Madártejszelet recept
Madártejszelet
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Az orosz konyha rendkívül sokrétű, igen változatos és javarészt számunkra is elérhető alapanyagokból dolgozik. A több mint 1000 éves múltra visszatekintő kulináris gazdagság felfedezésre vár!

A mai orosz konyha kialakulásához igen hosszú és kanyargós út vezetett. A IX. század környéki gyökerekkel bíró orosz gasztronómiát sok befolyás érte az évszázadok során. A mongolok és a tatárok hódításain túl a birodalomhoz kapcsolt területek konyhája gazdagította, majd a cári időkben Európa gasztronómiája volt nagy hatással az orosz konyhára. De bármennyi változás is érte az orosz konyhát, a természet adta alapanyagok nem változtak, és a paraszti konyha is megőrizte egyszerű voltát.

 

Heringsaláta mutatósan tálalva
Heringsaláta mutatósan tálalva

 

Az orosz konyhát erősen meghatározza a környezete. Az erdőkben élő vadak, a szintén ott gyűjthető bogyók, gombák, a folyókban, tavakban, tengerekben élő halak az oroszok étkezéseinek szerves részét képezi. Nagyon fontos alapanyag a gabona, amely a szegény családok túlélését biztosította kenyér, kása, kvász vagy pirog formájában. A gazdagabb családok asztalain is ezek az ételek jelentek meg, egészen Nagy Péter koráig, aki a francia gasztronómia mellett a francia szakácsoknak is teret engedett, így az arisztokrácia konyhája teljes egészében elkülönült a közemberek konyhájától. Az eltávolodás ellenére az arisztokratikus orosz konyha továbbra is odafigyelt a böjti időszakokra, ami évszázadokon keresztül szintén erőteljesen meghatározta az orosz gasztronómiát: a böjti időszakokban másféle ételek kerültek az asztalra.

Az orosz konyha, mint helyiség és fogalom egészen XVII. századig nem létezett. Addig a lakóhelyiséget befűtő kemence egyik oldalán készültek az ételek. Az európai konyha beszivárgásával egy időben, a XVIII. század elején jelentek meg a konyhai eszközök az orosz elit otthonaiban. Megjelentek a gázégős sütők, az agyagedények helyét felváltották a serpenyők, és az arisztokrácia otthonaiban külön főzőhelyiségek kialakításába fogtak. A konyhai fejlesztések mellett ebben az időszakban jelenik meg a tea és a citrom, ami később az angoloktól átvett ötórai tea szertartásokban kapott fontos szerepet.

 

A húsvét kiemelten fontos az orosz konyhában (is), kelt kalács mafarakkal várják a tavaszt
A húsvét kiemelten fontos az orosz konyhában (is), kelt kalács mafarakkal várják a tavaszt

 

A modern orosz konyha kialakulása Marie-Antonin Carême Oroszországba való érkezésére tehető. A Talleyrand szakácsaként, majd a Valencay kastély főszakácsaként hírnévre szert tett séf Napóleon bukását követően Angliában a későbbi IV. György főszakácsaként dolgozott, majd engedve I. Sándor csábításának elvállalta a cári konyha vezetését. Kellően fogékony lévén a nemzeti konyhákra, megérezte, megértette, hogy az orosz konyhának abba kell hagyni a francia konyha mímelését, és saját arculatot kell teremtenie. A francia mesterszakácsok által kinevelt orosz séfnemzedék képesnek bizonyult a megújulásra, így a XIX. században megszületett az orosz nemzeti konyha, sőt egy idő után Európa kezdte el átvenni az orosz konyha szokásait: a főúri vacsorákon divatba jött az orosz stílusú vendéglátás.

Orosz ételek

Az oroszok egyik alapeledele a kása. A kását gyakorta készítik zabból, de árpából, rozsból vagy hajdinából is készülhet ilyen meleg egytálétel. A tartalmas, rostban gazdag kása szerves része a gyerekek étkezéseinek, de a felnőttek számára is biztos energiaforrás.

A gabonából azonban nem csak kása, hanem kenyér készült, s a lisztjeiből megannyi tésztaétel. A különféle tészták közül a legismertebb az olasz konyha ravioliára emlékeztető pelmenyi. A régi orosz konyha alapeleme volt a fehérrépa, a káposzta, a retek, a borsó és az uborka. Ezeket szívesen fogyasztották nyersen, vagy sózva, pácolva, esetleg sütve. A kör a XVIII. században a paradicsom és a burgonya megjelenésével bővült, majd a XIX. században megjelentek az első saláták, amelyek eleinte a már korábban említett alapnövényekből készültek, így vált híressé a káposzta- és az uborkasaláta, de hamar salátává avanzsált a krumpli is. Az idő előrehaladtával kialakultak a hússal, hallal és rizzsel kombinált, egészen rafinált ízvilágú saláták.

Az orosz konyha fontos eleme az előétel, azaz a zakuszki, aminek a körébe beletartoznak a felvágottak, a kolbászok, a különféle pácolt halak, a saláták - és természetesen a kaviár.

 

Kaviár és vodka, jellegzetes, de nem minden nap kerül az asztalra
Kaviár és vodka, jellegzetes, de nem minden nap kerül az asztalra

 

Az éghajlatnak köszönhetően az oroszok nagyon kedvelik a tartalmas, meleg leveseket. Ezek közül a legismertebb a céklából készített borscs, a savanyú leves, azaz a rasszolnyik, illetve a káposztából készített szoljanka, valamint a scsí. A folyékony dolgoknál maradva az oroszok nagyon kedvelik a kvaszt (gabonalisztből vagy kenyérből erjesztett ital), illetve a különféle erdei gyümölcsökből készített italokat. A kvasz a X. század óta szerves részét képezi az orosz mindennapoknak, a szomjoltás mellett az egészségmegőrzésben is fontos szerepet tölt be.

 

Pelmenyi vagy pelmeni
Pelmenyi vagy pelmeni

 

A főétkezések fontos eleme a hús, amit gyakorta sütnek roston, illetve sokszor tésztával kínálnak, vagy különféle pelmenyiket, pirogokat töltenek vele. Igen kedvelt a hal, különösen a tokhal, aminek nem csak húsát, hanem kaviárját is régóta fogyasztják. A mai orosz konyha legismertebb húsos fogásai közé tartozik a kijevi csirke és a stroganoff bélszín, ami nagyjából a XIX. század közepén született fogás.

A gabonából készített ételek mellett a krumpligombócnak is nevezhető - ukrán gyökerekkel bíró - vareniki vagy a krumplis palacsinta, azaz a draniki is igen gyakori az orosz asztalokon. A leveseken kívül ezeket az ételeket is tejföllel meglocsolva kínálják.

A desszertek közül az egyik legismertebb a szirnyiki, ami túróból készített lepény, amit – nem meglepő módon – leggyakrabban tejföllel fogyasztanak. A túrós édesség mellett még kedvelt a blini, ami egyfajta vastag palacsinta, illetve az oladi, ami leginkább az amerikai palacsintára hasonlít. Az oroszok nagyon szeretik a különféle zseléket, a halvát, a jégkrém is kedvelt náluk, és a magyarok által favorizált túró rudi prototípusa is a desszertrepertoár prominenst tagja.

A kvász, a tea, a különféle gyümölcsökből készített kompótok és a kefir mellett az oroszok legfontosabb itala a vodka. A XIII. század óta ismert ital töretlen népszerűségnek örvend Oroszországban, és ma már a világ egyik legkedveltebb alkoholává is vált.

A paraszti életmódhoz igazodva az orosz étkezések évszázadokon keresztül az alábbiak szerint alakultak:
Reggeli: leggyakrabban kenyér, scsí, tej vagy kvász került az asztalra
Ebéd: leves, s még két fogás, feltehetően valamilyen pirog
Uzsonna: előételnek számító fogásokat ettek, süteményfélét, amit tejjel vagy teával öblítettek le
Vacsora: az ebédből megmaradt ételeket fogyasztották tejjel vagy teával

 

A híres céklás leves, a borscs
A híres céklás leves, a borscs

 

Az orosz karácsonyi menü 12 fogásból áll, s mint a legtöbb valláshoz kötődő étkezés vegán, azaz semmilyen állati eredetű alapanyagot nem tartalmaz, bár manapság már elég sok engedményt tesznek, és a hal mellett a liba is megjelenik az ünnepi asztalon. Az első fogás általában kása, amiből egy kanálnyit a mennyezetre szokás hajítani, majd megfigyelni, hogy milyen módon áll ellen a gravitációnak. Az oroszok szerint ebből igen sok minden kiolvasható a jövőre vonatkozóan.

 

A túró igen kedvelt alapanyaga az orosz konyhának
A túró igen kedvelt alapanyaga az orosz konyhának

 

Rasszolnyik

Hozzávalók:
1 fej vöröshagyma
1/2 zeller
1 nagy fehérrépa
1 nagy sárgarépa
3 nagy kovászos uborka
5 közepes krumpli
1/2 szál száraz kolbász
2 l alaplé
1 dl főzőtejszín

Elkészítés: A hagymát apróra vágom, majd egy lábasban olajon megdinsztelem. A zöldségeket megpucolom, majd a krumpli kivételével vékony szeletekre vágom, és azokat tovább szelem gyufaszálnyira. A megdinsztelődött hagymát felöntöm alaplével, majd hozzáadom a kockára vágott krumplit és a zöldségszalmámat, majd közepes lángon főzni kezdem. 
Amíg fő a zöldség, addig meghámozom a kovászos uborkákat és azokat is vékony csíkokra metélve a leveshez adom. Négy-öt leveseskanálnyi uborkalével is gazdagítom a levest. Amikor már majdnem jók a zöldségek, akkor karikára szelt kolbászt adok hozzá és a tejszínnel lágyítom a levest. Cseppet sózom, ha kell, és tálalom.

Almás pirog

Hozzávalók:
A tésztához:
25 dkg félzsíros túró
25 dkg finomliszt
25 dkg vaj
csipetnyi só
A töltelékhez:
4 darab alma
6 evőkanál porcukor
4 teáskanál őrölt fahéj
1 citrom

Elkészítés: A túrót szitán áttöröm, majd a liszthez adom, a sóval együtt. A vajat darabokban a liszthez adom, majd az egészet finoman elmorzsolom. A morzsából tésztát gyúrok, amit fóliába csomagolva nagyjából egy órára a hűtőbe pakolok. Addig előkészítem az almát.
Az almákat megpucolom, magházukat ügyesen kiszedem úgy, hogy a gyümölcs egyben maradjon. Egy lábasban vizet forralok, amihez hozzácsavarom a citrom levét, majd ha felforrt, akkor 5 percet főzöm benne az almákat. Ha letelt az idő, szűrővel kiszedem és rácsra teszem, hogy kicsepegjen és a felesleges gőz is eltávozzon belőle.
Amíg hűlnek az almák, addig lisztes felületen kinyújtom a tésztát. A kinyújtott tésztából kimetszem a legnagyobb négyszöget, azt tovább osztom négyfelé. Egy-egy tészta közepére almát ültetek, amit fahéjas cukorral megszórok, majd a négyszög átlós sarkait összecsípve beburkolom az almát. Az oldalukat kicsit megsodrom, és ha maradt tésztám, a tetejére díszeket is gyártok. A kész almacsomagokat habart tojással lekenem és 210 fokra előmelegített sütőben sütöm, amíg szépen meg nem színesedik.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.