1. Válasszuk a megfelelő edényt!
Első lépésben - ha még nem rendelkezünk ilyennel - vásároljuk meg a megfelelő edényt. Számos változat létezik. Választhatunk az edény anyaga szerint rozsdamentes, réz, zománcozott, natúr- vagy öntött vas bográcsot is. Árban nagy köztük az eltérés. A legolcsóbbak a zománcozott és a natúr vas edények, a rozsdamentes változatokért jóval többet kell fizetni, míg a legdrágábbak a rézedények. A halfőző bogrács szája kissé összeszűkül, míg a klasszikus gulyásbogrács széles szájú.
2. Tűz, tűz, tűz!
Ha megvan a megfelelő edény, neki is kezdhetünk a tűzrakásnak. Ez amolyan igazi férfimunka. Kell hozzá egy kis rutin és bizony érdemes szem előtt tartani, hogy viszonylag időigényes feladat. El kell találni a tűz méretét, hogy kitartson addig, míg az étel elkészül. Ha vendégeket várunk bográcsozni, a tűzrakást legjobb, ha a meghívottak érkezése előtt elkezdjük, különben szinte minden bizonnyal egy elcsigázott és farkaséhes csapat fogja epedve várni, hogy nekifoghasson végre az evésnek.
3. Mi fő a bográcsban?
Gyakorlatilag bármilyen egytálétellel tervezhetünk. A legismertebbek és leggyakoribbak a marha-, a sertés- és a vadpörkölt. Sokan szeretik a pacalt- és a körömpörköltet is bográcsban. Igazi nyári finomság a lecsó. Akik pedig a tésztás ételek hívei, főzhetnek pásztortarhonyát, vagy slambucot. Ez a Hajdú-Biharból származó étel lebbencstésztából és burgonyából fő. Szokták öreglebbencsnek és öhömnek is nevezni.
4. így készítsd elő!
Bármit is teszünk az edénybe, fontos, hogy gondosan készítsük elő. A húsokról vágjunk le mindent, amit nem szívesen fogyasztunk el - hiszen a bográcsozáskor készült ételt sokszor nomád körülmények között tudjuk csak tálalni. Így nincs lehetőség arra, hogy késsel-villával távolítsuk el az esetleges rágós részeket. Az alapanyagokat aszerint apríthatjuk kisebbre, vagy nagyobbra, hogy mennyi időt igényel a főzésük.
5. időzíts ügyesen!
Persze nem mindegy az sem, hogy mi, mikor kerül a bográcsba. Ha kész az étel, kínáljunk hozzá friss kenyeret. Lehetőleg egyszerű fehérkenyeret, hiszen ez illik legjobban a műfajhoz. Ha gyerekek is esznek a bográcsban főtt finomságokból, náluk nagy sikere van a tejfölnek is. Ez az esetleges csípősséget tompítja, az erőteljes ízeket megszelídíti. A savanyúságról se feledkezzünk meg! Legideálisabb az apró csemegeuborka, gyöngyhagyma, ecetes almapaprika, mert ezeket könnyen eszegethetjük akár kézzel is.
Legjobb bográcsos receptjeink >>>
6. Türelemjáték
Amíg ég a tűz, rotyog a gulyás, a bográcsozók egyre éhesebbek lesznek. Különösen, ha elkezd szállni a finom füstös illat. Csillapítsuk az éhségüket apró falatkákkal! Pogácsa, szilváspapucs, körözöttes kifli karikák és persze a jóféle bor és sör elmaradhatatlan. Aki kicsit könnyebbre venné a figurát, vágjon hasábokra kígyóuborkát, sárgarépát, édesköményt, zöldpaprikát, és azt rágcsálja. Arra persze vigyázzunk, nehogy teljesen jóllakassuk a vendégsereget a sok aprósággal!
Legjobb vendégvárók minden alkalomra >>>
7. Ízek a nagyvilágból
Évente néhány alkalommal jól esnek a magyaros ízek. Ha viszont gyakran rakunk tüzet, és sokszor tesszük oda bográcsban az ételt, érdemes kicsit kísérletezni, és más nemzetek konyháinak egytálételeit is kipróbálni. Ilyen lehet a tex-mex csilis bab, a francia beuf bourguignon, egy angol stew, vagy ha igazán bátrak vagyunk, egy távol keleti curry.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.