Halból készült leves ételek már a középkori magyar szakácskönyvekben is fellelhetők. A 18. század végéig inkább az egyszerű és savanyú, pirospaprikamentes hallevesek voltak népszerűek, az 1800-as évektől pedig a halpaprikásból eredeztethető pirospaprikás halászlevek váltak egyre népszerűbbeké. A karácsonyi asztalról mára a régi, savanyú hallevesek teljesen leszorultak.
Az 1800-as évek elejétől főleg a Duna-menti magyarok és svábok fogyasztották ezt az ételt. Bár hasonlít a most ismert halászléhez, ez nem pörköltes, paprikás módra készült, hanem inkább paprikás-rántott levesnek.
Íme, rántásos-paprikás halleves elkészítési módja:
Az eredeti recept szerint pirított zsemle- vagy kenyérkockákkal tálalták, később inkább kenyérrel ették.
A Duna-menti vidékeken elterjedt halászlétípus, amely, a paprikás halleves egyfajta rántás nélküli változatának tekinthető. A 19. századtól egyre ismertebb hungarikum.
Többnyire friss kenyérrel fogyasztották.
Ez a leves a Tisza-vidék sajátos halászlé féléje. A 19. század közepétől népszerű magyar, horvát és sváb ételnek számított. Sűrű, pörkölt- vagy paprikásszerű és élénkpiros halászlére számítsunk.
Íme a tiszai halászlé receptje:
Ez az étel elkészítési módját tekintve hasonlít a tiszai halászlé receptjéhez. Annyi az eltérés, hogy a halnyesedékkel együtt néhány szem megtisztított krumplit is adtak hozzá, amit az átpasszírozás előtt kivettek a főzőléből, majd a kész halászlében a tányéron tálalták. Egyes balatoni bortermő vidékeken a halászléalapot nem vízzel öntötték fel, hanem kis savanykás borral.
A balatoni halászléhez hasonlóan készült, de két igen lényeges eltéréssel. Az egyik: hogy a piros és csípős paprikát csak a halszeletek főzésekor adták hozzá. A másik: hogy a halaprólékkal együtt főtt krumplit is bele-passzírozták. Ezzel sűrítve a halászlét.
Olyan halászlé, amelynek alapját nemcsak a szeleteket adó hal nyesedékei adták, hanem egyéb apró halak is. Ezeket tisztítás után együtt főzték és passzírozták a halszeleteket adó hal aprólékaival.
Ez a fajta halászlé halgulyásnak vagy paprikás hallének is tekinthető. A dunai halászléhez hasonlóan készült, két különbséggel. Az egyik az, hogy a halászléhez adott hagymát nem pirították meg, hanem nyersen belefőzték a lébe, ami nem pörköltes, hanem inkább leveses ízt eredményezett. A másik eltérés, hogy a tésztát nem külön főzték meg, hanem a halászlében. Egyes vidékeken 1-2 deci bort is öntöttek hozzá, a pikáns íz érdekében.
Aki nem tudna választani a fenti halászlé receptek közül, annak javasoljuk, nézze meg hogyan készíti a halászlét Gáspár Bea, fedezze fel a másnaposság ellen is kiváló korhely halászlé receptjét is, de, aki különlegességet keres "halból készült leves" témakörében, annak a szicíliai hallevest ajánljuk szeretettel!
Borítókép: Mindmegette
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.