Vannak irányzatok, melyek szerint a tej nem alkalmas emberi fogyasztásra, gyomrunk nem tudja rendesen megemészteni, és sok problémát okoz a szervezetünknek. Más iskolák szerint nagyon fontos tápanyag, elsősorban a benne található fehérjének és Kalciumnak köszönhetően. Ebben a vitában nem tudunk és nem is szeretnénk állást foglalni, inkább azoknak szeretnénk segíteni, akik valamilyen okból tejmentes étkezést választanak.
Álljunk meg egy pillanatra, és gondoljuk végig, mennyi-mennyi ételnek alapanyaga valamilyen tejtermék… Viszlát tej, kefir, tejföl, tejszín, túró és mindenféle sajtok… És persze mindazok az ételek, amikben elrejtve, de szerepelnek… Nagyon hosszú lenne a sor, inkább bele sem kezdünk…
Szerencsére az emberi lelemény határtalan, ennek köszönhetjük a különféle növényekből készülő tej-jellegű italokat, hivatalosan ugyanis ezeket nem nevezhetjük tejnek. Tápértékük, összetételünk, de még ízük is más, mint az igazi tehéntejé, mégis úgy használjuk őket, mint a tejet.
A növényi tejek íze és állaga attól függ, hogy gabonából (rizs, zab, árpa), hüvelyesből (szója), magból (napraforgómag, szezámmag) vagy csonthéjasból (mandula, dió, gesztenye, kókusz) készülnek. Szerencsére ezek a tejek készen megvásárolhatóak bio boltokban vagy a nagyobb bevásárlóközpontok bio részlegein, igaz, sajnos elég borsos áron. Ennél sokkal gazdaságosabb a házilag készített növényi tejital, igaz, ehhez több türelemre van szükség, és az eltarthatósága sem olyan hosszú, mint a bolti, készen vett változatoké.
Az elkészítés minden alapanyag esetén hasonló: tiszta vízbe áztatjuk egy éjszakára a lehetőleg bio magokat, majd másnap egy háztartási robotgéppel pépesítjük, majd leszűrjük, különválasztva így a „tejet”. A maradék pépet kenyértésztába, süteménybe tehetjük, megpiríthatjuk zöldségekkel, így semmi sem vész kárba.
A készen kapható növényi tejitalok natúr és ízesített változatban is kaphatóak, ugyanezt otthon is reprodukálhatjuk igazi fűszerekkel és cukor nélkül… Adhatunk hozzá vaníliát, kakaót, fahéjat, karadamomot, a cukrot pedig mézzel vagy néhány szem hozzámixelt datolyával helyettesíthetjük.
Hozzávalók 1 literhez:
5 dkg hántolt zab (egész szemek, nem zabpehely)
¼ kávéskanál só
Elkészítés: A zabszemeket tálkába tesszük és felöntjük vízzel, 8 órát ázni hagyjuk. Ezután leszűrjük, lecsepegtetjük, majd lábasba tesszük a sóval és 3 dl vízzel. Felforraljuk, majd visszavesszük a hőt, és 40 percig gyöngyözve főzzük, majd hagyjuk teljesen kihűlni. Robotgépbe öntjük, hozzáöntünk még 8 dl vizet, is simára turmixoljuk. Sűrű szűrőn leszűrjük. Felhasználható 4-5 napig frizsiderben tartva, használat előtt mindig rázzuk fel.
Hozzávalók 1 literhez:
17 dkg mandula egészben
¼ kávéskanál só
Elkészítés: A mandulát tálkába tesszük, felöntjük vízzel, és 8 órát ázni hagyjuk. Leszűrjük és leöblítjük. Robotgépbe teszük a sóval és 1,1 l vízzel, és simára turmixoljuk. Finom szűrőn átszűrjük, a mandulát kinyomkodjuk, hogy minél kevesebb nedvesség maradjon benne. Üvegbe töltjük, hidegre tesszük. 4-5 napig felhasználható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.