Akinek a palackvisszaváltó automaták okoztak már kellemetlen perceket, azoknak biztosan hasznos lesz az alábbi tippcsokor!
A kötelező üvegvisszaváltási rendszer 2024. január 1-jén lépett életbe, melynek értelmében a kólás dobozok és az ásványvizes palackok is betétdíjasak lettek, azaz ötven forinttal többet kell fizetni értük a boltban. Ezt a pénzt, azaz a betétdíjat azonban visszakapja a vásárló, ha az italcsomagolást sértetlenül visszaviszi a boltba, vagy elhelyezi a REpont automatákba. A gyártók júliusig kaptak haladékot, a határidő pedig lejárt, így már csak olyan palackokat hozhatnak forgalomba, melyek rendelkeznek a speciális vonalkóddal és megtalálható a címkén a betétdíjat jelző 50 Ft-os embléma. A Metropol összegyűjtötte, hogy mire érdemes figyelni, hogy az 50 forintok visszaváltása senkinek ne okozzon bosszúságot!
Elsőként vizsgáljuk meg, hogy valóban a megfelelő üveget próbáljuk betenni az automatába. Ha van rajta 50 forintos logó, akkor visszaváltható. Ha nincs rajta logó, és nem fizettük ki érte az 50 forintos díjat, akkor ugyanúgy, ahogy régen, a szelektív kukába kell dobni.
Fontos, hogy ép állapotban vigyük vissza az üvegeket: ne tapossuk össze és ne vegyük le róluk a címkét. Az automata a forma, súly és vonalkód alapján azonosítja a palackokat, így az eldeformált, idomtalan palackokat nem váltja vissza a gép.
A palackokat kupak nélkül is bedobhatjuk az automatákba, de célszerű a kupakkal együtt leadni, hiszen ezekkel a termékekkel a gazdaság értékes újrahasznosítható alapanyagokhoz jut.
Ügyeljünk arra, hogy a visszaváltható üvegeket és palackokat tisztán adjuk le. A cukros üdítős, boros vagy sörös palackokat is érdemes átöblíteni, hogy az ital ne folyjon ki az út során, vagy ne csurogjon rá az automatára.
A többutas, jellemzően üveg alapú italokat is visszaválthatjuk, ám ezeket az egyszer használatos palackokkal ellentétben nem lehet bármelyik MOHU automatába bedobni, mivel ezeket csak azoknál az üzleteknél lehet visszaváltani, ahol árusításra kerülnek.
Gyakran előfordul, hogy az automata nem fogadja be a palackot. A rutinos felhasználók esküsznek a módszerre: fordítsuk úgy az üveget a résbe, hogy a vonalkód felül legyen, így az automata jobban érzékeli a palackot.
Ha megtelik az automata tartálya, akkor is leáll a visszavétel. Kérjünk segítséget az üzlet személyzetétől, akik gondoskodnak az automata folyamatos hiba nélküli működtetéséről. Néha még az is segíthet, ha a bolti dolgozó kissé összerázza a tartály tartalmát, helyet csinálva még néhány további palacknak.
Arra figyeljünk, hogy egy tranzakció során csak egyféle visszatérítési módot választhatunk, így ha például a visszaváltási díjat részben utalványban, részben jótékonysági felajánlásként szeretnénk kérni, akkor a visszaváltást két külön tranzakcióban kell végrehajtanunk.
Nem kell aggódnunk akkor sem, ha elfelejtettük levásárolni az utalványt! Szerencsére készpénzre is lehet váltani, de ha csak otthon vesszük észre, akkor is bőven van időnk, mivel bizonyos élelmiszerüzletben akár fél évig elfogadják az utalványt.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.