Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Mézes-sörös sült oldalas recept
Mézes-sörös sült oldalas
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Naponta egy-két kávé elfogyasztása normális és elfogadható, mint ahogy az is természetes, hogy ha hozzászoktál például a kora délutáni feketézéshez, ebéd után már alig várod, hogy elkortyolhasd kedvenc élénkítő italod. Ha azonban gyakran érzel késztetést arra, hogy újabb és újabb adag után nyúlj, ideje kideríteni, hogy mi okozza a kávééhséget!

Észszerű mennyiségben – maximum napi 3-4 csésze – a kávé energiát és jó közérzetet biztosít. Ha viszont ennél többre vágysz, lehet, hogy valamilyen tápanyagból a szervezeted hiányt szenved. Néha pedig a kávé iránti túlzott vágyakozás a nem megfelelő életmód, különösen a kevés alvás következménye.

Ha túl sokszor érzed úgy, csak egy kávé segíthet, gondold végig, mi lehet a valódi oka a kávééhségnek / Fotó: Shutterstock

Kávéfogyasztás és magnéziumhiány

Általános tévhit, hogy a kávé „kiöblíti” a magnéziumot a szervezetből. A koffeinnek valóban van ilyen hatása, de ez nem olyan jelentős. A magnéziumhiányt leggyakrabban a nem megfelelő étrend okozza, nem pedig a kávéfogyasztás, különösen nem mérsékelt mennyiségben.
Ha azonban kevés a magnézium a szervezetedben, jobban sóvároghatsz kávé után, hiszen a magnéziumhiány tünete a fáradság, ami ellen jó ötletnek tűnik egy-egy újabb adag fekete.

Nincs elég vas a szervezetedben

A vas nemcsak a keringési rendszer, hanem az idegrendszer működését is támogatja. A vas energiát biztosít a mindennapi élethez, vashiány esetén azonban fáradtnak és kimerültnek érezheted magad. Úgy tűnhet, hogy a megoldás egy újabb csésze kávé lehet, holott valójában nem koffeinre, hanem vaspótlásra van szükséged.

B-vitaminok és Q10 koenzim hiánya

Tápanyagszegény táplálkozás mellett könnyen hiányállapotok alakulhatnak ki, ami az idegrendszer működésére is kihat. A B-vitaminok hiánya felelős lehet a kávé iránti vágyért: a legtöbb esetben ugyanis a szervezet nem képes elraktározni ezeket a vitaminokat, ezért rendszeresen kell a pótlásukról gondoskodni.
Intenzíven sportolóknál előfordulhat a Q10 koenzim hiánya, ami szintén fokozhatja a kávé utáni vágyat.

Honnan tudhatod biztosan, mi okozza a kávééhséget?

A kávé utáni fokozott vágy általában nem az egyetlen tünete a fent említett tápanyagok hiányának. Magnéziumhiány esetében gyakran izomgörcsök és idegrendszeri működési zavarok figyelhetők meg, míg a vashiány vérszegénység kialakulásához, a Q10 koenzim hiánya pedig a bőr feszességének csökkenéséhez vezethet. Ha ezekből az vitaminokból, tápanyagokból kevés van a szervezetedben, akkor az étrended megváltoztatására és/vagy egy jó étrend-kiegészítőre van szükséged, nem pedig egy újabb csésze kávéra. A koffein, bár serkentő hatású, függőséget is okoz, és semmiképpen sem gyógyír a táplálkozási hiányosságokra.

Alváshiány és kávéfogyasztás

Amikor fáradtnak érzed magad, kávé után kiáltasz. Ez a mechanizmus már régóta ismert, de a szervezet különböző jeleket küldhet a koffeinhiányról. Ilyen jel lehet a kezek remegése, máskor egy csésze fekete iránti vágyakozás, amit nehéz elnyomni. Egy felnőttnek naponta 7-9 órát kellene aludnia, az igényeitől és az életmódjától függően. Közben a kutatások azt mutatják, hogy ennél sokkal kevesebbet alszik egy átlagos felnőtt, ráadásul az alvás minősége sem megfelelő. Ha folyton kávé után sóvárogsz napközben, célszerű először az alvás mennyiségében és minőségben keresni a „hibát”.

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.