Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Minestrone recept
Minestrone
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Praktikus

Mitől porosodik a lakás? 3 meglepő ok, amire nem is gondolnál

portölés
Shutterstock
Hiába végeztél a nagytakarítással, másnap szinte kezdheted elölről, mert mindent ellep a por? A bosszantó porosodás hátterében olyan okok állhatnak, amikre nem is gondolnál. Tudd meg, mik ezek, és nem porosodik többé az otthonod.

Nincs is annál dühítőbb, mint amikor a gondosan elvégzett házimunka után néhány nappal már mindent ellep a por. Ilyenkor úgy érezzük, felesleges volt a takarítás, és kezdhetjük elölről az egészet. És a legbosszantóbb, ha nem értjük, mi állhat a háttérben. Ha a rendszeres takarítás ellenére is porosodik a lakás, meglehet, hogy az alábbiak okozzák. 

por a lakásban
A por eltávolítására egy mikroszálas törlőkendő az egyik legjobb eszköz
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mitől porosodik a lakás? 

A felgyülemlő háztartási por mögött számos ok rejtőzhet. Külső és belső tényezőktől is függ, mint például az évszak, az időjárás, vagy hogy hányan élünk a lakásban, vannak-e háziállatok, milyen gyakran takarítunk stb. A túl sok por pedig nemcsak esztétikai problémát jelent, de akár olyan egészségügyi panaszokat is okozhat, mint az asztma és az allergia. Az állandó bosszúságot okozó porosodás mögött sokszor meglepő okok állhatnak. 

Túl magas páratartalom

Bármilyen furcsán hangzik is, a magas páratartalom befolyásolja az allergének számát a levegőben, ráadásul tökéletes környezetet biztosít a poratkák és penésztelepek fejlődéséhez. Emellett a magas páratartalom miatt a porrészecskék egymáshoz tapadhatnak, vagyis sokkal nehezebb lehet eltávolítani őket. Az otthonunkban az ideális páratartalom 40% és 60% között van, ha megmagyarázhatatlanul poros a lakásunk, érdemes beszerezni egy párátlanítókészüléket, és beállítani a megfelelő páratartalmat. 

Nem megfelelő porszívó

Azt gondolnánk, hogy a porszívózás épp a por eltávolítását szolgálja. Ez igaz is, de csak akkor, ha a megfelelő készüléket használjuk. Néhány eszköz ugyanis használat közben port és szennyeződéseket bocsát ki a levegőbe, ezért röviddel a takarítás után ismét ellepheti a bútorokat a por. Hogy ezt elkerüljük, használjunk HEPA-szűrős porszívót. Ezek a készülékek három különböző módszert kombinálva begyűjtik és magukba zárják a port, valamint az egyéb szennyeződéseket. 

Külső tényezők

Érdemes figyelembe venni azokat a külső okokat, amelyek a lakás porosodását okozhatják. Ha forgalmas helyen lakunk, vagy van a közelben gazdasági épület, esetleg gyár, akkor garantáltan több por lesz a lakásunkban, mint az ezektől távolabb lévő otthonokban. Nyáron a gyakori ablaknyitás miatt több por juthat be, sőt, a ruhánkon mi magunk is bevihetjük azt az otthonunkba. 

portörlés
Fentről kezdjük a portörlést, és haladjunk lefelé
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Mit tehetünk a por ellen? 

A rendszeres takarítást sajnos nem úszhatjuk meg, de egy-két trükkel hatékonyabbá tehetjük, hogy hosszabb ideig tiszták maradjanak a bútoraink. 

Haladjunk fentről lefelé

Takarításkor a magasan lévő helyeken kezdjük a portörlést, és haladjunk egyre lejjebb. A legutolsó mozzanat pedig a porszívózás legyen, hogy a padlóra hullott port is eltüntessük. Célszerű nagy portörlés után fel is mosni és kiszellőztetni a lakást.

Használjuk a megfelelő eszközöket

A portörlésre a leghatékonyabb eszköz egy mikroszálas törlőkendő, illetve egy nedves (de nem vizes) rongy, ugyanis ezek képesek megfogni a port, így megakadályozni, hogy mindenfelé szálljon a lakásban takarítás közben. Ezzel szemben a pörtörlő sok esetben csak felkavarja, de nem ejti csapdába a port, így tényleg csak akkor használjuk, ha a sarkokból, a fal magas részeiről szeretnénk lesöpörni a porhálót.

(Forrás)

(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.