Az edény „hidratálása” elengedhetetlen lépés a rakott ételek készítése során, aminek a fontosságára többnyire csak akkor döbbenünk rá, amikor eljön a tálalás ideje. Ha ugyanis elmulasztjuk kikenni a sütőedényt, akkor az étel összetapadhat, a szeletelés nehézkes lesz, a rétegek könnyen széteshetnek – és ráadásul meg is éghet az étel oldala és alja.
A sütőedény kizsírozásának elsődleges célja, hogy gátat hozzon létre az edény felülete és az étel között: a zsírok és olajok ugyanis taszítják a vizet, így segítenek megakadályozni, hogy az étel hozzátapadjon az edényhez. Különösen ragaszkodók a magas keményítőtartalmú összetevők, mint például a tészta, a zab és rizs, és borzalmasan tud ragadni és égni a sajt is. A zsiradék, ami lehet olaj, zsír, vaj vagy akár ghí azonban nemcsak azt akadályozza meg, hogy az étel az edényhez tapadjon, hanem lehetővé teszi a szép szeletelést is.
Az, hogy mivel kened ki az edényt, függ attól, hogy mit készítesz, hiszen minden összetevő más-más eredményt ad. A sertés- vagy mangalicazsír jól illik a húsos ételekhez, a növényi olajok az alacsony zsírtartalmú, könnyedebb receptekhez, a vaj pedig az édeskés, vagy fehér mártásos ételekhez, hiszen az ízét átveheti az étel.
Ha eldöntötted, milyen zsiradékot használsz, vidd fel egy ecset vagy összegyűrt papírtörlő segítségével az edény teljes belső felületére, majd liszttel (vagy zsemlemorzsával) szórd meg. Az edény megfordításával távolítsd el a felesleget és már mehetnek is bele a finom hozzávalók.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.