A piacozásnak nagy hagyománya van, vannak akik imádják, és vannak, akik inkább elmennek a szupermarketbe, vagy a zöldségeshez, attól tartva, hogy a hétvégi forgatagban a tisztességtelen kereskedők könnyedén átverhetik őket. Az alábbi tippekkel felvértezve többé nem kell aggódni emiatt!
Az internetes csoportokban egyre gyakrabban olvasni arról, hogyan trükköznek a piaci árusok. Ha nem figyelünk a mennyiségre és az árakra, több ezer forintot is elbukhatunk a bevásárlás során. A Metropol összeszedett 7 tippet , hogy ne tudjanak átverni a kofák!
Ne vásároljunk az első standnál! Járjuk körbe a piacot, hasonlítsuk össze az árakat és a minőséget több helyen, majd válasszuk a legjobb ajánlatot. Ha rendszeresen vásárolunk piacon, érdemes visszatérni azokhoz az árusokhoz, akikkel már jó tapasztalataink voltak.
Gyakran előfordul, hogy az árusok a standokon csak a szép árut mutatják, miközben a vásárlóknak zsákból vagy autóból veszik elő a kisebb, vagy sérült termést. Ezt megelőzhetjük, ha olyan helyről vásárolunk, ahol mi magunk válogathatjuk ki a zöldségeket.
A kereskedők gyakran trükköznek azzal is, hogy az olcsóbb import árut átcsomagolják, és magyarként kínálják jóval drágábban. Nézzünk körül a helyszínen, sokszor a pult körül tornyosodó üres spanyol, görög vagy török rekeszek árulkodnak arról, hogy import terméket árulnak.
Ha közvetlenül őstermelőtől vásárolunk, mindig kérdezzük meg az eladótól, milyen fajtájú zöldséget, gyümölcsöt árul, melyik termőterületről származik. Bátran kérjük el az őstermelői igazolványát, hiszen ezáltal bizonyítható, hogy a zöldség valóban magyar földről származik.
Az eladók sokszor sietve mérik le az árut, így a vásárlónak nincs ideje ellenőrizni a mérlegen a súlyt. Ha ilyennel találkozunk, kérjük meg az eladót, hogy mérje le újra a zöldséget, hogy mi is ellenőrizhessük a mennyiséget.
Sokan panaszkodnak arra is, hogy az eladó nem pontosan számolja ki a kért mennyiséget, hanem hozzáad többet, remélve, hogy a vásárló nem tud utánaszámolni, ha nem kerek mennyiséget vásárol. Nyugodtan nézzünk meg a mobiltelefonunkon a számológépen, és ellenőrizzük, hogy az eladó helyesen számolta-e ki az árat.
A legtöbb helyen a szatyorért is fizetni kell, ami több száz forinttal megdobhatja az árat. Vigyünk magunkkal saját hálós zsákot a zöldségekhez, így elkerülhetjük a felesleges költségeket és csökkenthetjük a műanyag szemét mennyiségét is.
Aki rendet tesz: a piacfelügyelő
Ha a számla magasabb a vártnál, ne hagyjuk szó nélkül, reklamáljunk, vagy értesítsük a piacfelügyelőt. Ezzel a többi vevőnek is segítünk, hiszen a csalók a jövőben nem mernek majd trükközni. Ha sikerül tetten érni, jelentős pénzbírságra is számíthat.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.