A hosszú, szürke, hideg tél után felüdülést jelent a gyönyörű egynyári virágok látványa, melyek szirmaikkal egészen őszig feldobják az ágyásokat. Sipos József növényorvos mondja el, mire figyeljünk az ültetés és gondozás során.
Ültetés előtt vegyük figyelembe, milyen területre fogjuk helyezni a növényeket, és ennek megfelelően válasszunk az árnyékot, félárnyékot vagy napos helyet kedvelő növények közül. Árnyékos területre ideális választás lehet a díszcsalán, fuxia és gumós begónia. Félárnyékos helyen jól érzi magát a pistike, bársonyvirág, verbéna és lobélia. A muskátli, paprikavirág, tápika, petúnia és mézvirág szereti a fényt, ezért a kert napos részére ültessük őket.
Ültetés előtt ne feledkezzünk meg az alapos gyommentesítésről! Ha a növények környezetében gyomok burjánzanak, azok elszívhatják a szükséges tápanyagot és vizet, ami negatívan befolyásolhatja a növekedésüket és virágzásukat. Fontos, hogy az ültetés után is rendszeresen távolítsuk el a gazokat.
A jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag, morzsalékos és könnyen felmelegedő talaj segíti a növények fejlődését. Az új ágyások kialakításánál általános virágföldet is használjunk, a kerti talajban ugyanis kártevők, fertőzést hordozó élő szervezetek lehetnek. A virágzást magas foszfor, kálium és kén tartalmú tápelemekkel serkenthetjük.
Palántáról ültetve kevesebb gondozással gyorsabb eredményeket érhetünk el, mivel már fejlettebbek és erősebbek a növények, mint a magról vetett változatok. Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy a cserepes palánta talaja nedves legyen. A gyengébb minőségű palántára jellemző, hogy megnyúlt, halványzöld színű, valamint sérülések vagy betegség jelei láthatóak rajta.
Az ültetéshez használjunk ültetőfúrót, így még a kemény talajba is könnyebben fúrhatunk lyukat a palánták számára. Körülbelül 5-8 cm mély ültetőlyukat ássunk, amilyen mélyen a palánta gyökerei a cserépben voltak. Ha ennél mélyebbre ültetjük, könnyebben elpusztulhat, míg ha túl sekélyre, kiszáradhat, és ki is dőlhet majd a földből.
Az ültetési távolság függ a növények végleges méretétől. Kisebb virágok, mint például a pistike, paprikavirág, bársonyvirág esetén célszerű 15x15 centiméteres sor- és tőtávolságot hagyni egymás között. Magasabb vagy terjedelmesebb növények esetén, például muskátlinál, begóniánál törekedjünk a nagyobb, akár 40-60 centiméter távolságra is, hogy a növények megfelelő körülmények között fejlődhessenek.
A hagyományos módszer helyett némi kreativitást is érdemes bevetni az ültetés során. Ha például kör vagy csepp alakú elrendezésben, félkörben, vagy éppen geometriai mintákat követve ültetjük el a növényeket, lenyűgöző látványt érhetünk el. Még változatosabbá tehetjük a kertünket, ha az ágyásban több különböző fajtát is elhelyezhetünk, figyelembe véve a tervezett magasságukat és a virágok színét.
Forrás: Ripost
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.