A kullancs egy világszerte elterjedt vérszívó parazita, mely a gazdaállat vagy az ember vérével táplálkozik. Emberi és állati betegségeket is terjeszt: ha a kullancs valamely kórokozóval fertőzött, az egyébként ártalmatlan kullancscsípés veszélyes is lehet az emberre és az állatokra. A kullancs elleni védőoltás mindnekinek ajánlott, és ha a szabadban tartózkodsz, a kullancsriasztó spry használata is javasolt. Ha a békésebb megoldások híve vagy, mutatunk pár természetes kullancsirasztót.
Az oregánóolaj az egyik leghatékonyabb illóolaj a kullancsok ellen. Alkalmazhatod védőpermetként a kullancsok elriasztására, de kullancscsípés kezelésére is kiváló, hiszen képes elpusztítani a betegségeket terjesztő kórokozókat. Az oregánóolaj kullancsriasztóként való használatához hordozóolajra van szükség, például olívaolajra, napraforgóolajra, avokádóolajra, jojobaolajra vagy kókuszolajra. (A hordozóolajra főként a bőr védelme miatt van szükség.) 6 csepp oregánó illóolajat keverj 8 csésze hordozóolajba. Áztass egy törlőkendőt a keverékbe, és vidd fel a fedetlen bőrre. A keveréket spray-palackba is töltheted, és befújhatod a ruhádat is, mielőtt a szabadba mennél.
Az oregánóolaj cedrol nevű kémiai vegyületet tartalmaz, amely taszítja és elpusztítja a kullancsokat. Az illóolaj nagy koncentrációban tartalmaz karvakrolt is, amely képes elpusztítani a Borrelia burgdorferit, a Lyme-kórt okozó kórokozót. Figyelem: soha ne használj hígítatlan oregánóolajat a bőrön, mert irritációt okozhat. Ezenkívül védd a szemed és az orrod, no és kedvenceidet is: az oregánóolaj még hígított formában is mérgező a háziállatokra!
Citromlé segítségével elűzheted otthonodból a kullancsokat. Tölts meg egy edényt 1½ csésze vízzel, majd vágd vékony szeletekre a citromot, és add hozzá a vízhez. Forrald fel, és főzd 30 percig. Hagyd állni egy éjszakán át, majd távolítsd el a citromszeleteket és töltsd flakonba a keveréket. Fújhatod bőrre, ruhára, bútorra sőt a kutyusod szőrére is – így megakadályozhatod, hogy a kullancsok rád tapadjanak.
A citromlé gazdag citromsavban, amit a kullancsok nem igazán tolerálnak. És bár a legtöbb felületre és anyagra felviheted, egy kis helyen azért jó, ha teszteled, hogy nem okoz e kárt a ruha vagy bútor színében. A citrom illatát a macskák sem bírják, így a kullancsok mellett ők is menekülőre fogják.
A neemolaj olyan természetes peszticid, amelyet egy trópusi területeken honos, örökzöld fafaj magjából préselnek. Elűzheti és elpusztíthatja a kullancsokat, és házi kedvencek közelében is biztonsággal alkalmazható. Permetnek vízzel vagy hordozóolajjal hígítva készítsd: keverj el 2 teáskanál neemolajat 4 csésze vízben, majd tedd szórófejes palackba a keveréket. Permetezheted cserjék és fák alá is, ahol magas gyomok nőnek. A neemolajat a bőrre tapadt kullancsok eltávolítására is bevetheted: cseppents egy csepp hígítatlan olajat a kullancsra, hogy elernyedjen, majd távolítsd el kullancscsipesz segítségével.
A neemolaj különböző módon hat a kullancsokra: elzárja a légzőnyílásaikat, és megakadályozza a tojások kikelését, így csökkentve számukat. Sajnos a méhekre is mérgező hatással van, így akkor használd a kertben, amikor ezek a rovarok kevésbé aktívak – tehát kora reggel vagy késő este.
Számos gyógyászati tulajdonsága mellett a fahéjolaj olyan erős illattal is bír, amely taszítja a kullancsokat. Más illóolajokkal ellentétben, amelyek nem tartósak, a fahéjolaj az alkalmazás után körülbelül két órán keresztül hat még. A fahéjolajat is hordozóolajban kell hígítani: minden 10 csepp hordozóolajhoz adj 1 csepp fahéjolajat, jól keverd össze, majd tölts meg egy spray-palackot a keverékkel. Permetezd az olajat a pázsit árnyékos területeire és a cserjék alá, ahol kullancsok rejtőzhetnek.
A fahéjolaj a titkos fegyver, amelyre szükséged van ahhoz, hogy a kullancsokat távol tartsd az udvartól és a kerttől. Óvatosan dolgozz vele, a bőrön kiütéseket és égési sérüléseket okozhat. Figyelem: a fahéjolaj mérgező a kutyák számára!
A geránium (Pelargonium graveolens) egy muskátli fajta, amelyet leginkább az édes illatú illóolaj kivonására termesztenek. A kullancsriasztó készítéséhez is hordozóolajra lesz szükség, például mandulaolajra. Hogy a keverék jó illatú legyen, kerüljön bele valamilyen virágvíz is. Egy edényben keverj össze 30 csepp gerániumolajat, 2 evőkanál hordozóolajat és 1 csésze virágvizet. Tölts meg egy spray-palackot a riasztóval, és vidd fel ruhádra és fedetlen bőrödre. A kutya lábaira, hasára és tarkójára is permetezz bőségesen.
A muskátliolaj egyik hatóanyaga a (-)-10-epi-γ-eudesmol nevű vegyi anyag. Ez a vegyszer a kullancsok több mint 90%-át elriasztja. A hatása azonban nagyon rövid ideig tart, különösen szeles napokon, ezért óránként vidd fel a keveréket magadra és a kutyusodra is. Soha ne használd ez az olajat macskákon, mivel a gerániumolaj mérgező hatással van rájuk!
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.