Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Mákos guba  recept
Mákos guba
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Praktikus

Frissen fagyasztott finomságok

Gyümölcsöt magozni, passzírozni, órákig főzni, majd dunsztolni, lecsót befőzni manapság sokunknak se időnk, se kedvünk. Ha mégis megőriznéd a nyári ízeket télire - és van egy méretes mélyhűtőd – a dolog pofonegyszerűvé válik. Próbáld ki!

Legfontosabb alapszabály, hogy mindig csak ép, érett, egészséges zöldséget, gyümölcsöt használjunk. Egy-egy előrecsomagolt adag súlya ne haladja meg az egy kilogrammot, ellenkező esetben nem fagy át tökéletesen az élelmiszer. Minél gyorsabb a hűtési folyamat, annál kevésbé károsodik a gyümölcsök, zöldségek vitamin- és ásványianyag-tartalma. Ezért először a gyorsfagyasztó-térbe (a legfelső polc vagy rekesz) tegyük a zöldségeket (-18 C), mert itt a vízkristályok azonnal megfagynak, és a növényi sejtfalat nem repesztik szét. 24 óra elteltével tehetjük át a tároló hűtőrekeszbe. Ha több adagot fagyasztunk egyszerre, állítsuk át készülékünket gyorsfagyasztás funkcióra, mert ekkor a gép folyamatosan, kikapcsolás nélkül dolgozik. (Ne felejtsük el egy idő után visszaállítani!)

Tálcán, szemenként
A frissen szedett gyümölcsöt ugyan semmi nem pótolhatja, de ha sok van belőle, érdemes mélyhűteni. Átlagosan egy évig tárolhatók -18 C-on. Különösen jól fagyaszthatók: sárgabarack, szilva, cseresznye, eper, egres, málna, szeder. A szemes gyümölcsöt (eper, málna) terítsük tálcára, így fagyasszuk, hogy gurulós maradjon, ha jó kemény már, akkor öntsük zacskóba vagy dobozva – így a szemek nem tapadnak össze. A görögdinnyét nem, de a sárgadinnye húsát kockákra vágva kis citromlével meglocsolva fagyaszthatjuk.

Télen lekvárt
Ha nyáron nincs időnk lekvárt főzni, nyersen kevert dzsemet készíteni, elég csak megtisztítani a belevalókat, majd a fagyasztóba tenni. Nyugodtabb téli hétvégéken aztán elővehetjük, befőzhetjük – nincs, aki észrevenné a turpisságot.

Só nélkül
A zöldségeket alaposan tisztítsuk meg, és közel egyforma darabokra aprítva, aprítva tegyük a mélyhűtőbe. Kerüljük a sózást, mert a só csökkenti a fagyáspontot. Egy-egy adagban annyi mennyiséget fagyasszunk le, amit egy alkalommal el is fogyasztunk.

Hamarabb elkészül
A mélyfagyasztott zöldségek főzési ideje kb. 1/3-ával kevesebb, mint a friss zöldségeké, mivel a fagyasztás során a sejtstruktúra átalakul.

Bőkezűen csomagolva
A csomagoláson nem érdemes takarékoskodni, ez gondoskodik arról, hogy az ételek megőrizzék ízüket, aromájukat, friss állagukat. Például, ha kiszakad a zacskó vagy kinyílik a doboz, az étel levegővel érintkezik, ezáltal kiszárad vagy átveszi más, hasonlóan járt ételek szagát. Ha ráírjuk a csomagra - alkoholos filctollal írt címkére, mert az nem ázik át -, mit tartalmaz, elkerülhetjük, hogy borsó helyett egrest vegyünk elő.

Előtte blansírozzunk
Tök, patisszon, padlizsán, cukkíni kivételével a zöldségeket fagyasztás előtt célszerű blansírozni. Azaz pár percre tegyük forró vízbe, majd hideg vízbe mártva hűtsük le.

Élelmiszerek blansírozási ideje
Alma: 1/2–1 perc
Körte (kompót): 2–3 perc
Karfiol: 2–4 perc
Zöldbab: 3 perc
Zöldborsó: 2 perc
Káposzta: 1-2 perc
Karalábé: 2-3 perc
Sárgarépa: 3 perc
Zöldpaprika: 2-3 perc
Gomba: 3-4 perc
Kelbimbó: 3 perc
Spárga: 3 perc
Spenót: 2 perc
Vöröskáposzta: 3 perc
Kelkáposzta: 2 perc
Kukorica: 6 perc

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.