Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Puncstorta  recept
Puncstorta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Praktikus

Ez az oka, ha nem csírázik a vetőmag – 6 tipp, hogy mire figyelj

Nagyon bosszantó, amikor a vetőmag nem akar kibújni a földből, hiába kertészkedtünk lelkesen. Vajon rossz minőségű volt a mag? Nem jól csináltunk valamit? Az elhúzódó kelésnek, a rossz csírázásnak több oka is lehet. Mutatjuk, hogy mire figyelj!

Ha rászánod magad, hogy otthon nevelj palántát, nem árt tudnod, hogy nem minden növény csírázik olyan könnyen, mint a biológia órákról ismert bab: a petrezselyemnek vagy a sárgarépának például több hét kell, míg kikel. Míg a magokból palánta lesz, sok minden történik és több dolog is van, amire érdemes odafigyelni.

Légy türelmes: a magoknak idő kell, míg életre kelnek / Fotó: Shutterstock
Légy türelmes: a magoknak idő kell, míg életre kelnek / Fotó: Shutterstock

1. Számít a kor és hogy milyen vetőmagot vásárolsz

Nem mindegy, hogy milyen régi a vetőmag. Sok akár 2-3 évig is megtartja a csírázóképességét, mások, mint például a sóska vagy a metélőhagyma már nem. Nem érdemes évekig őrizgetett vetőmaggal kísérletezni! Ha azt szeretnéd, hogy a vetőmagok sokáig megőrizzék a csírázóképességüket és a palánták túléljék majd az első, érzékenyebb időszakot, vásárolj csávázott vetőmagot. (Ha nem szeretnél vegyszerrel kezelt vetőmagot, akkor csávázz házilag környezetbarát módszerrel!)

2. Gyorsíthatod a csírázást

Bizony, például úgy, hogy a magot egy éjszakára vízbe vagy kamillateába áztatod. A vízben beindulnak az anyagcsere folyamatok, és a vetés után a nedves talajban hamarabb indul meg a csírázás. (A kamillának enyhe fertőtlenítő hatása is van.)

3. Fontos a talaj minősége, és a fényviszonyok is

A mag mindig nedves, laza szerkezetű talajba kerüljön. Erre kimondottan jó a készen vásárolt palántaföld. Sok mag sötétben csírázik, ezért a vetőtálcát le kell fedni. Ezzel a páratartalom nő, a talaj párolgása csökken. Ám vannak fényen csírázó magvak is, mint például a bazsalikom.

Vannak magok, amelyek a fényben indulnak fejlődésnek / Fotó: Shutterstock
Vannak magok, amelyek a fényben indulnak fejlődésnek / Fotó: Shutterstock

4. Milyen mélyre szórd a magokat?

Apró magvakat tilos mélyre ültetni, hiszen nem tudnak a gyenge növénykezdemények áttörni a talajrétegen. Általában elmondhatjuk, hogy az egészen apró, fényen csírázó magvakat nedves, asztallap simaságú földre kell vetni, rá kell szitálni kevés homokot, vízzel vagy kamillateával megpermetezni, és már készen is vagyunk. A nagyobb (1-2 gramm ezermagtömeg) magvakat maximum 2 cm mélyre vesd, míg nagyobbakat (100 g-ig) 2-3 cm-re, a 100 gramm felettieket 4-5 cm mélyre. (Az ezermagtömeg ezer db. mag tömegét jelenti. A sárgarépa ezermagtömege 1,2-1,5, a paradicsomé 2,7-3,3, a paprikáé 5-7, a spenóté 8-10, az uborkáé 20-25, a sütőtöké 400-500.)

5. Vedd figyelembe a magok hőmérsékletigényét

Vannak melegigényes zöldségek, úgymint például a sokak által preferált chili paprika, a dinnye vagy a padlizsán. A kevésbé hőigényes paradicsom már a hűvös verandán is kicsírázik, bár a 25 0C ideális számára. A hidegtűrőkről is már mindenki hallott, például a korai retek, akár fagypont fölött is elkezd csírázni, igaz, a csírázási optimuma 16-18 0C. Ugyanígy tesz a káposzta is.

6. Nedvesség nélkül nincs csírázás

A csírázás másik alapfeltétele a víz. Folyamatosan nedvesen kell tartani a földet, miközben arra is ügyelni kell, hogy ezzel együtt nehogy penész vagy egyéb gombák elszaporodjanak a talajban. Hasznos, ha öntözéshez kamillateát használsz! A kamillatea a talajban lévő káros mikrobákat elpusztítja.

/Forrás: kertlap.hu/

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.