Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Minestrone recept
Minestrone
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Praktikus

A palántázás 5 aranyszabálya - így lesz bőséges termés, akár a konyhaablakban is!

Tavasz, kert, ültetés, palántázás
Az igazi tavasz beköszöntével sokan ekezdték a rendekésükre álló földterületet művelni - legyen az épp egy zsebkendőnyi balkonláda vagy egy nagyobbacska konyhakert. Ha saját termesztésű zöldségről vagy gyümölcsről álmodunk, jó ha már a palántázásnál betartjuk az legfontosabb alapszabályokat.

A saját magunkanak megtermelt zöldség mindig finomabb, de legalább is jobban esik, mint a bolti. Szerencsére a zöldségek közül a legtöbb fajta akár virágcserépben vagy egy faládában is termeszthető, és akár a konyhaablakban vagy az erkélyen is szépen fejlődik. Nézzük, hogyan lesz a magból életerős palánta, majd egész szezonban bőven termő növény!

A palántázáshoz szerezzünk be egy sokrekeszes palántanevelő tálcát, ami lehet 28, 56, 104 vagy akár 128 rekeszes is (Fotó: Shutterstock)
A palántázáshoz szerezzünk be egy sokrekeszes palántanevelő tálcát, ami lehet 28, 56, 104 vagy akár 128 rekeszes is (Fotó: Shutterstock)


A palántázás 5 alapszabálya

  1. A palántázáshoz szerezzünk be egy sokrekeszes palántanevelő tálcát, ami lehet 28, 56, 104 vagy akár 128 rekeszes is. A jó öreg tejfölös poharak is megfelelnek, de a tojásos doboz vagy a vécépapír gurigája is megteszi. Alapszabály, hogy a víztartó edények (például a tejfölös pohár) alját ki kell lyukasztani, és egy tálcára kell állítani, hogy a felesleges öntözővíz kicsuroghasson alul.
  2. A magokat kisebb földlabdába is el lehet vetni, és ha fejlődésnek indulnak, akkor átültetni nagyobb cserépbe.
  3. Fontos! A zsákos virágföld palántázásra nem alkalmas, mert nem kel ki benne a mag, érdemes kifejezetten erre a célra kifejlesztett palántázóföldet beszerezni. Ez kellően szemcsés szerkezetű lesz ahhoz, hogy a palánta finom gyökerei megkapaszkodhassanak benne, és a vízvisszatartó képessége miatt nem szárad ki.
  4. Amikor a pici palántakezdeményen megjelenik az első igazi levélpár, akkor át lehet ültetni egy nagyobb és mélyebb cserépbe, vagy tágabb rekeszes palántázóedénybe, a földgombócával együtt (például egy kanál segítségével).
  5. Napi 16 órát legyenek világosban a palánták, akár növénynevelő lámpa alatt, de elég nekik a 15-18 fok, plusz fűtést nem igényelnek, attól nem erősödnek kellő mértékben.

Mit ültessünk, ami bőven terem?

Cukkini

A cukkini a tökfélék közé tartozik, és könnyen gondozható. A növény ugyanakkor terjedelmesre megnő, így nem árt, ha némi helyet biztosítunk számára. Cserébe azonban már egy növény is több termést is hoz.

Újhagyma

A kezdőknek a legjobb választás az újhagyma termesztés. Ehhez nem kell mást tenni, mint beszerezni egy kisebb zacskó dughagymát (kb. 30-50 dkg), és beledugdosni a talajba a vékony, csúcsos végével felfelé, hogy a talajból éppen csak kilátsszon a csúcsa, és persze bőven meglocsolni a beültetés után. Amint a talaj a tél után, esetleg március végén egy kissé felmelegszik, beültethetjük a dughagymákat a földbe.

A paradicsom öntözésekor ügyeljünk arra, hogy a leveleket ne érje víz, mert az is kedvez a gombás betegségek terjedésének (Fotó: Shutterstock)
A paradicsom öntözésekor ügyeljünk arra, hogy a leveleket ne érje víz, mert az is kedvez a gombás betegségek terjedésének (Fotó: Shutterstock)

Borsó

A borsó gondozása egyszerű, tápanyagigénye alacsony. Ha földjét művelés előtt komposzttal gazdagítjuk, további műtrágyára nincs szükség. A borsó fajtájától függően akár 2m magasra is megnő, ezért érdemes támrendszerrel megtámogatni a fejlődését, amivel javíthatjuk a borsó termesztésének hatékonyságát és a terméshozamot.

Paradicsom

A paradicsom szinte magától nő. Ügyeljünk arra, hogy öntözésnél a leveleket ne érje víz, mert az is kedvez a gombás betegségek terjedésének. A talaj legyen egyenletesen nedves, különben a paradicsomok berepednek.

(Forrás: Life.hu, Reblog)

Ajánljuk még:

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.