Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Praktikus

Szép kertet szeretnél? Így bánj el a gyomokkal!

A kerti munkálatoknak számtalan örömteli pillanata van, azonban a gazolás nem tartozik ezek közé. A gyomokat teljesen távol tartani a kerttől lehetetlen feladat, de ha néhány alapdolgot betartasz, akkor sokkal nehezebb dolga lesz a kert nem várt vendégeinek.

Van, akinek valódi felüdülés a kertészkedés és örömmel munkálkodik a szabadban. Ha te is közéjük tartozol, de a gyomok megnehezítik a munkádat, érdemes megfogadnod Tóth Dániel kertész és kertépítő tanácsait – írja a Fanny magazin.

Ültess be minden helyet a kertedbe: szép is és kevésbé lesz gazos / Fotó: Shutterstock
Ültess be minden helyet a kertedbe: szép is és kevésbé lesz gazos / Fotó: Shutterstock

Sok-sok növény

Minél kevesebb szabad teret hagysz a földben, annál problémásabban tudnak maguknak helyet törni a gyomok. Ezért ha teheted, ültess minél több növény a kertedbe!

Fedd le a talajt

A gazokat és gyomokat először próbáld meg vegyszerek nélkül feltartóztatni. Ehhez használhatsz természetes talajfedő anyagokat, mint a mulcs vagy a murva, de a geotextília is megoldás lehet. A szárított fenyőkéreggel és a kaviccsal kevesebb a munka, valamint díszítőelemként is jól mutatnak, de a legagresszívabb gyomok átnőnek rajtuk. Ilyenkor érdemes a geotextíliát is alájuk rakni, ami elválasztja egymástól a talajrétegeket, ezzel megállítja azokat a gyomokat, amik alulról jönnek, a föntieket pedig nem engedi mélyre legyökerezni.

Kézzel, egyenként

A gyomlálás a kertészkedés legfáradságosabb feladata, amit csak nagyon kevesen tudnak élvezni. A gyomokat általában ásással és kapálással próbáljuk kipusztítani: figyelj arra, hogy az egész gyökérzetet távolítsd el, különben feleslegesen dolgozol.

Csak akkor van értelme a munkádnak, ha az egész gyökérzetet eltávolítod / Fotó: Shutterstock
Csak akkor van értelme a munkádnak, ha az egész gyökérzetet eltávolítod / Fotó: Shutterstock

Mivel állsz szemben?

A gyom típusától is függ, hogy mi az az ellenszer, amivel megállíthatod, ugyanis a gyomirtó szerek is specifikusak. Nagy veszélyük továbbá, hogy a dísznövényeket is kiirthatják, ezért az sem mindegy, hogy mikor és hol használod. Szélben tilos permetezni vagy más gazirtót használni!

A hasznos gyom

A tyúkhúrról csak nagyon kevesen tudják, hogy az egyik leghasznosabb gyomnövény. A bolyhos gyökérzete a föld felszíne közelében terül el, így rendkívül egyszerű kézzel eltávolítani. És ami a legjobb, hogy gyógynövényként használhatjuk fel: leveléből készíts egy finom teát vagy salátát. A tyúkhúr C-vitamint tartalmaz, és normalizálja a koleszterinszintet.

A szívós apró szulák

Az apró szulák egy rendkívül agresszív fajta: jól bírja a szárazságot és mélyen gyökerezik. A legnagyobb probléma vele, hogy rácsavarodik a többi növényre, így elzárva előlük a fényt. Jobb, ha még az előtt észreveszed és eltávolítod, hogy már beterítette a kertet, mert utána nagyon nehéz kiirtani.

A tarackbúzát mindenki ismeri

Az egyik legelterjedtebb gyom a tarackbúza, és mindenkinek meggyűlik vele a baja. Teljesen kiirtani szinte lehetetlen, de totális gyomirtóval meg lehet próbálni. Amennyiben kézzel vagy ásóval próbálod kiszedni a földből, akkor arra figyelj, hogy minél nagyobb darabokban legyenek.

Teljesen kiirtani szinte lehetetlen / Fotó: Shutterstock
Teljesen kiirtani szinte lehetetlen / Fotó: Shutterstock

A totális pusztító

Ezeket nagyon óvatosan kell használni, mert a kedvenceinket is megölik. Használata után nagyjából egy héttel kell látnod, hogy a gyomok levele elkezd sárgulni, ilyenkor még 2-3 hétig ne ültess semmit a talajba. Lehetőség szerint ősszel használd, mikor a növények levelei húzódnak vissza. Ehetők közelében tilos alkalmazni!

Kétszikűek ellen

A szelektív gyomirtók használata sokkal egyszerűbb és kevésbé veszélyes. Ezt a kétszikűek ellen találták ki, mint a pitypang vagy százszorszép. Először vágd le a füvet, hogy könnyebben a talajba jusson, majd ezután egy héttel használd.

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:



A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.