Fix terasz-árnyékolót nem építhettünk, mert a helyi önkormányzat nem engedte, illetve nálunk már nem fért bele a beépíthetőségbe. Társasházban lakunk ugyanis, így egy telken eleve 4 lakás áll, "kilőve" ezzel a megengedett beépíthetőséget. Tegyük hozzá, az árnyékolókon semmi sem múlna... de ha nem lehet, az ember ne húzza ki a gyufát, igaz?
A teraszunk nyugati oldalára építettünk egy pergolát, de mivel tilos lefedni, nem sok hasznát vesszük. Az eső ellen nem véd, árnyékot pedig nem sokat ad. A tövébe ugyan ültettünk trombitafolyondárt és klematiszt, amelyek vélhetően néhány év alatt befedik majd a gerendákat, megteremtve ezzel a hőn áhított árnyékot, de az még odébb van, ezért úgy döntöttünk, házilag készítünk árnyékolót. Vásároltunk 28 méter 150 cm széles vásznat, és felvágtuk 4 x 7 méteres darabokra. Anyukáméknál van egy öreg Singer varrógép, azzal összevarrtunk 2-2 csíkot, így kaptunk 2 hatalmas vászondarabot, egyesével 7 x 3 métert, azaz két 21 m2-es árnyékolót. A széleket gondosan beszegtük, középen pedig, az illeszésnél triplán végigvarrtuk az anyagot, hogy bírja majd a hirtelen feltámadó szeleket. Az árnyékolók 4 csücskét kb. 7 cm szélesen behajtottuk, hogy át tudjuk majd fűzni rajta a kötelet, amivel kifeszítjük az anyagot.
Az egyik vásznat a pergolánkra kötöttük, a másikat pedig kifeszítettük az L-alakú terasz hosszabbik oldalára: 2 csücskét a felső teraszkorlátokhoz, az alsókat pedig a kerítéshez kötöttük ki. A látvány elégedettséggel töltött el minket: házi árnyékolónk nagyon szépre és praktikusra sikerült! :-))
Bekerülési ára 12.000 Ft (anyag) + 1.000 Ft (kötél + karabinerek), azaz összesen 13.000 Ft. Ezzel szemben múlt héten kihívtunk egy árnyékolással foglalkozó embert, aki felmérte a teraszunkat, és 150.000 Ft-ra (!) hozta ki a végösszeget. Nem rendeltük meg, helyette megvarrtuk a sajátunkat. A varrás 4 óra volt, a felszerelés pedig további 1 órát vitt el. Hátránya, hogy nagy viharban le kell szerelni, mert aztán "elvitorlázik" a házunk...:-)))))
Természetesen nem csak "szereltünk" a héten. Apának most volt a 66. születésnapja, erre készültünk lelkesen. A kedvenc ételeit, felvidéki sztrapacskát és puncstortát készítettem, ezen kívül egy fetás-zöldborsós batyut és egy epres süteményt. A puncsortára különösen büszke vagyok, mert a tortalap alapjául szolgáló 8 tojásos piskótalapom (ahogy majd látni fogjátok a képeken is) hibátlanra sikerült. (Horváth Ilona érdeme, persze, az ő szakácskönyvéből van a recept.)
Hozzávalók: 30 dkg eper, 16 dkg margarin + a kenéshez, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 3 tojás, 1 dl joghurt, 25 dkg liszt, 5 dkg étkezési keményítő, 1 csomag sütőpor, 5 evőkanál porcukor, 1 evőkanál citromlé
Elkészítés:
1.) A gyümölcsöket leöblítjük, lecsepegtetjük. Egy hosszúkás formát margarinnal kikenünk és morzsával beszórunk.
2.) A margarint a cukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük egy tálban. Hozzákeverjük a tojást és a joghurtot, majd a liszttel elkevert sütőport és a keményítőt.
3.) A massza felét a formába simítjuk, rászórjuk az eper felét, majd betakarjuk a massza másik felével, és rászórjuk az eper másik felét.
4.) 180 fokra előmelegített sütőben kb. 70 perc alatt készre sütjük a süteményt. Ha elkészült, kivesszük, a formában hagyjuk kihűlni, majd kiborítjuk, és teljesen kihűtjük.
5.) A porcukrot simára keverjük a citromlével, és bevonjuk vele a süteményt. Szeletelve, gyümölcsökkel díszítve tálaljuk.
Hozzávalók a tésztához: 25 dkg liszt, 10 dkg margarin, 2 tojás, 1 csipet só
+ 1 tojás a kenéshez
Hozzávalók a töltelékhez: 1 lilahagyma, 10 dkg feta sajt, 15 dkg spenót, 30 dkg zöldborsó, 2 evőkanál margarin
Elkészítés:
1.) A tészta összevalóit összegyúrjuk, majd gombóccá formáljuk, fóliába csavarjuk és 30 percre a hűtőbe tesszük.
2.) Elkészítjük a tölteléket: egy teflonban margarint olvasztunk, rátesszük az összevágott lilahagymát és megpirítjuk. Rátesszük a megmosott spenótot, és addig kevergetjük, amíg megfonnyadnak a levelek. Beletesszük a megtisztított zöldborsót és 3 evőkanál vizet, majd addig kevergetjük, amíg a lé teljesen elpárolog.
3.) Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a kockára vágott feta sajtot, sózzuk-borsozzuk.
4.) A tésztát kivesszük a hűtőből, lisztezett deszkán kinyújtjuk, és kb. 12 négyzetet vágunk ki belőlük. Mindegyik közepébe tölteléket teszünk, a széleket kézzel, majd villával összenyomkodjuk, majd sütőpapírral bélelt tepsire tesszük. Megkenjük felverrt tojással, majd 200 fokra előmelegített sütőben kb. 25-30 perc alatt készre sütjük.
Hozzávalók a piskótához: 8 tojás, 8 evőkanál cukor, 8 evőkanál liszt, csipet só
Hozzávalók a tortához: 2 evőkanál kakaó, 2 evőkanál eperíz, 3-4 evőkanál rum, kevés tej, 3 evőkanál porcukor, 5 dkg mazsola, 5 dkg dió, 10 dkg cukrozott gyümölcs, a tetejére puncsmáz
Elkészítés:
1.)Elkészítjük a piskótát: 8 tojás sárgáját habosra keverünk a cukorral és a liszttel egy tálban. Egy másik tálban egy csipet sóval keményre verjük a tojásfehérjéket, majd óvatosan beleforgatjuk a másik tálba. A sütőt 190 fokra előmelegítjük. A piskótát egy sütőpapírral kibélelt kapcsos tortaformába öntjük, és betesszük a sütőbe. Kb. 50 perc alatt megsül. Közben nem szabad nyitogatni a sütőt, és ha elkészült, nem szabad azonnal kivenni, csak résnyire nyitva kell hagyni a sütő ajtaját, és így hagyni 10-15 percig. Eztán szabad csak kivenni, leszedni a tortaforma szélét és hagyni kihűlni.
2.) A kihűlt piskóta alsó és felső részéből 1-1 ujjnyi vastag lapot levágunk, és félretesszük. A többit felkockázzuk, mély tálba tesszük, összekeverjük a kakaóval, cukorral, apróra vágott dióval, gyümölccsel, mazsolával, rummal, és annyi tejet öntünk rá, hogy lucskos legyen, de nem híg. Az alsó, félretett lapot megkenjük lekvárral, egyenletesen a marásimítjuk a tölteléket, majd ráfektetjük a másik, lekvárral megkent tésztalapot. Vágódeszkával lefedjük, és legalább egy éjszakára lenyomatjuk. (De a töltelék ne jöjjön ki a széleken!)
3.) Másnap puncsmázzal beborítjuk, és 1 órára a hűtőbe tesszük - tálalásig.
A sztrapacska receptjét itt találjátok >>>
Apának idén kreatív ajándékot (is) adtunk. Maria Treben füveskönyvéből (és a helyi patikusok segítségével), összeállítottunk egy 10 gyógynövényből álló teakeveréket, amely kifejezetten apa "nyavajáira" jó. A tealeveleket egy nagy csatos üvegbe tettük, amelyből napi 1 teáskanálnyi teát kell 1,5 liter vízzel leforráznia, és a másfél liter teát napközben, lehűtve elkortyolni. Ha minden igaz, 2 hónap múlva úgy fogja magát érezni, mint akit kicseréltek. :-)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.