A kicsírázott burgonya emberi fogyasztásra nem alkalmas, de nem feltétlenül kell mindet kidobni – ahogy erről korábbi cikkünkben is írtunk. A legjobb mégis az, ha megelőzzük a csírák megjelenését.
A magasabb hőmérséklet, a fény és a pára hatására a csírázás folyamata gyorsan beindul, így a legjobb, ha a krumplit száraz, hűvös és sötét helyen tároljuk. Ilyen lehet a kamra, pince esetleg egy jól szellőző kamraszekrény.
Korábban az volt az általános vélemény, hogy a hideg megnöveli a burgonyában az akrilamidképző cukrok, egy potenciális rákkeltő anyag mennyiségét. Ma már tudjuk, hogy ez nem igaz, nemcsak biztonságos a hűtőszekrényben tárolni, ajánlott is, hiszen akár 3-4 hónappal meghosszabbíthatjuk így az eltarthatóságát.
Gyakran műanyag zacskóban kerül a burgonya az otthonunkba, de ez az anyag nem ideális a tárolására. Tegyük át papírzacskóba, hálóba vagy egyszerűen csak egy rekeszbe, kosárba. A műanyag zacskóban ugyanis benedvesedik, ami a penészgombák elszaporodásához és rothadáshoz vezethet.
A burgonya nem kedveli a társaságot: irtózik az almától, az avokádótól, a paradicsomtól, illetve minden más olyan zöldségtől és gyümölcstől, amely etilént bocsát ki. Ez ugyanis meggyorsítja az érési folyamatot, a burgonyánál pedig beindítja a csírázást.
Ha nagyobb mennyiséget tárolunk, időről időre válogassuk át a szemeket. Ha csak egy romlottat vagy olyat látunk, amin már csíra van, vegyük ki a tárolóból, mert a baktériumok és a penész könnyen átterjedhet a még egészséges krumplikra is.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.