Talán ti is láttatok már a TV paprika táblánál mélázó fiatal háziasszonyokat/urakat vagy szótárral külföldieket, akik igyekeznek összefüggést találni televízió és a paprika között. E cikk írója is közéjük tartozott, az, hogy Tölteni Való csak nagyon későn - mondhatni cikisen későn - esett le. Nyáron e csodából készül a kihagyhatatlan töltött paprika, melynek receptjével külön is foglalkozunk.
A Capsicum nemzetségbe tartozó paprikát a burgonyafélék családjába soroljuk. A capsis csípést jelent. Európába Kolumbusz orvosa hozta az első paprikákat Közép-Amerikából. Hazánkban csak a 18-19. században vált igazán elterjedtté, korábban mérgezőnek hitték, és kizárólag dísznövényként termesztették. Öt fő faja és több ezer alfaja ismert. A cecei paprika bejegyzett hungarikum. Figyelem, ha valamelyik receptben cayenne bors vagy vörös bors szerepel, ne hagyjuk magunkat megtéveszteni, ezek is paprika félék!
A hagyományos magyar paprika sokoldalúan felhasználható, és táplálkozási szempontból igen értékes összetevőket tartalmaz. Esetleges csípősségét a kapszaicin nevű vegyület okozza. C-vitaminban nagyon gazdag, és ezt a tulajdonságát savanyítva is megőrzi, ezért téli fogyasztása mindenkinek javasolt. Ha már a C-vitaminról esik szó, feltétlenül meg kell említenünk Szent-Györgyi Albertet, aki a szegedi paprika segítségével tudott először nagy mennyiségű C-vitamint előállítani, és kapott később ezzel összefüggő kutatásaiért Nobel díjat. A paprika tartalmaz még illóolajat, cukrot, pektint, ásványi sókat, A-, B1-, B2-vitamint is.
Többféle recept kipróbálása után ez a családi, békés megyei jött be igazán, főleg mivel nem kell külön rizst főzőcskézni, hagymát pirítgatni, ezzel nyáron a drága lubickolásra fordítható időt nem töltjük edények mosogatásával. A töltött paprika előre elkészíthető és napokig eláll, tehát - ahogy a kovászos uborkánál - nem érdemes kis adagokkal vacakolni.
Fél kiló darált húst keverjünk el 4 ek. rizzsel, reszeljünk bele egy fej vöröshagymát, üsssünk rá két tojást és ízesítsük sóval, borssal, pirospaprikával és zöldségkeverékkel és jól keverjük össze. A töltelék ezzel kész. Vágjuk le 6-8 db zöldpaprika végét, szedjük ki a magokat és töltsük meg kb. 70 százalékosan a töltelékkel. A maradékból formázzunk kis gombócokat. Tegyük a megtöltött paprikákat, a golyókat, pár zellerlevelet, a paprikák levágott gallérját egy nagy lábosba és öntsünk rá forró vizet. Ízesítsük sóval, zöldségkeverékkel és főzzük addig, míg a paprika héja meg nem puhul és a lakást el nem árasztja az isteni töltött paprika illat (kb. 30-40 perc). Egy másik edénybe öntsük a passzírozott paradicsomot és hígítsuk a megfőtt paprikák zamatos, leszűrt levével, majd ízesítsük sóval és cukorral. Rántani is lehet, de egészséges alternatíva az 1 dl tejben elkevert 2 ek étkezési keményítővel való sűrítés. Egyet rottyan, majd pottyannak bele óvatosan a megtöltött paprikák és gombócok átmelegedésre. Főtt krumplival tálalhatjuk, de friss kenyérrel is isteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.