A konyhában támadó szalmonellától és más kórokozóktól való félelem miatt újra meg újra kritizálják a fát, sőt a vágódeszkát korábban egyenesen tiltották a vendéglátóiparban. Vizsgálatok tanúsága szerint azonban a fa higiénikusabb, mint a műanyag, ráadásul antibakteriális tulajdonságú. Tévhit, hogy a műanyag vágólapok alaposabban tisztíthatók vagy kevésbé telepednek meg rajtuk baktériumok. Ezenkívül a fa mellett szól, hogy tartós, környezetbarát és nem károsítja a késeket.
A használat során a műanyag vágólapon egyre több karcolás és vágásnyom keletkezik. Ezekben kórokozók telepszenek meg, amelyeknek meg sem kottyan egy intenzív forró vizes program a mosogatógépben. Ezzel szemben a fa vágódeszka képes önmagát fertőtleníteni a benne található csersavnak köszönhetően.
Így tisztítsd a vágódeszkát
1. Mindkét oldalát mosogasd el, mert a fa a műanyaggal ellentétben megduzzad. Ha csupán az egyik oldalát éri víz, akkor megvetemedhet.
2. A mosogatással kapcsolatban nem árt tudni, hogy a kórokozók csak min. 60 fok feletti víztől pusztulnak el. A csapból ennél langyosabb folyik, ezért forralj vizet fazékban vagy elektromos forralóban, és lassan locsold a mosogatóba helyezett deszkára.
3. Pusztán a forró víz nem távolította el a szennyeződéseket? Önts a vágódeszkára konyhasót, ecetet vagy szódabikarbónát, oszlasd el kefével, majd hagyd hatni a szert kb. 15 percig. Végül öblíts le a deszkát, és állítva szárítsd meg.
4. Környezetbarát módon fertőtlenítheted a fafelületet, ha alaposan áttörlöd egy félbevágott citrommal, majd egyenletes rétegben durva szemű sót szórsz rá. 10-15 perc múlva erőteljesen dörgöld át a fél citrom segítségével, végül végezz alapos öblítést. Ugyanígy ismételd meg a műveletet a deszka másik oldalán.
5. A kórokozókat mikróban is kipurcanthatod. A vágódeszkát és a mikrózható műanyagból gyártott vágólapot egyaránt a legmagasabb fokozaton hőkezeld egy percig.
+1 Rendszeres csiszolással megóvhatod a fafelület simaságát és ellenálló képességét. Előbb sikáld le durva rézkefével, aztán használj durva, majd finom szemcséjű csiszolópapírt. Végül vékonyan kend át étolajjal, ez ápolja a fát és meggátolja a kórokozók megtelepedését. Használhatsz fertőtlenítő tulajdonságú teafaolajat is.
További két dolog is a vágódeszka javára billenti a mérleget. Az üveggel, a kővel, a bambusszal és egyéb kemény anyagokkal ellentétben a fa nem károsítja a drága konyhakéseket, hiszen acélpengéjük keményebb a fánál. Higiéniai szempontból szintén előnyösebb egy késbarát tölgyfadeszka.
A kellemes tapintású vágódeszka dekorációs célra is tetszetős, továbbá kellő vastagság esetén nem csúszkál a pulton és a karcosat nem kell rögtön kihajítani, mint egy összekaristolt műanyag vágólapot. A fa általában tartós, ám ha vetemedés vagy repedezés miatt le kell cserélni, akkor 100%-ban újrahasznosítható. Így nemcsak anyagilag kifizetődő a használata, hanem ökológiai szempontból is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.