Klasszikus kuglóf
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus grízgaluska leves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mákos guba
Kijevi csirkemell rizibizivel
Tojásos nokedli fejes salátával
Körömpörkölt csülökkel
Kapros tökfőzelék virslivel
Csupacsokis brownie
Zsemlegombóc
Finomfőzelék
Kínai szezámmagos csirke
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Dödölle - az eredeti recept
Hagymás rostélyos
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Tárkonyos csirkeraguleves
Klasszikus stíriai metélt
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Praktikus

A fürdőszobán túl: 5 tipp, hogy mire használd a szappant a kertben

A tisztálkodáshoz már nem használt szappanmaradékok hasznosítására rengeteg ötletet találunk a neten: készíthetünk új, színes szappanokat belőlük, használhatjuk illatosítóként cipőkbe, ruhásszekrénybe. Most eláruljuk, hogyan tudod a kerti munkák során felhasználni a színes, illatos kis szappanokat.

A legjobb, ha a szappanmaradékokat (vagy esetleg az olyan szappanokat, amelyeknek nem jött be az illata) a többi kertészeti kellékekkel együtt a szerszámoskamrában tartod – így mindig kéznél van, ha szükséged lesz rá.

A szappan a kertben is hasznodra lehet / Fotó: Shutterstock
A szappan a kertben is hasznodra lehet / Fotó: Shutterstock

1. Használd levéltetvek ellen

A kisebb, puha testű bogarakat, amelyek megtapadnak a virágokon, szappanos vízzel el lehet távolítani. (Sokan mosogatószerrel próbálkoznak, de az abban található vegyi anyagok a növényekre is veszélyesek lehetnek, míg a szappan sokkal gyengédebb.) Hogyan csináld? Habosítsd fel kevés vízzel a szappant, és dörzsöld a habot a növény leveleire és szárára.

2. Tegyél szappant a rovarirtóhoz!

Egy éles késsel forgácsolj szappandarabokat, és keverd a rovarirtószerhez, amivel lepermetezed a növényeket. A szappan ragad, ezért a szer jobban megtapad, és hatékonyabban pusztítja a kártevőket.

3. Add hozzá a komposzthoz

A komposzt körül keringő, bosszantó rovarok ellen tedd a szappandarabokat a komposztba. A szappan nemcsak a bogarak ellen használ, hanem a penész elleni küzdelemben is hasznos. A legjobb erre a célra a biológiailag lebomló szappan, hiszen azok nem tartalmaznak szintetikus színezéket és/vagy illatanyagokat, mert az veszélyeztetheti a komposztálás természetes folyamatát. A kis szappandarabok kb. 6 hónap alatt bomlanak le.

4. Gyomirtóként is működhet

A gazolás nem a legkellemesebb munka, de muszáj megcsinálni – ráadásul ez egész nyáron feladat, nem lehet kihagyni napokat, heteket, hiszen a gyomok átveszik az uralmat a kertben. Mielőtt erős vegyszereket használnál, próbálkozhatsz szappanos gyomirtóval: a szappant egy serpenyőben, alacsony lángon, gyakran kevergetve olvaszd meg, vigyázva, hogy ne égjen meg. Ezután keverd össze a folyékony szappant kevés ecettel, töltsd egy fújós palackba, majd ezzel a szerrel permetezd le a gyomokat. A permetezést kihagyva öntheted a keveréket közvetlenül a gyomok gyökeréhez.

Gyomirtóhoz adhatod, de önmagában a szappanos víz is segít a gaz elleni küzdelemben / Fotó: Shutterstock
Gyomirtóhoz adhatod, de önmagában a szappanos víz is segít a gaz elleni küzdelemben / Fotó: Shutterstock

5. Tisztítsd meg a kerti szerszámokat szappannal

Nagyon fontos, hogy minden használat után tisztítsd meg a kerti szerszámokat: így nemcsak megakadályozod az esetleges talajfertőzések kialakulását, hanem a szerszámok is tovább használhatók majd. Egy vödör vízbe tegyél szappandarabokat, és mosd le a használt szerszámokat, majd szárítsd meg őket.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.