Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Avokádókrém recept
Avokádókrém
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Gyakran hangzik el a kérdés a Mindmegettés fotózásokon: mit főztök? Csípőből megy a válasz: leves lesz meg második. :) Ez amolyan vicces fordulat, menzákhoz illő. Ma egy második lesz, de remélem, nem menzás változat.

A második fogás gyakran hús és köret. Legyen mondjuk most sült hús, hozzá rizsköret, na jó, inkább rizibizi. És készítsük el nem menzásan.

Rizottó zöldborsópürével és vörösboros kacsamellel
Rozé kacsamell, üde zöldborsó, krémes rizottó
Rozé kacsamell, üde zöldborsó, krémes rizottó

Hozzávalók:
A rizottóhoz:
3 evőkanál olívaolaj
8 dkg vaj
20 dkg rizottó rizs
5 dkg salotta hagyma
1 szál sárgarépa
1 szál angolzeller
fél cukkini
2 dl száraz tokaji szamorodni
5 dl zöldségleves
1 dl tejszín
10 dkg parmezán
petrezselyemzöld

bors
A zöldborsópüréhez:
15 dkg zöldborsó
A kacsamellhez:
50 dkg hízott kacsamell
4 evőkanál étolaj
2 dl vörösbor
1 szál répa
1 szál póré fehér része
2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál egész bors
0,5 dl vörösborecet

Elkészítés: A kacsamellet bepácoljuk, amihez a zöldségeket megtisztítjuk, felkarikázzuk, és 4 evőkanál forró olajon megpirítjuk, rádobjuk a borsot, felengedjük a vörösborral és az ecettel, felforraljuk, majd hagyjuk kihűlni. A kacsamell bőrét beirdaljuk, majd a már kihűlt páclébe tesszük bőrével lefelé. Ügyeljünk arra, hogy a húst teljesen ellepje. 1 éjszakát pihentessük hűvös helyen.

Beirdaljuk a kacsamellet
Beirdaljuk a kacsamellet
Készül a pác
Készül a pác

Másnap a hagymát és a zöldségeket megtisztítjuk, apróra kockázzuk. A zöldborsót megfőzzük, a főzővízbe rakjunk pici szódabikarbónát, így szép zöld marad. Ha megfőtt, leszűrjük, mixerrel pürésítjük, félretesszük.

A rizottóhoz az olajat a vajjal felhevítjük, rádobjuk a hagymát és a zöldségeket, majd hozzáöntjük a rizst, átforgatjuk, majd folyamatosan keverve hozzáadjuk a bort, apránként a zöldséglevest, végül a tejszínt. Mire a rizs megpuhul, tejberizs-szerű állagú lesz, ekkor belekeverjük a pürésített zöldborsót és a reszelt parmezánt.

Közben a kacsamellhez serpenyőben olajat hevítünk, a mellet kiemeljük a pácléből, felitatjuk a nedvességet róla, és a beirdalt felével lefelé a serpenyőbe tesszük. Pirosra sütjük a bőrt, nem forgatjuk. Amikor már piros, megfordítjuk, és 100 fokos sütőbe toljuk 10 percre. Kivesszük, pihentetjük 5 percet, majd vékonyra szeleteljük, és a rizottóval tálaljuk.

Rizottó zöldborsópürével és vörösboros kacsamellel
Rizottó zöldborsópürével és vörösboros kacsamellel
Rizibizi újraértelmezve

A rizottó elkészítése türelmet és odafigyelést igényel. Nagyon fontos a rizs milyensége és minősége. Rizottó készítéséhez nagy, kerekszemű rizst érdemes felhasználni. Az Arborio (olasz), Carnaroli (olasz), Violone-nano (olasz), Bahia (spanyol), Kaliforniai (Japán) rizsek a legjobb fajták. A rizottó kifejezés nem csak kimondottan rizzsel készült ételre vonatkozik, ma már magát a módozatot is jelöli, tehát készíthetünk tarhonyából, akár burgonyából, bulgurból, árpagyöngyből is rizottót. A lényeg, hogy az elkészült ételnek krémesnek, lágynak, enyhén roppanósnak és legfőképpen frissnek kell lennie. A tejberizs is az ilyen fajta rizsből a legfinomabb.

Ha a rizottót nem fogyasztjuk el azonnal, akkor megkeményedik, a rizsszemek szétáznak, az egész egy mászkos, nyelésre fujtós massza lesz, élvezeti értéke csökken, persze ettől még fogyasztható. Mivel a rizsnyák tartalma magas, így jól alkalmazható sűrítésre is. Például a megmaradt rizottónkból készíthetünk rizskrémlevest is, ha nem akarjuk kidobni.

A zöldborsó vagy cukorborsó élénkzöld színe a pürésítés után nagyon tetszetős külsőt kölcsönöz az ételünknek, krémesíti a rizottót, és édes ízt kölcsönöz annak. Tulajdonképpen egy átdolgozott rizibizit készítünk, amiből nem hiányozhat a friss petrezselyemzöld, a legelterjedtebb fűszernövények egyike. A zsenge szárát is vágjuk az ételbe, a megfásult petrezselyemszár pedig mehet a levesbe! :)

Vásárláskor figyeljünk arra, hogy a borsó hüvelye sima legyen, ragyogó zöld, a szemek ne legyenek túl nagyok, de azok is csillogjanak, legyenek zsengék, ne lisztesek. Azt javaslom, ne őrizzük a hüvelyeket 12 óránál tovább, ha mégis, kifejtés után keverjük össze a borsószemeket vajjal. 1 liter borsóhoz 125 g vajat számoljunk, majd a felhasználás pillanatáig tartsuk hűvös helyen.

Össze is keverhetjük a rizottót a borsókrémmel, úgy lesz igazi rizibizi
Össze is keverhetjük a rizottót a borsókrémmel, úgy lesz igazi rizibizi
Kacsa, de rozé

A kacsát a kínaiak házasították kb. 2000 éve. Ma már tenyésztett szárnyas, Franciaországban a legelterjedtebb, két fajtája a legismertebb, ezeket nálunk is be lehet szerezni. A nantes-i kacsa és a pézsmarécéből háziasított barbarie az a fajta, amiből a legtöbbet tenyésztik. Az utóbbi kettő keresztezéséből származó mulárd kacsát Franciaország déli részén tenyésztik hízott máj előállítás céljából. Létezik egy keresztezett vad változat is (tőkés réce hím + házi kacsa tojó), melyet az ínyencek igen nagyra értékelnek. A fiatal kacsa 4 hónapos koráig marad gyenge húsú, általában érdemes viszonylag fiatal szárnyast választani, de nem túl fiatalt, mert annak a mellcsontja nem kellően csontosodott, az izomzata sem alakult ki teljesen, így a húsa fajlagos hasznosíthatósága alacsony. A mai gasztronómiában az a tendencia tapasztalható, hogy inkább a fiatal hím kacsát használják.

Dunszt Zsolt
Dunszt Zsolt

A legtöbb étteremben, ha a vendég máshogy nem kéri, akkor a kacsa- vagy libamell rózsaszínűre sütve kerül tálalásra. Akkor a legízletesebb, ha a bőr finoman be van irdalva, és bőrével lefelé kezdjük lassan sütni, egészen addig, amíg az ropogósra sül. Nagyon fontos a tempó, mert ha gyorsan sütjük, a bőr külső felülete megég, a zsír pedig nem sül ki rendesen. Fogyasztáskor minden falat húshoz jut egy kis ropogós bőr - és egy korty kadarka!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.