A kés az egyik legfontosabb konyhai eszköz, így a megfelelő tisztítása, tárolása kulcsfontosságú a minél hosszabb élettartam és jó minőség megőrzése céljából. Főzés során teljesen mindegy, hogy kezdő vagy profi szakács vagy, a kése(i)dnek szupernek kell lenni! Akár komoly késkészletbe fektettél be, akár csak a szükséges minimum minőséget tartottad szem előtt, elengedhetetlen a kések megfelelő gondozása.
A kés megháláljak, ha figyelsz rá, többek között azzal, hogy tovább marad éles. A tompa penge veszélyes: elakadhat, könnyen lecsúszhat a vágandó felületről, arról nem beszélve, hogy több erőre van szükség a használatához, ami viszont instabillá teszi magát a vágási folyamatot. A kés élét megfelelő tárolással megvédheted: a késvédők remekül működnek, akárcsak a mágneses késszalag. De mi a helyzet a tisztítással? Sokan csak kézzel hajlandóak elmosni a kést, míg mások gondolkodás nélkül dobják a mosogatógépbe. Vajon kinek van igaza?
A mosogatógép nem egy bonyolult rendszer: először felmelegíti a vizet, és a kis permetezőkön keresztül az edényekre szórja, hogy az ételmaradékok leváljanak. Ezt a munkát a mosogatószer hozzáadásával lehet még hatékonyabbá tenni. Ezután forró vizet permetez az öblítéshez, eltávolítva a mosószer nyomait. Végül meleg levegővel megszárítja az edényeket. Gondold csak végig, hogy ezt a hosszú és erőteljes folyamatot kellene egy késnek túlélnie...
A kés készülhet rozsdamentes acélból, szénacélból vagy kerámiából. Több minden, például az acél keménysége, az anyag rugalmassága és persze a használat módja befolyásolja, hogy milyen éles a penge, mennyire hajlamos a rozsdásodásra. Bár a jó minőségű kés erős és strapabíró, a napi szintű magas hőkezelést nem igazán bírja.
A kés „veszélyes” lehet a gépre: az éle megsértheti a mosogatógép belsejét, ami akár rozsdásodáshoz is vezethet. A folyamat azonban károsíthatja magát a kést is: a legtöbb jó minőségű kést a gyártási folyamat során hőkezelték és temperálták, így kialakítva a penge optimális keménységét. A mosogatógépben lévő magas hőmérséklet azonban egy idő után az acél meglágyulásához vezethet. A mosogatógép hője és az agresszív mosogatószerek pedig hatással lehetnek a kés nyelére, ami idővel károsodást okozhat. A kés más evőeszközökhöz is ütközhet a mosási folyamat során, ami tompíthat az élén vagy akár szét is törheti a pengét.
A fentiek fényében jobb, ha a kést használat után mindig kézzel mosogatod el, azonnal eltörlöd és a helyére teszed. Így biztos, hogy a kés sokáig hasznodra lesz – és a mosogatógép illetve más eszközök sem sérülnek meg.
(Nyitókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.