A csehek nemzeti italáról szólunk. A sörözés hozzá tartozik a jellegzetes kocsmák légköréhez, a baráti eszmecserék színhelyéhez. Először is vegyük számba a legfontosabb márkákat! A kedvelt cseh sörök közé tartozik a Pilsner Urquell (röviden pilzeni), a Budějovický Budvar (röviden Budvar), a Staropramen, a Velkopopovický Kozel (röviden Kozel), a Gambrinus, a Radegast, a Kruovice, a Bernard és még sorolhatnánk. Az országban sok kis önálló sörfőzdét is találunk, amelyhez saját söröző is tartozik – ilyen például az Eggenberg Český Krumlovban.
Csehországban a félliteres korsó az alapmérce, külön szólni kell, ha csak pohárral (0,33 l) kérünk. Azt is meg kell mondanunk, hány fokos komlólét szeretnénk az asztalunkra! A kiváló minőséghez baráti ár társul: egy korsó ára 20–28 korona között mozog (kb. 200-280 forint). Vigyázat: az üres korsó asztalra helyezését a pincér egyértelmű jelzésnek veszi a következő korsó felszolgálására! A számlálás nagyon szimpatikus: az asztalra helyezett papíron vonalat húznak minden egyes körnél. Így az est végén nem lehet vita tárgya, hány korsó nedű fogyott…
A helyben főzött Braník vagy Staropramen márkanév jegyzi minden negyedik Prágában megivott korsót, és ezzel az aránnyal még a Plzenben (németesen Pilsenben) főzött márkák is csak nehezen képesek konkurálni. A cseh márkák közül a Budvar után a legtöbbet a Staropramen szállít külföldre, termelésének mintegy egynegyedét. A sörgyárak mostanában ellenőrzésekkel és oklevelek odaítélésével igyekeznek fellépni a minőségromlás, a „sörkultúra hanyatlása” ellen. Ez jól is van így.
A nagyobb sörgyárak kóstolóval egybekötött gyárlátogatásokat szerveznek. Ha bármelyik csehországi sörgyárat (Plzen, České Budějovice, Kruovice, Velké Popovice stb.) felkeressük, a hely szelleme egészen biztosan megérint minket. A gyárak nyaranta sörünnepeket is rendeznek, amikor kóstolók, koncertek, műsorok és vetélkedők várják az érdeklődőket.
A sörkorcsolya elengedhetetlen kelléke a szakrális italozásnak: élvezni a komló ízét, s a gyönyör fokozásáért aprókat harapni a falatokból. Csehországban a sörözésnek nagy hagyománya van, így a mellé kínált étkeknek is, ide tartoznak például a speciális módon elkészített sajtok, heringszeletek barna kenyérrel.
Ismerkedjünk meg közelebbről a „vízbe fúlt emberrel”, a cseh kocsmák egyik kedvenc sörfalatjával! Utopenec – ez a felirat egyetlen magára adó vendéglátóhelyiség étlapjáról sem hiányozhat. A csapszéknél ötliteres befőttesüvegből veszik elő a csemegét, a boltokban a salátáspultnál árulják, otthon pedig a hűtőszekrényben őrzik. Nevét és ízét több mint kétszáz éve ismerik az országban. Íme a történet!
A Beroun folyó mellett, egy kis faluban élt egy amanek nevű molnár, aki kicsinyke vendéglőt is üzemeltetett. Akkoriban terjedt el a légmentesen záródó befőttesüvegekben való tartósítás módszere, s a vendéglős kitalálta az új sörkorcsolyát: a befőttesüvegbe krinolinokat, minden sorra egy adag karikára vágott hagymát tett, majd az egészet feltöltötte ecetes vízzel, és megérlelte. Az ízletes falatka ízlett a vendégeknek; amanek úr meggazdagodott. Ám a feltaláló tragikusan végezte: malomkereke javítása közben a vízbe zuhant, s megfulladt. A gasztronómiai találmányt, az ecetes-hagymás krinolint az ő emlékére kezdték el utopenecnek, azaz „vízbe fúlt embernek” nevezni.
Hozzávalók: 5 kg krinolin, 1 liter víz, 1 liter 8 százalékos ecet, hagyma, uborka, só, cukor, babérlevél, egész bors.
Elkészítés: ecetes-cukros, sós páclevet készítünk, amit felforralás után állni hagyunk. Közben a krinolinokat hosszában, egy helyen bevágjuk kb. kétharmad mélységig, uborkával, hagymával, savanyított pirospaprikával, esetleg csípős paprikával megtöltjük, majd fogpiszkálóval összetűzzük. A husikat nagy befőttesüvegekbe helyezzük úgy, hogy rétegenként hagymát, kevés babérlevelet és egyéb savanyúságot helyezünk rájuk. Erre öntjük a páclét (az egészet lepje el!). Körülbelül egy hétig érleljük, ezután fogyasztható.
A kocovina, azaz a macskajaj nem a magyarok számára jól ismert, fejfájós gyötrelem: a cseh komlólé tisztasága garantálja, hogy ilyen kellemetlenségben csak ritkán lehet részünk, olyankor is elsősorban önnön hibánk (pl. a sör mellé rendelt rövidek) következményeként.
A másnaposság sokak szerint legjobb ellenszere egy kis üveg (0,33 l) Pilsner Urquell, de van úgy, hogy reggel inkább egy pohárka ásványvízzel öblítenénk le az előző napot. Ami igazán segít, az a česnečková, a fokhagymaleves. Ez az egyszerű gasztronómiai költemény a mi rántott levesünkhöz hasonlít.
Hozzávalók: 6-8 gerezd fokhagyma, 2 szelet barna kenyér, 2 kiskanál zsiradék, 7 dl húslé vagy leveskockából alap (idénytől függően friss zöldséglevessel is helyettesíthető), só, petrezselyem, majoránna, reszelt sajt, kockára vágott sonka.
Elkészítés: a fokhagymát sóval apróra szeleteljük, vagy fokhagymanyomóval összenyomjuk. A kenyeret apró kockákra vágjuk, és forró zsírban vagy olajban megpirítjuk. A sós fokhagymadarabokat a kenyérkockákkal, a reszelt sajttal és a sonkadarabokkal a tányérra tesszük, a húslét felforraljuk (vagy a leveskockából alapot készítünk), és a tányérokba öntjük. Petrezselyemmel díszítjük.
Sörleves (1645. évi recept alapján)
Hozzávalók: 5 dl pilzeni vagy egyéb kesernyés sör, 5 dl hús- vagy zöldséglé, 4 tojássárgája, 2 dl tejszín, 1 ek. vaj, őrölt szerecsendió, sáfrány, pirított kenyérkocka, sajt.
Elkészítés: a sört és a hús- vagy zöldséglevet együtt felforraljuk, kis lángra téve belekeverjük a tojássárgáját és a tejszínt, majd a tűzről levéve egy kevés vajat keverünk bele szerecsendióval és sáfránnyal. Ízlés szerint a kesernyés ízt cukorral enyhíthetjük. Pirított kenyérkockával, esetleg reszelt sajttal tálaljuk.
R.E.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.