A vízforraló remek kis eszköz, aki sokat teázik, vagy kedveli az instant kávét, azok számára szinte életmentő berendezés. A vízforraló azonban egy idő után durván vízköves lesz, amelyet az alapos súrolással sem tudsz eltávolítani. A vízforraló belsejének súrolása ráadásul nehézkes, ugyanis a fűtőszál miatt nem is férni hozzá a kanna teljes felületéhez, így maradhatnak vízköves foltok, illetve az sem jó, ha a berendezés külső nyílásait víz éri. De akkor hogyan tisztítsuk a vízforralót?
Az ecet a legmakacsabb vízkövet is képes eltávolítani, ráadásul súrolni sem kell a vízforraló belsejét. Önts a vízforraló belsejébe két-három deciliter ecetet és ugyanennyi vizet, majd hagyd állni egy órán át. Ha az idő letelt, kapcsold be a forralót és forrald fel az ecetes vizet.
Mindenképp nyisd ki az ablakot a konyhában, mert a keletkező gőzök irritálhatják a nyálkahártyát. A felforrt ecetes vizet hagyd legalább fél órán át a forralóban, majd öntsd ki. A vízforraló száját (csőrét) egy szivaccsal dörzsöld át, hogy a maradék vízkődarabok is eltűnjenek.
A vízforraló belseje ezután tükörfényes lesz, ám mielőtt újra használnád, érdemes legalább háromszor egy teli kanna vizet felforralni benne, majd kiönteni, hogy az ecet teljesen eltűnjön. Ha így takarítod ki a vízforralót, a kanna nemcsak tisztább lesz, de mivel a fűtőszálról is lejön a lerakódás, a vízforraló csendesebben is fog működni.
+ TIPP: Ne felejtsd el a vízforraló kanna külsejét sem letakarítani. Egy nedves ronggyal vagy törlőkendővel töröld át, ugyanis ha a tűzhely mellett áll, a főzés során könnyen ráfröccsenhet a készülő étel, illetve a zsíros kéz- és ujjnyomok is foltot hagyhatnak.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.