt a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és az agyműködésre is jótékony hatással van. Mivel az emberi test magától nem képes előállítani, a táplálékkal kell bejuttatnod a szervezetedbe. Éppen ezért hetente egyszer-kétszer érdemes zsírosabb tengeri halat, például makrélát vagy lazacot fogyasztani, míg az édesvízi fajták közül a fehér busa és a kecsege a legjobb választás.
5 ok, amiért érdemes halat fogyasztani >>>
Ekkor sem kell aggódnod az egészséged miatt, hiszen a létfontosságú omega-3 zsírsav az értékes növényi olajokban (pl. lenolaj), a diófélékben, a magvakban, a fügében, a kukoricában és az avokádóban is megtalálható.
Szardínia, a praktikus apróhal >>>
Attól függ, milyen halról van szó. Az biztos, hogy a halak húsában megtalálható jód felpörgeti az anyagcserét. Egyes halfajtáknak magas a fehérje-, és alacsony a zsír-, illetve kalóriatartalma, ilyen például az amur, a süllő, a fehér busa, a tőkehal, a hekk és a fogas. Ugyanakkor léteznek inkább zsíros, 200–300 kcal/100 g tápértékű fajták is, mint a ponty, a harcsa, a tonhal, a folyami lazac vagy a hering. Ám ezekben az omega-3 zsírsavból is több található a halhúsban.
Sőt, jobb, mint a friss! A tengerből kifogott halat ugyanis speciális hajókon szállítják, különleges fagyasztási eljárást alkalmazva, ennek köszönhetően pedig megmarad a vitamin- és ásványianyag-tartalmuk. A mirelit halak további előnye, hogy egyszerű az elkészítésük, hiszen megpucolva és gyakran kiszálkázva kerülnek a csomagolásba. Vásárláskor azonban ügyelni kell arra, hogy lehetőleg minél kevesebb aroma-, színező- és konzerválóanyagot vagy ízfokozót tartalmazzon a termék. Ha háromnál több „szépítőszer” szerepel az összetevők között, akkor válassz egy másik típust!
Tengeri herkentyűk, avagy ismerkedés a sós vizek finomságaival >>>
Egyszerű: ha a hal büdös, akkor nem friss, különben ugyanis tenger-, óceán-, illetve patakillata van. Az állat szeme legyen tiszta és dülledt, a pikkelyei simuljanak a testére, és csillogjanak. A kopoltyút széthúzva élénkpiros húst kell találnod. A sötétvörös, barna vagy fekete elszíneződés egyértelműen jelzi, hogy a hal nem friss!
A halevés terén világviszonylatban igencsak le vagyunk maradva, és az európai ranglistán nem állunk túl jól. Egyél legalább heti 1 alkalommal minimum 150 g-nyi édesvízi vagy tengeri halat. Ha diétázol, akkor grillezve vagy alufóliában, zöld fűszerekkel együtt párolva, citrommal ízesítve, esetleg friss hallevesként, sok paradicsommal elkészítve mennyei finomságot készíthetsz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.