A francia konyha nagyszerűsége az egytálételekben rejlik. Tagadhatatlan, hogy a gazdag mezőgazdaság, a természettel meglévő bölcs harmónia és a minőség iránti olthatatlan szenvedély is ott lapul ebben a konyhában, de azért a nálunk fellehető nyersanyagokból is jól elkészíthető a legtöbbjük.
Az egyik legegyszerűbb és legjobban variálható francia étel a quiche (ejtsd: kis), ami tulajdonképpen egy omlós tésztaágyon pihenő, gazdag feltéttel megpakolt, tejszínes tojással összesütött lepény.
A quiche-t eredetileg vasserpenyőkben készítették a német határ közelében. A név eredete is utal a közeli szomszédságra, hisz a quiche szó a német kuchen-ből franciásodott. Ma már egész Franciaországban elterjedt és kedvelt étel, valójában egy sós pite, amit vegetáriánus, de húsos, halas verzióban is elkészíthetünk.
A klasszikus Quiche Lorraine - amely a nevében rejlő régió szülötte – viszonylag kevés hozzávalóval operál. Van benne jó minőségű húsos szalonna, tojás, magas zsírtartamú tejföl. Ha egy kevés hagymát is adunk a szalonnához, akkor már Quiche Alsacienne-ről (elzászi quiche), azonban ha egy kis kemény sajttal gazdagítjuk, akkor megint másféle quiche az eredmény.
A quiche-ben az is nagyon szerethető, hogy tulajdonképp egész évben lehet sütni, az aktuális zöldségek felhasználásával. Mehet bele paprika, paradicsom, tehetünk bele póréhagymát, cukkinit, spenótot vagy akár gombát is. A zöldségeken túl gazdagíthatjuk enyhén lepirított csirkemellel, kevés darált hússal, de tehetünk bele kagylót, kalamárit, rákot, sonkát vagy olasz szalámi. Jóformán bármit lehet a tésztára tenni.
A tölteléket körülölelő tojásos krémbe kerülhet túró, krémsajt, mascarpone, többféle reszelt sajt, zabpehely. A fűszerezéssel is játszhatunk, hiszen a zöldségek mellé sokféle zöldfűszer adható, szintén a szezonalitás jegyében. De az étel íze őrölt borssal, szerecsendióval, fehérborssal, római köménnyel, curry-vel, fokhagymával is gazdagítható. Melegen a legfinomabb, de hidegen is kellemes.
Vendégek számára ideális, családi vacsorának pedig egyenesen tökéletes!
A tészta (alaprecept):
25 dkg finomliszt
7 dkg vaj
5,5 dkg sült zsír
2 tojás
A lisztet a hideg vajjal és a zsírral elmorzsolom, majd hozzáadom a tojásokat, hogy összeálljon. A kissé lágy tésztát fóliába csomagolom és minimum fél órára a hűtőbe teszem.
Közben elkészítem a tölteléket:
25 dkg húsos szalonna
2 nagyobb vöröshagyma
2 dl creme fraiche (1 dl tejszín, 1 dl tejföl)
1 dl langyos tej
bő marék reszelt kemény sajt (Gruyères, Comté)
só
1 kávésknaál fehérbors
1 kávéskanál szerecsendió
2 tojás
A töltelékhez a szalonnát és a hagymát összepirítom, majd a többi hozzávalóval elkeverem.
A tésztát kiszedem a hűtőből, lisztes deszkán kinyújtom, majd belefektetem egy pitetálba. A tálat magát nem kenem ki, hiszen a tészta elég zsíros ahhoz, hogy a kész tésztát könnyedén ki tudjam szedni a formából. A tészta formán túllógó, felesleges széleit levágom. Az alját megszurkálom villával, majd beleöntöm a tölteléket (a sajtot lehet bele is keverni, vagy rászórni a végén). 180 fokon kb. 40 perc alatt pirulásig sütöm.
Ha valami zöldségesebb dologra vágyunk, akkor érdemes kipróbálni, a cukkinis-paprikás verziót:
1 nagyobb cukkini
1 kaliforniai paprika
1 póréhagyma
15 dkg húsos szalonna
1,5 dl főzőtejszín
3 tojás
1 teáskanál bazsalikom
1 teáskanál rozmaring
1 marék reszelt edami
1 marék reszelt scamorza
A bacont lepirítom, a hagymát megpárolom. A karikára vágott cukkinit és a felcsíkozott paprikát hozzáadom, és nagyon kevés vízzel felöntöm. Takarékon, fedő alatt összepárolom.
A tésztát a pitetálba fektetem, méretre szabom, villával megdöfködöm. A tojásokat felverem, összekeverem a tejszínnel, bazsalikomot, rozmaringot teszek hozzá, sózom. Formásan ráhelyezem a cukkiniket és a paprikaszeleteket.
A hátramaradt szalonnás alapot hozzáadom a tojásos tejszínhez, és az egészet ráöntöm a zöldségekre. Megszórom reszelt sajttal. A quiche-t a 190 fokra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt szép színesre sütöm.
Ha viszont hús nélküli vacsorára vágyunk, akkor érdemes kipróbálni a túrós-paradicsomos quiche-t:
50 dkg félzsíros túró
10 dkg zabpehely
4 egész tojás
bazsalikom
só
pici őrölt bors
1 dl főzőtejszín
50 dkg koktélparadicsom
A túrót villával megtöröm, beleütöm a tojásokat, hozzáadom a zabpelyhet, sózom, borsozom, maréknyi bazsalikomot hintek bele, majd egy kis tejszínt öntök hozzá, és jól összekeverem.
A tésztát pitetálba fektetem, a felesleges részeket levágom, majd a tésztaágyba kanalazom a túrós krémet, és paradicsomokkal alaposan megpakolom. 190 fokos, előmelegített sütőbe teszem, és nagyjából 50 percig sütöm.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.