Ezt a fehércsokoládé habot Ausztriában, a Fertő-tó partján tanultam, és olyan népszerű volt, hogy a vendégek határozott fellépésének köszönhető, hogy folyamatosan az étlapon tartottuk. Bár az étterem híres volt változatos étlapjáról és ízvilágáról, a csokihabhoz szigorúan tilos volt hozzányúlni. Ezért a garnírungot tettük változatosabbá, illetve néha egy-egy nagyon apró változtatást eszközöltünk a recepten. Pl. a fehércsoki habba pirított mandulát szórtunk, vagy éppen pörkölt mogyorót és pirított kékmákot, amit nem daráltunk hanem mozsárban, pirítás után még melegen picit megtörtünk.
A feketecsokoládé habot készítettük szintén magokkal, de előfordult, hogy Toblerone csokiból készítettük magát a mousse-t, vagy négymagos grillázst törtünk bele. A köreteket általában idény szerinti gyümölcsökből válogattuk, készítettünk epres rebarbarakompótot hozzá, marcipános narancs chutney-t, házilag kandírozott gyümölcsöket, passió gyümölcsöt, guavét és mangót. Dekoráltuk kekszekkel, krokantokkal és házilag készített gyümölcs redukciókkal, a vendégek nem kis örömére.
A likőrgyöngy már más tészta… ehhez némi jártasság szükséges a molekuláris gasztronómia terén. A mai modern konyha ugyanis elkezdte használni a gyógyszeriparban is használatos zselésítő, sűrítő, habosító, lágyító anyagokat. Ezek mind természetes anyagok, amik nem károsítják az egészséget. A likőrgyöngyhöz is úgynevezett algin fürdőre van szükség.
A molekuláris gasztronómiáról
Egyébként a molekuláris konyhatechnológiát egy magyar ember (Kürti Miklós) találta ki, de az igazi nagy áttörő Ferran Adria volt, egy spanyol chef, akinek eltökélt szándéka, hogy a tudományt a gasztronómia szolgálatába állítsa. Évek óta sikeresen vezeti éttermét, az El Bullit, ahol a molekuláris gasztronómia és a cyro technológia midennapos, és folyamatosan minden ételen jelen van. Egy évből fél évet van nyitva az étterem, a másik fél évet tudósokkal és szakácsokkal közösen egy laborban kísérletezéssel töltik. Van olyan szakács, aki 2 hónapon keresztül csak a cukor hőmérsékletével és a hőmérsékletre való reakciójával, csak a cukorból készíthető ételekkel kísérletezik.
A 6 hónap kísérletezés alatt készítik el az étlapot a következő 6 hónapra, mindent fényképeznek, archiválnak, és több napos meetingeken és tréningeken elemzik az eredményeiket. Minden évben új tányérok, új poharak kerülnek az asztalokra, amit kizárólag ennek az étteremnek készítenek a legnevesebb gyártók. Majd amikor az étterem nyitására kerül a sor, és fogadják a foglalásokat, az első telefoncsörgéshez számítva 5 óra alatt az egész szezonra eladják az összes asztalt.
Ferran Adria bevallása szerint a kísérletezést nem tudná ő finanszírozni az étterem forgalmából, még így sem, hogy minden asztal foglalt minden áldott nap. Ezért hát a maga által kikísérletezett recepteket könyvbe fogalja, és az ő általa használt anyagokat eladásra kínálja a világ minden részén. A világ legtöbb részén hozzá lehet már jutni az eszközeikhez, alapanyagaihoz, könyveihez. Előadásokat tart híres-nevezetes gasztronómia rendezvényeken, ahol is pl. azt demonstrálja, hogy ha egy csirkét egész életében spárgával etetnek, annak milyen színű és ízű lesz a húsa, milyen alakú lesz a tojása. Mindig nagy tisztelettel beszél a beszállítóiról, akikkel hosszú évek óta jó kapcsolatot tart fenn. Ez nagyon fontos, hiszen az étteremben előállított ételeknél kulcsfontosságú az alapanyag, amit ő végigkísér az ültetéstől ill. az állatok születésétől a konyhaasztalig.
Fehércsokihab amarettikeksszel és likőrgyönggyel
Hozzávalók 4 személyre:
A fehércsokoládé habhoz:
18 dkg fehér csokoládé
2 db zselatinlap
3 cl fehérrum
5 tojás sárgája
1 egész tojás
5 dl tejszín
A kekszhez:
1 marék (kb. 10 db) amaretti keksz
1 dl Amaretto likőr
A Bailey’s gyöngyhöz:
200 g Bailey’s
10 g glüko
1 g xantan
Az algin fürdőhöz:
5 dl szénsavmentes víz
4 g algin
Előkészítés: Első lépésként az algin fürdőhöz kimérjük a vizet és az algint, összeturmixoljuk, és 2 órára a hűtőbe tesszük. A fehércsokoládét apró kockákra törjük. A tejszínt pedig kemény habbá verjük, és betesszük a hűtőbe.
Elkészítés: 1. A fehér csokoládét vízgőz fölött felolvasztjuk.
2. A zselatinlapot hideg vízbe tesszük, amíg megpuhul. A fehérrumot gőz fölé tesszük, felforraljuk, és a kinyomkodott zselatinlapot felolvasztjuk benne.
3. A tojásokat is kemény habbá verjük, és a fehércsokiba teszünk. Először egy kis tojássárgája habot teszünk a csokiba, azt gyorsan habverővel elkeverjük, majd az összes habot hozzátesszük, és egy nagy kanállal a felvert tejszínből. Ezt is habverővel elkeverjük, majd hozzáöntjük a rumot, legvégül a maradék tejszínhabot. Figyeljünk arra, hogy ezt a masszát már nagyfejű fakanállal, óvatosan keverünk össze, nehogy összetörjön.
4. 2 órára betesszük a hűtőbe.
5. Ezután elkészítjük a Baliey’s gyöngyöket. A Balieys’t a glükoval és a xantannal összeturmixoljuk. A kész algin fürdőt kivesszük a hűtőből, és nekilátunk a munkának.
6. Egy kerek fejű kanalat készítünk elő, a Balieys masszából pont egy kanálnyit az algin fürdőbe teszünk. Akkor jó, ha a massza szép kerekké formálódik, és lemegy az aljára. Egy percet várunk, és szűrőkanállal kiemeljük a kis golyót, és hideg vízbe tesszük szintén 1 perce. Majd leszűrjük, és tálalásig kevés Bailey’s likőrben tartjuk. A jó gyöngy kívül kemény, belül folyékony, és a nyelvünkkel a szájpadlásunkra nyomva roppan szét.
7. Tálaláskor az amaretti kekszeket összetörjük, a poharak (lehetőség szerint nagyobb talpas poharak) aljába tesszük. Leöntjük a likőrrel. A tetejére egy réteg habot teszünk, a hab tetejére pedig a Bailey’s gyöngyöket.
TIPP: Mielőtt a tejszínt elkezdenénk felverni, tegyük a hűtőbe. Hidegen sokkal könnyebb felverni.
A fehércsokihab elkészítése viszonylag egyszerű, csak a hőmérsékletekre kell nagyon odafigyelni. Nem szabad, hogy az olvasztott csokoládé túl forró legyen, vagy a tejszín felverés előtt langyos. És a hozzáadott alkoholt is a megfelelő időpontban kell hozzáönteni, különben összehúzhatja a csokoládét.
Ezt a Baliey’s gyöngyöt, amit készítettem, minden más folyékony léből, jamből, likőrből meg lehet csinálni. A hozzávaló anyagokat elég nehéz beszerezni Budapest központú országunkban. Akit azonban érdekel az ételek állagának megváltoztatási lehetőségei, szeret kísérletezni a konyhában, az megvehet egy kezdő kísérleti dobozt (ez tartalmaz több anyagot ill. eszközt is, amit a molekuláris konyhatechnológia igényel), ami otthoni használatban is legalább másfél évig kitart.
Jó kísérletezést!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.