Vannak, akiknek mindig hideg kezük-lábuk, az orruk hamar kipirul a hidegtől: nem igazán keringenek jól az energiák a szervezetükben, vagy egyszerűen nem elég jó a vérkeringésük. Ezen mindenek előtt testmozgással segíthetünk, ami nem csak a sportolás idejére segíti a keringést, hanem tartósan segít. És bevethetjük a melegítő hatású ételeket, fűszereket is.
Egyre ismertebb az a tény, hogy vannak hűsítő és melegítő hatású ételek, italok és fűszerek. Érdemes egy kicsit megismerni őket, akár tesztelgetni is a hatásukat, hogy saját tapasztalataink alapján eldönthessük, nekünk melyik válik be leginkább, milyen ízeket tudunk legjobban beilleszteni ízlésvilágunkba, menüinkbe.
A húsok közül a vörös húsok melegítenek, mint a marha, a bárány, a sertés, a vadhúsok, és ide tartozik a kacsa is. Érdemes olajos magvakat is fogyasztani a melegítő hatás kedvéért, ajánljuk a diót, a mogyoróféléket, de ide tartozik a gesztenye is. Zöldségek közül a cékla, a káposzta, a sütőtök és a hagyma javallott elsősorban, de a hüvelyesek – a bab, a lencse – is ide tartoznak. A gabonaféléknél inkább a fűszerezéssel tudjuk elérni a melegítő hatást, mert ezek önmagukban semlegesek.
Fahéj, ánizs, csillagánizs, kardamom, curry, chili, pirospaprika, gyömbér, szegfűszeg, szerecsendió, feketebors, kurkuma, fokhagyma – ezek a legmelegítőbb fűszereink, amelyek nagy részét használjuk is a téli ételekbe és italokba, anélkül, hogy tudnánk melegítő hatásukról, gondoljunk a forralt borra vagy a mézeskalácsra, gazdag egytálételeinkre.
A forró tea már önmagában melegít, de ha a fenti fűszerekkel ízesítjük, hatását felerősíthetjük. Forralt bor esetében nem csak a fűszerek és a hőfok, de az alkohol melegítő hatása is érvényesül. A forró teát is gazdagíthatjuk kevés rummal, ha szeretnénk fokozni hatékonyságát. Mértékkel fogyasztva persze…
Talán nem meglepő, hogy a pörkölt, sütött, párolt, pirított ételek melegítő hatásúak. A nyers és hideg ételek ezzel szemben inkább hűsítőek. Már maga a forró gőz vagy a duruzsoló sütő is melegít, de az ételek hatása is melegítő.
Hideg időben nem ajánlott a déli gyümölcsök fogyasztása, ezek hűsítő hatásúak, gondoljunk csak arra, hogy származási helyükön épp ez a feladatuk. Ez persze nem jelenti azt, hogy mondjuk le a citrusokról vagy az ananászról, de ezt inkább olyankor fogyasszuk, amikor nem indulunk neki a szélfútta utaknak, vagy próbáljuk ellensúlyozni fűszerekkel hűtő hatásukat.
A tejtermékek is inkább hűsítő hatásúak, gondoljunk itt elsősorban a joghurtra és a kefirre, a zsírosabb tejszín vagy a különféle sajtok már melegítőbb hatással vannak a szervezetünkre, főleg, ha fűszeres ételekbe komponáljuk.
Érdemes ilyenkor kerülni a hűtő hatású fűszereket is. Tipikusan ilyen a menta, a citromfű, a koriander és az édeskömény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.