Ősszel ugyanis rengeteg virághagymát ültettem: hóvirágot, krókuszokat, fürtös gyöngyikét, tulipánt és nárciszokat. Persze így is rengeteg hely maradt a kertben arra, hogy apró, de színes virágokat ültessünk bele, de ezeket nyári és ősszel nyíló növényeknek tartom fent.
Szilvi, a sógornőm virág- és kertrajongó, ő "izzított" be az ültetésre, és be kellett látnom, hogy igaza volt. Hihetetlen örömöt és kikapcsolódást jelent az embernek, amikor látja, hogy a növényei napról napra fejlődnek, csillogó leveleket, új hajtásokat és színes virágokat hoznak. Minden nap van tennivaló, hiszen a gazokat ki kell húzni, az elszáradt részeket pedig el kell távolítani, de mindezt örömmel teszi az ember, hiszen tudja: a kert meghálálja a munkáját.
Már nagyon várom az igazi tavaszt, amikor kiülhetünk a kertbe olvasgatni, és újra létrehozhatom időszakos kis konyhakertemet.
Szilvi nagyon szívén viseli a kismamaságomat, így aztán programokat eszel ki nekem. Most például azt tervezzük, hogy amint beköszönt az igazi tavasz, nyári és őszi növényeket fogunk ültetni a kertbe, és virágládákba, valamint hatalmas dézsákba színes, egynyári növényeket telepítünk. Közben persze más dolgom is akad, hiszen Szilvitől és a tesómtól megörököltük Zsiga és Árpika összes babaruháját, kis játékát, és minden olyan babaholmit, amit az első 2 évben használtak. Emellett babaőrzőt és mindenféle elektromos szerkezetet, járókát, takarókat, lábzsákot kaptunk, amiket úgy tervezünk Ká-val, hogy lassan áthozzuk a szüleimtől, és elkezdjük szétválogatni, kimosni és elrendezni. Persze a Pici szobája még üres, még csak most kezdtünk el nézelődni a különféle babaáruházakban, hogy megnézzük, milyen babakocsit, babaágyat, pelenkázót vagy fürdetőt érdemes vennünk. Nem kapkodunk, hiszen még csak most töltöttük be a 4. hónapot, de a barátnőim szerint (akik egytől egyig anyukák) nem szabad a bababútor-vásárlást a nyári hőségre, és a utolsó hetekre hagyni.
Közben a kantin is tavaszi ételekre hangolódott. Ebben nem kis szerepe volt annak, hogy a bátyám sportolni kezdett és megváltoztatta az étrendjét. Sok zöldséget és húst eszik, a fehér kenyeret rozskenyérre cserélte, és semmilyen finomított cukrot nem fogyaszt. Szilvivel minden nap futnak (-6 fokban is futottak!), naponta edzenek, és úszni járnak. Az eredmény magáért beszél: Szilvi mondjuk eleve vékony volt, de a tesóm úgy lefogyott, hogy csak nézünk. Egy hónap alatt kb. 5-6 kg ment le róla, de elképesztően látványos. Olyannyira, hogy Ká is kedvet kapott a fogyózáshoz. No nem a futáshoz és az edzéshez, hanem a könnyedebb, húsos-zöldséges ételekhez. Igaz, azt is megígérte, hogy jövő héttől mi is úszni fogunk járni...
Az elhatározás örömére én is ráálltam a tavasziasabb, zöldségesebb ételek készítésére.
Sajtos karalábéleves
Hozzávalók: 1 csomag leves zöldség, 2 zsenge karalábé, 1 hagyma, 1 csokor petrezselyem, olívaolaj, erőleveskocka, 1 kemping sajt
A nokedlihez: 5 evőkanál liszt, 1 tojás, fél dl víz, 1 csipet só
Elkészítés:
1.) A zöldségeket megtisztítjuk, megmossuk. A sárgarépát felkarikázzuk, a fehér répát kettévágjuk, a karalábékat kockákra vágjuk, a hagymát egészen apróra vágjuk, a kelkáposztát (mert nálunk a leveszöldségben minding van), csíkokra vágjuk, a zellergumót egyben hagyjuk.
2.) Egy mély lábasban kevés olívaolajon a zöldségeket néhány percig folytonos kevergetés mellett pirítjuk, majd felöntjük kb. 2 liter vízzel, és hozzáadunk 4 erőleveskockát. Kb. 20 perc alatt puhára főzzük a zöldségeket.
3.) Elkészítjük a nokedli tésztát, és a levesbe szaggatjuk, majd 5 perc alatt gyöngyöző forrás mellett készre főzzük.
4.) Egy bögrébe néhány merőkanálnyi forró levest merünk, hozzáadjuk a kemping sajtot és habverővel simára keverjük. Az egészet a leveshez öntjük, rottyantunk egyet rajta, majd tálalás előtt megszórjuk apróra vágott petrezselyemmel.
Pirított csirkemelles-sajtos karfiol
Hozzávalók: 1 dupla csirkemell filé, 1 kisebb karfiol, 1 csokor petrezselyem, 1 paradicsom, 2-3 kockasajt, 1 (5 dl) tejföl, só, tej, víz, olívaolaj, 5-6 gerezd fokhagyma, fokhagymás pecsenye fűszer, margarin, zsemlemorzsa
Elkészítés:
1.) A csirkehúst megmossuk, felkockázzuk, sóval és fokhagymás pecsenye fűszerrel megszórjuk, majd kevés olívaolajon egy teflonban pirosra és ropogósra pirítjuk.
2.) A karfiolt megtisztítjuk, megmossuk, és rózsáira tesszük. Egy lábasban tejes sós vizet forralunk, és ebben néhány percig fedő nélkül főzzük a karfiolt. Nem kell, hogy puha legyen, csak épp egy picit megpuhítjuk.
3.) Egy kerámia tálat kikenünk margarinnal, megszórjuk zsemlemorzsával, és szépen rápakoljuk a leszűrt karfiolrózsákat és a húskockákat, majd rátesszük a hasábokra vágott paradicsomszeleteket és a felkockázott kockasajtot, és megszórjuk az egészet még egy kis fokhagymás pecsenye fűszerrel. A tejfölbe belekeverjük az 5-6 gerezd áttört fokhagymát és picit megsózzuk, majd a karfiolokra kanalazzuk. Előmelegített sütőben kb. 200 fokon 35 perc alatt készre sütjük, majd petrezselyemlevelekkel díszítve tálaljuk.
Minden nagyon finom volt, pláne azután, hogy óriási sétát tettünk a környéken. Nem győztünk gyönyörködni a kertekben nyíló virágokban, a távolban magasló hegyekben és a csendes, napsütötte utcákban.
Ez az egyik legkedvesebb hétvégi programunk. Többnyire hatosban megyünk, és a környező utcákat rójuk egy-két órán át. A tesóm Ká-val diskurál, Zsiga Árpinak magyaráz, mi pedig Szilvivel beszéljük meg az élet nagy dolgait, miközben ámulva nézzük az éledező természetet, az épülő házakat, és a négylábú helyi lakosokat. :o))
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.