Ismert, hogy az alkoholhoz vagy a dohányzáshoz hasonlóan a cukor is függővé tesz, így ha valaki egy idő után lemond ezekről az ételekről, elvonási tüneteket tapasztalhat. Ugyanígy más feldolgozott ételek, például a gyorséttermi kaják is függőséget okoznak. Azok a fiatal felnőttek pedig, akik maguk is imádják a cukros, sós, zsíros feldolgozott ételeket, a gyerekeinknek is ez adják. Egy nemrégiben megjelent dokumentumfilm részletesen bemutatja, hogyan válnak már csecsemőkorban függővé a gyerekek ezektől az egészségtelen ételektől – számolt be cikkében a Pénzcentrum.
A YouTube-on bárki számára elérhető film három család történetén keresztül mutatja be a problémát: egy 19 hónapos kisfiú, Cuba szinte csak gyorséttermi ételeket és italokat fogyaszt, ami miatt vérszegény és fejlődési problémái vannak. Michael szülei tanácstalanok, mert a fiúk csak junk foodot hajlandó enni, míg a harmadik történetben egy egyedülálló anya az időhiányra hivatkozva tömi a gyerekeket értéktelen ételekkel.
A gyorsételek kevés alapvető tápanyagot (vitaminokat, ásványi anyagokat), viszont sok üres, értéktelen kalóriát tartalmaznak. A friss zöldségekben és gyümölcsökben található tápanyagok hiánya hiánybetegségek kialakulásához vezethet. Ezek, valamit a fehérje- és rosthiány miatt a zavartalan fejlődés nem biztosított. Magas kalóriatartalmuk miatt az ilyen ételek fogyasztásakor a gyerekeknél is gyakori a túlevés, ami elhízást okozhat. A gyorséttermi ételeken élő gyermekek nagy részénél kialakul a 2-es típusú diabétesz vagy más anyagcsere-betegség. A vércukorszint ingadozása negatívan befolyásolja a gyermek viselkedését és hangulatát. Az ízfokozók és a cukros italok hozzászoktathatják a gyermekeket a túl sós vagy édes ízekhez, ami egészségtelen étkezési szokásokat alakíthat ki.
A mentális egészséget is veszélyeztetik a gyorséttermi ételek, hiszen például az omega-3 zsírsavak kulcsfontosságúak az agy fejlődéséhez, és hiányuk károsan hathat a tanulási képességekre, a memóriára és a koncentrációra.
Az alacsony rosttartalmú étrend székrekedést és más emésztési problémákat okozhat.
A magas zsír- és sótartalom már gyermekkorban is magas vérnyomás betegség kialakulásához vezethet.
A feldolgozott ételekben nincs elegendő kalcium- és D-vitamin a fejlődő szervezet számára, ez pedig akadályozhatja az egészséges csontnövekedést.
A káros egészségügyi hatások mellett negatív érzelmi és társadalmi hatások is kimutathatók. Az elhízás vagy a túlsúly miatt kialakult egészségügyi problémák már gyermekkorban is okozhatnak alacsony önértékelést és szociális problémákat. A gyorséttermi ételek gyakran kiszoríthatják a közös, otthon elkészített étkezéseket, amelyek nagyon fontosak a családi kötelékek és az egészséges szokások kialakításához.
„A gyorséttermi ételek generációja egy ketyegő időzített bomba, amely valóban aggasztó mennyiségű problémát okoz”
– figyelmeztet Haley Cooter dietetikus a filmben. A dokumentumfilm ugyanakkor megoldási javaslatokat is kínál: a szakértők fokozatos étrendi változtatásokat, támogató csoportokat és a gyerekek bevonását javasolják az egészséges ételek elkészítésébe. A házilag elkészített hamburgerek, sütőben sült krumpli vagy teljes kiőrlésű pizzák egészségesebb alternatívákat nyújtanak a gyorséttermi ételekkel szemben. Hangsúlyozzák a szülői példamutatás és a pozitív asszociációk kialakításának fontosságát is. A legjobb, ha teljesen kimarad a gyorséttermezés a kicsik életéből, de nagyon ritkán, korlátozásokkal – friss zöldségekkel kiegészítve a menüt, a cukros üdítőital helyett vízzel stb. – azért beleférhet. A film üzente, hogy társadalmi szinten is szükség van változtatásokra: az egészséges élelmiszereket mindenki számára elérhetővé kell tenni, hiszen a gyerekek táplálkozási szokásai meghatározzák jövőbeli egészségüket.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.