A hamvaska (Jacobaea maritima, korábban Senecio cineraria) fehér szőrrel borított lombja és toll formájú levele nagyon jól mutat más, színes virágok mellett, de a maga egyszerűségében önálló dekorációként is látványos. Ha szeretnél inspirációt kapni arra, hogy milyen növényekkel érdemes az őszi erkélyt feldobni, olvass tovább!
A hamvaska vagy más néven ezüstlevél a Földközi-tenger térségében őshonos, ott félcserje, nálunk egynyári növény, amely azonban védett helyen szépen áttelelhet. Virágzását a második évtől kezdi, bár addigra formáját veszti a növény, tehát már nem lesz olyan szép, mint előző évben, amikor dús, tömött levéldísznövény. Ezért ha szép küllemű, hibátlan növényt szeretnél, érdemes minden évben újra telepíteni.
A közönséges káposzta színpompás leveleket nevelő testvére a díszkáposzta (Brassica oleracea var. Acephala). Kétnyári dísznövény, ami az első évben nem hoz virágot. A levelek ősszel kezdenek beszínesedni, és enyhébb teleken akár a tavaszi felmelegedésig megtartja színét. Ősztől fontos, hogy a levelek között ne maradjon pangó víz, mert a levelek könnyen kirothadnak. A díszkáposzta leveli ehetők, salátákba, szendvicsekbe vagy hidegtálakhoz adhatod.
A csarab, más néven seprűvirág (Calluna vulgaris) évelő, örökzöld cserje, nem fagyérzékeny, de érdemes takarni, ha nagy mínuszok vannak. Egészen novemberig virágzik, de utána is színes marad, hiszen az elszáradt virágok egész télen a növényen maradhatnak. Ha cserépben nevelnéd a teraszon, akkor savanyú virágföldbe tedd. Szemet gyönyörködtető látvány késő ősszel, amikor más növények már befejezték a virágzást.
Megtölti élettel az erkélyeket, teraszokat. Évelő dísznövény, melynek közel kétszázféle változata mind az Aster növénynemzetségbe sorolható. Az Aster remek konténerben/dézsában termeszthető növény, de fontos, hogy a tőzeggel kevert virágföldben érzi jól magát. Erkélyre érdemes kisebb növésű fajtát választani, hogy ne uralja le teljesen a teret. Télen is szépek a virágai, de -4 Celsius fok alatt már nem fog újakat hozni.
A krizantém (Chrysanthemum) neve görögül aranyvirágot jelent – de nevezik még népiesen krizanténnak, krizantinnak, illetve margitvirágnak is. Az őszirózsafélék csoportjába tartozik, és jelenleg 37 fajtáját különböztetjük meg, amelyen belül mintegy 5000 változatot tartanak számon. Magyarországon temetői növényként terjedt el, de méltó helye van az erkélyen, teraszon is. Ősszel szinte mindenhol kapható, rengeteg színben. Jól bírja a fagyokat. Az öntözésre télen is figyelni kell: a folyamatosan nyirkos földet kedveli.
Forrás: Lakáskultúra
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.