Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Praktikus

Érik a birs, de nem tudod, mikor szüretelheted a gyümölcsöt? Máris eláruljuk!

Egyre többen nevelnek birsfát a kertükben: úgy tűnik, az elmúlt években újra „divatba” jött ez a fanyar, különleges gyümölcs. Ha nincs még tapasztalatod, bizony gondot jelenthet, hogy mikor jó, érett a birs – eláruljuk, mikor kezdődhet a szüret!

A birs a rózsafélék családjában tartozik, közeli rokona az alma. Több fajtája van, az érési idejük szeptember és október hónapokra esik. Mivel idén forró nyarunk volt, a szokásosnál korábban jött el a szüret ideje. 

Tree,Quince,In,The,Garden
Az érett birs sárga és puha / Fotó: Shutterstock

Ekkor érett a birs 

Mint minden más gyümölcsnél, az érettséget a külső és a belső tulajdonságai alapján lehet megállapítani. A birs utóérő gyümölcs, ami azt jelenti, hogy félérett állapotban kell leszedni a fáról, és az érési folyamat a tárolás alatt fejeződik be. Ha csak egy-két fád van, hagyhatod a fán beérni a birset, mert ekkor a gyümölcs ízesebb, aromásabb és cukortartalma is magasabb. Amire figyelni érdemes ilyenkor: az érett birs könnyen leesik a földre, megsérül és romlásnak indul. Ha több fád van, vagy szeretnél biztosa menni, akkor kezd meg a szüretet, amikor a birs zöld színű héja halványan sárgulni kezd. Az illatára, ízére inkább ne hagyatkozz, mert a birsfajtáknak különböző az aromája: vannak olyan gyümölcsök, amelyek már féléretten is „jó” illatúak, míg más fajtákra ez nem jellemző. Az érett birs húsa sárgás, puha, magjainak héja sötét. A gyümölcsöket fedő jellegzetes dús, puha, molyhos szőrzet éréshez közeledve lekopik a héjról. 

Miért fontos időben szüretelni?

Az idő előtt leszedett birsalma nem tudja befejezni tárolás alatt az érési folyamatot, és a gyümölcs még azelőtt megfonnyad, hogy beszínesedne. A húsa nem cukrosodik be, így az íze sem lesz jó. Ha pedig későn szüretelsz, az utóérés gyors lesz, és gyümölcs puha, barna lesz.

Régen a birsalmát a tisztaszobában tárolták, több okból. Egyrészt a birs kellemes, friss illata átjárta a szobát, tehát amolyan természetes illatosítóként szolgált. Másrészt a tisztaszobát nem használták, nem fűtötték, így ideálisak voltak a körülmények a gyümölcs tárolására – akár januárig sem romlott meg a birs.

Mi készülhet birsből?

Nem csak sajt! Hiába jut mindenkinek a birsalmasajt eszébe erről a gyümölcsről, készíthetünk belőle csatnit, lekvárt, befőttet, mártást húsokhoz, kompótot és persze süteményeket is. Birsalmasajtos recepteket ITT találsz.

 

Forrás: agroforum.hu

(Kiemelt kép: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.