Ká-nak viszont annál több, ugyanis siheder korában úszó olimpikon volt (ezért lett ilyen szép, sudár dzsonivejszmülleres alkata), és nyaranta skót gyerekekkel felváltva csereüdültetésen vett részt. Idejött a skót kiscsóka, és Ká szüleinél lakott, akik megetették gulyással, meg paprikás csirkével, rászoktatták a túró rudira, meg a Balcsira, aztán Ká utazott a skót kiscsókához, aki birkabendőt etetett vele, és angol (?) kekszet. Mondjuk a skótok utálják az angolokat, így lehet, hogy az a bizonyos keksz nem is angol, hanem skót volt. Mindegy, nem ez a lényeg, hanem az, hogy Ká kisfiúként Glasgow-ban minden reggel úgy kezdte a napot, hogy kinyitotta tetőtéri kis szobájának ablakát, kinézett a zöldellő dombokra és a hangával borított hegyekre, mélyet szippantott a hűs hegyvidéki, virágillatú levegőből, és leballagott az étkezőbe a többiekhez. Az asztalon pedig a gőzölgő tea, és a friss tej mellett mindig ott volt a szeletekre kisütött (?) világos színű, háromszögletű keksz, ami nagyon mély nyomokat hagyott benne.
Régóta tervezem, hogy felkutatom a titkos receptet, és egyszer meglepem vele Ká-t. (aztán, ha finom, és jól sikerül, többször is).A világháló ezúttal is a segítségemre sietett, így egyszerűnek tűnt a feladat. Megvártam, míg Ká a huszonheteik gyilkosos sorozat után autós újságjára bucskázva elalszik, majd gyengéden betakargattam, és nesztelen léptekkel a konyha felé vettem az irányt. Persze két perc alatt átzuhantam az ágy mellett hagyott táskámon, és helyből levertem a komód sarkán lévő fikuszt és a mögötte sorakozó agyagedényeket (amit ki akartunk kivinni a telekre, csak elfelejtettük), és amelyek elképesztő detonációval robbantak szét a földön. Ká úgy ült fel az ágyban, mint akit most lőttek fel az űrbe, és azt sem tudja, fiú-e vagy lány. (egyébként fiú) – Úristen, mi történt, mi ez a robaj? – pislogott álmosan. – Miért nem teszed már egyszer a fotelbe a táskád? Hát ez az, amit annyira szeretek benne. Majdnem minden reggel elzuhanok a táskámban (meg az utcán is), és mégis szeret.
A konyhában már minden olajozottan működött. Titusz a hallban árválkodó ős-öreg fotelben „karikában” aludt, így egyedül láttam neki a keksznek. Fogtam egy mély tálat és beleöntöttem 22 deka lisztet, 6 deka cukrot, 12 deka puha vajat, 1 csipet sót, és 2 evőkanál baracklekvárt (anyukám tavalyi befőzéséből).
Kivajaztam a kerek kerámia tortaformámat és a közben golyóvá gyúrt tésztát szépen belenyomkodtam a tálba. (Persze, kinyújthattam volna nyújtódeszkán, de már korábban rájöttem, hogy az ilyen tésztákat egyszerűen, egy üvegpohárral bele lehet gyurmázni bármilyen formába – akkor pedig miért is nehezítsem meg a saját életem, nem igaz?) A kreatív emberek lusták, ez nem vitás.
Egy villával a tészta szélét megnyomkodtam (így szép, csíkos lett), majd konyhakéssel 8 egyenlő cikkelyre vágtam. Végül villával minden cikkelyt megszurkáltam (hogy ne púposodjon majd fel), aztán bedobtam a sütőbe és 25 perc alatt megsütöttem. Picit ugyan sötétebb lett, mint terveztem, de mennyei volt az illata és, hogy is mondjam…olyan angolosan….azaz….izé….skótosan nézett ki!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.