Szabi és Petra remekül főznek. Ők már "öreg motorosok", hiszen amikor én még csak vajas-párizsis zsemlét tudtam készíteni, ők már akkor olyan olaszos vacsorákat, zacskóban sült "trükkös" sülteket, süteményeket, befőtteket és bográcsételeket főztek közösen, hogy csak pislogni tudtam lányos zavaromban. (Amúgy az is nagyon tetszik, hogy egyszerre ketten ügyködnek a konyhában, és mindketten rém kreatívak.) Karácsonykor és nagyobb vendégfogadásnál Ká is szokott nekem segíteni - ilyenkor nagyon boldog vagyok, mert szeretem, ha egymás közelében vagyunk, és Ká álomszép tálakat tud készíteni. Született dekoratőr. :o)
Barátaink ezúttal szarvas vacsorával vártak bennünket. Milyen érdekes, nem? 33 évig messziről sem láttam szarvashúst, most pedig 1 hónapon belül másodszor ilyen finomsággal kínálnak minket. Most pedig jöjjön a recept:
Gombás-szószos szarvasborjú comb
Hozzávalók: kb 3 kg-os comb
A pác hozzávalói: mustár, bors, fokhagyma, hagyma, borókabogyó 5-6 szem (mozsárban összetörjük), olívaolaj
Elkészítés:
1.) Előző nap bepácoljuk.
2.) Másnap a sütőt 150 fokra előmelegítjük, és amíg melegedik, a húst a páccal egy nagy serpenyőben egy kis szalonnazsíron elősütjük, hogy a nedvességét ne veszítse el majd sütés közben. Előtte jól besózzuk (mert a pácba nem teszünk sót, nehogy a hús kiszáradjon és megkeményedjen). Ez kb. 5-5 perc mindkét oldalán a forró zsírban.
3.) Ezután a húst egy nagy sütőzacskóba tesszük, még egy kis sót szórunk rá, hozzáöntjük a szalonnás zsírt, egy pici vörösbort, a hús tetejére teszünk még pár csík bacont, és mellé teszünk egy szegfűszeggel megtűzdelt almát.
4.) A zacskót lezárjuk, hegyes késsel néhány lyukat fúrunk rajta, hogy ne robbanjon fel majd a sütőben:), és egy tepsire rakva sütőbe tesszük, legalulra. Így sütjük a húst három órán keresztül.
5.) Miután lejárt a sütési idő, kivesszük a húst a zacskóból, egy serpenyőbe eresztjük a sütés közben keletkezett lét, a húst pedig alufóliával letakarva hagyjuk a tepsiben, hogy lassan hűljön, mert ilyenkor érnek jól össze az ízek, és marad finom puha.
6.) A léből pedig egy kis gomba és vörösbor hozzáadásával finom mártást készítünk. Ez ízlés szerint kiegészíthető bármivel. Köretnek burgonyakrokettet vagy zsemlegombócot, vagy akár krumplipürét is adhatunk.
A Brownie-vel már sokszor szemeztem a szakácskönyvekben, de sosem sütöttem meg és sosem kóstoltam. Petra süteménye isteni finom volt, lehet mondani, hogy a legjobb kakaós tészta, amit valaha ettünk!
Brownie
Hozzávalók: 2/3 pohár vaj vagy margarin, 2 pohár cukor, 4 tojás, 1 teáskanál vanília, 3/4 pohár kakaó (nem cukrozott!), 1,5 pohár liszt, 1 teáskanál sütőpor, 0,5 tk só, 1 pohár dió (kaliforniai) de ízlés szerint lehet több vagy kevesebb is.
Elkészítés:
1.) Az összetevőket összekeverjük, jól eldolgozzuk, érdemes a diókat félbevágni, úgy nem olyan nagyok, meg könnyebb elkeverni.
2.) A masszát egy kivajazott tálba tesszük, és kb. 30-40 perc alatt 200C-on megsütjük. Akkor sült meg, ha a szélei már elváltak az edény oldalától. A sütési idő különbözhet attól függően is, hogy mekkora edénybe tesszük, mennyire vékony ill vastag a tészta. Érdemes egy kést beleszúrni, és ha már nem ragad rá a tészta, akkor kész! Melegen fagylalttal, vagy hidegen is tálalhatjuk!
Vacsora után még sokat beszélgettünk, és a kis Grétiben gyönyörködtünk. Az elmúlt hónapok alatt csodás aranyszínű, csigás kislányhajat növesztett magának, és megtanult beszélni. Persze még csak szavakat mond, de azt nagyon meggyőzően és bájosan. Nevet a vicceken (pedig azt néha felnőttek sem értik), érti az ugratást, és csilingelve kacag, ha megcsiklandozzuk a talpát. Ká megint megjegyezte Szabiéknak, hogy szívesen hazavinnénk Grétit, de nem adták. :-)))
Nincs más hátra, meg kell a gólyával beszélnünk a pontos részleteket - a gyerekszobánkkal kapcsolatban. :o))))
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.