Ahogyan azt előző cikkünkben olvashattad, a tejcukor-érzékenység oka, hogy a bélnyálkahártya emésztő enzimei között nem termelődik tejcukorbontó enzim, vagy csökkent a működése. Így a tejcukor (laktóz) feldolgozása és felszívódása elmarad, és emésztetlenül kerül a bélrendszer alsóbb szakaszaiba. Mivel a laktóz vizet szív magához és baktériumos erjedésnek indul, fokozott bélmozgás, hasmenés alakul ki, a keletkezett gázok puffadást, görcsöket okoznak.
A kezelés legegyszerűbb módja a tejcukor kiiktatása lenne. A tejet azonban - a benne levő értékes anyagok, elsősorban a csontok erősségét adó kalcium miatt - fejlődő korban nem ajánlott kihagyni az étrendből, ésa tejtermékekre felnőttkorban is szükségünk van. Ezért inkább azt javasoljuk, hogy csökkentsd a bevitt tejcukor mennyiségét. Ennek egyik módja a kevesebb laktózt tartalmazó (pl. savanyított tejtermékek, sajtok), vagy a laktózmentes (pl. laktózmentes tej, joghurt, tejföl, túró helyett tofu) termékek fogyasztása. A másik lehetőség az enzimpótlás, amely azt jelenti, hogy úgy lehet tejet fogyasztani, ha tejcukorbontó enzimet tartalmazó készítményt kevernek hozzá.
Az életkor előrehaladtával kialakuló laktózintolerancia esetén gyakran már a kevésbé szigorúbb megszorításokra is jól reagál a szervezet. Többnyire elég csak a tej (tejeskávé, kakaó) elhagyása, és a tejtermékek fogyasztásával nincs probléma, csak egyéni érzékenység esetén szükséges a tovább szigorított étrend.
Alkalmazhatsz – általában - joghurttal, kefirrel való sűrítést. Tejfölös habarás helyett a leveseket, főzelékeket készítheted magyarosan, fűszerpaprikás rántással.
Kedvet kaptál egy kis laktózmentes főzőcskéhez? Az itt található recepteket könnyen elkészítheted, és még a gyomrodat sem terheled velük:
Sajtos omlett
Hozzávalók 4 személyre:
4 tojás
4 evőkanál laktózmentes tej
15-20 dkg reszelt sajt
1 evőkanál liszt
olaj
Elkészítés: A tojássárgáját elválasztjuk a fehérjétől. A sárgáját jól elkeverjük a tejjel, a liszttel, majd belekeverjük a reszelt sajtot és ízlés szerint megsózzuk. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, majd óvatosan összekeverjük az alapanyagokkal. Az olajat serpenyőben előmelegítjük, beleöntjük a tojásos masszát, és csak az egyik felét sütjük meg.
Rizsfelfújt
Hozzávalók 4 személyre:
30 dkg rizs
4 tojás
1 citrom reszelt héja és leve
2 tasak vaníliás cukor
1 evőkanál cukor
2 evőkanál zsemlemorzsa
1 evőkanál margarin
5 dkg mazsola
Elkészítés: A rizst - hagyományos módon - megfőzzük a vaníliás cukorral, és a citrom levével ízesített vízben. Amikor a rizs puha, félretesszük hűlni. A tojások fehérjét és sárgáját különválasztjuk. A sárgáját a cukorral jól kikeverjük, a fehérjét kemény habbá verjük, és a rizshez előbb a sárgáját, majd a kemény habot lazán hozzákeverjük. Belekeverjük a mazsolát és a citrom reszelt héját. A tepsit kikenjük margarinnal, megszórjuk a zsemlemorzsával. Ráöntjük a rizses masszát, és 200 fokra előmelegített sütőben addig sütjük, míg a teteje megpirul.
Málnás tofukrém
Hozzávalók 4 személyre:
40 dkg friss (vagy fagyasztott) málna
40 dkg tofu
3 db tojás
4 evőkanál porcukor
1 citrom reszelt héja
Elkészítés: A tofut szitán áttörjük, összekeverjük 2 evőkanál porcukorral és a reszelt citromhéjjal. A tojásfehérjéket a maradék porcukorral habbá verjük, óvatosan összedolgozzuk a tofukrémmel. Néhány szem málnát félreteszünk a díszítéshez, a többi gyümölcsöt lazán belekeverjük a krémbe. Üvegtálkákba adagoljuk, jól a frizsiderben jól lehűtjük, majd a málnaszemekkel díszítve tálaljuk. Díszítésre használhatunk más – akár többfajta – gyümölcsöt is.
(Még több laktózmentes receptet találsz a Kiskegyed Konyhája júniusi számában.)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.