Tulajdonképpen ismerjük is már régen, kicsit más formában tálalva... Ez bizony a mi jó öreg képviselőfánkunk, legalábbis a tésztája, az égetett tészta.
Negyed liter vízhez 12 dkg vajat, kiskanál sót és cukrot adunk, majd felforraljuk. Hozzáadunk 12 dkg lisztet, és erőteljesen keverjük. Most derül ki, miért is hívják ezt égetett tésztának. Nem azt jelenti, hogy le kell égetni, hanem hogy tűz felett kell a hozzávalókat addig keverni, amíg homogén tészta lesz belőle, és elválik a lábos falától. (Az arányok - főleg a liszt és vaj mennyisége - receptenként változó, továbbá van, aki vaj helyett margarint, zsírt vagy olajat használ. Én így csinálom.) Levesszük a tűzről, kicsit hűlni hagyjuk, és aztán 4 tojást egyenként, erőteljesen belekeverünk (lehet géppel is!).
Kicsit állni hagyjuk, majd dió nagyságú halmocskákat formálva sütőpapírra tesszük a tésztát, ügyelve arra, hogy elég távol legyenek egymástól. A gombócok - ha mindent jól csináltunk - még nőni fognak. Én egyszerűen vizes kézzel csinálom, bár a receptekben általában a nyomózsákot ajánlják. Bevallom, ezzel nekem mindig nehézségem volt, elszakadt, beleragadt, oldalt jött ki, stb., most már nem hagyom magam bosszantani. További lehetőség két kanállal formálni, de én már maradok a két kezemnél.
Kis vízzel megsimogatjuk a gombócok tetejét, és már mehetnek is a sütőbe, 190-200 fokra és kb. 30 percre. A sütő ajtaját közben tilos nyitogatni, mert a tészta összeesik. Talán most lesz egyes helyeken égetett tészta belőle? Remélem, nem.
|
Amikor készre sült, szép barna a teteje, még mindig tovább pihentetjük az elzárt sütőben. Csak akkor vesszük ki, ha már kihűlt. Most óvatosan kis nyílásokat vágunk rajta, ahol majd a töltelék a labdácskák belsejébe jut. Profiterolnál félbe is vághatjuk, a végén úgyse látszik a nyílás. Képviselőfánk esetén viszont (ezekhez nagyobb gömböket szoktunk csinálni) a felső harmadát keresztben levágjuk, a végén mint félreálló kalapot visszatesszük.
A tészta már kész, most még meg kell tölteni, majd leönteni valamivel. Tölthető pudingkrémmel, vaníliakrémmel, egyszerű tejszínhabbal, a lényeg, hogy ne legyen túl folyós. És édes legyen, nagyon édes. Vagy sós. Bizony, ezt is lehet sósan enni! A labdácskák belsejébe sűrű sajtkrémet, májkrémet, akár avokádó- vagy lazackrémet is lehet tenni. Kiváló étvágygerjesztő vagy sörkorcsolya!
A profiterol tálalásához elrendezzük a gombócokat. Lehet nagy, lapos tálra tenni őket egymás mellé, de érdekesebb egy gúlát építeni belőle. A fenti mennyiségből kb. 30 darab szokott kijönni, pont jó egy piramishoz. Az alap 4x4 gombóc, erre jön 3x3, majd 2x2, és a piramis csúcsán egy magányos, de a legszebb darab. És ezt most nyakonöntjük egy sűrű csokoládészósszal, köré még tejszínhab is jöhet, és kész is az ellenállhatatlan kalóriabomba. Fogyókúrázók kíméljenek! Higgyék el, ezért a finomságért érdemes bűnözni!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.