A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Egy két évtizedes amerikai kutatásnak köszönhetően bebizonyosodott, hogy a családi étkezések – legyen szó ebédről vagy vacsoráról – nem véletlenül esnek olyan jól a lelkünknek.

A körülbelül egyórányi közös időtöltés, ami alatt félretesszük a munkát, nem bámuljuk a telefonunk kijelzőjét, helyette viszont beszélgetünk, egymásra figyelünk, összekapcsolódunk rokonainkkal, bizony jó hatással van a fizikai és mentális jóllétünkre egyaránt. Lássuk az előnyöket!

A családi étkezésektől egészségesebbek leszünk / Fotó: Shutterstock
A családi étkezésektől egészségesebbek leszünk / Fotó: Shutterstock

Egészséges szokások alakulnak ki

Azok a gyerekek és fiatalok, akiknek lehetőségük van a családdal közösen ebédelni vagy vacsorázni, felnőttkorban összességében egészségesebb étrendet követnek. Ritkábban járnak gyorsétterembe, továbbá nagyobb eséllyel fogják elkerülni például a feldolgozott élelmiszereket és a cukros üdítőitalokat. Ráadásul minél gyakrabban eszik együtt a család, annál kisebb az esélye az elhízásnak, súlyproblémák előfordulásának, valamint a különféle étkezési zavarok jelentkezésének. Még jobbak az esélyei a későbbi kiegyensúlyozott táplálkozási szokásoknak, ha a közös evés során házi koszt kerül az asztalra.

Lelki jóllét

A mentális problémák, olyanok, mint például az étkezési zavarok, az alkoholfüggőség, a szerhasználat, az erőszakosságra való hajlam vagy a depresszió előfordulási esélye sokkal alacsonyabb azoknál, akik rendszeres esznek együtt családtagjaikkal. Ezenkívül az egymással töltött idő a mindennapi stressz ellen is védő hatású.

Társalogjunk!

A problémákat egyszerűbb elsimítani egy jó hangulatú vacsora közben, és egy ilyen társalgás során a gyerekek is könnyebben nyílnak meg, nagyobb eséllyel osztják meg nehézségeiket, gondjaikat. Ha az asztalnál eltöltött idő alatt nem szorítkozunk kizárólag az evésre (és miért is tennénk?), hanem például átbeszéljük az aznapi történéseket vagy a következő napi terveket, teendőket, azzal saját kommunikációs képességeinket is fejleszthetjük.

A gyerekek könnyebben megnyílnak egy kötetlen beszélgetés során / Fotó: Shutterstock
A gyerekek könnyebben megnyílnak egy kötetlen beszélgetés során / Fotó: Shutterstock

Nem csak az evés számít

Azáltal, hogy arra bátorítjuk a gyerekeket, hogy meséljenek a mindennapjaikról, és figyelmesen meg is hallgatjuk őket, éreztethetjük velük, hogy fontos és értékes tagjai a miniközösségünknek. Így jó eséllyel kiegyensúlyozott, egészséges önértékelésű felnőtt válik belőlük. Persze nem csak a beszélgetéssel segíthetünk. A legjobb, ha az étkezéssel kapcsolatos teendőkben is részt vehetnek, például a terítésben vagy a rendrakásban, ezzel is növelve bennük a felelősségérzetet.

Gyógyhatás

Egy kellemes családi beszélgetés felér egy jó terápiával. Ha rendszeresítjük ezeket az alkalmakat, szoros, elválaszthatatlan kötelék alakulhat ki köztünk és rokonaink között, és jól ismert, hogy az emberi kapcsolataink mennyire meghatározhatják egészségünket. Az ilyen pozitív viszonyok gyógyító hatásúak lehetnek, de a megelőzés szempontjából is kiemelkedő fontosságúak.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.