Az ország egyik legszerethetőbb étterme a Dudás Szabolcs és Dudás Szilárd alkotta testvérpárhoz köthető. A példásan működő családi vállalkozás megcsinálta a lehetetlent, és az ország egy eldugott kisvárosában országos hírű étteremmé, afféle kulináris zarándokhellyé nőtte ki magát az Anyukám Mondta. Az Olaszországból és New Yorkból hozott, világra nyitott attitűd a magyar konyha és vendéglátás iránti alázattal ötvöződik a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei étteremben. A top minőségű olasz alapanyagok – legyen az burrata vagy kiválasztott sonkamestertől érkező prosciutto – mellett ott a helye az étlapon a magyar malacfülnek, a házilag savanyított zöldségeknek, a saját készítésű szörpöknek. Fogások szintjén pedig a pizzák és tiramisu mellett megtaláljuk a tejfölös bablevest, a rántott húst és a töltött káposztát is. A közvetlen, laza hangnem mögött megbízható, komoly munka áll, ennek is köszönhető, hogy a szomszédos Szlovákiából is nagy számban érkeznek a vendégek Encsre.
Az Arany Kaviár lassan három évtizede, 1990 óta várja vendégeit a Budai Várnegyedben. A legrégebbi hazai fine dining étterem nagy erénye, hogy egyszerre őrzi saját hagyományait, ugyanakkor képes a megújulásra is. Egyes orosz fogásait több mint 25 éve készítik és tökéletesítik; az utóbbi évek beltéri átalakításait pedig egy koncepcionális irányváltás követte. Hazai édesvízi halas ételekkel bővítették a menüsort, és az eddigieknél jóval hangsúlyosabban jelennek meg fogásaikban a magyar alapanyagok. Champagne vacsorák és hétvégi pezsgős reggelik színesítik az étterem életét, a konyha élén pedig a 2009 óta az Arany Kaviárban dolgozó Kanász Lászlót találjuk, aki immár negyedik éve bizonyítja rátermettségét. Tüü Péter sommelier borlapját a DINING GUIDE 2019-ben a ZWACK IZABELLA BORKERESKEDÉS támogatásával az ÉV BORLAPJA címmel ismeri el, különös tekintettel az egyedülálló Champagne választékért.
Az ismert séf, Bíró Lajos nem ismeri a tréfát az egyik legnagyobb gasztronómia hagyományunk, a „kirántott hús” kérdésében. Az egész kifőzdét „a Rántotthús” koncepciója köré építette. A komoly méretű panírozott húst (amelynek az elfogyasztására lelkileg is fel kell készülni) szigorú konyhai protokoll mellett készíti. A bátrabbak választhatják a rántott disznófület vagy a szalontüdőt is. Készüljünk fel a türelmes várakozásra, mivel látszólag mindenki a Bíró féle rántott húst eszi a környéken délben.
A magát sikkesnek, szexinek és kozmopolitának nevező étterem önvallomását találónak tartjuk. A Déryné egy igazi sikersztori, az étterem folyamatos teltházakat produkál. Az étlapon teljes természetességgel fér meg egymás mellett a shakshuka és a bouillabaisse leves, a polipsaláta és a bécsi szelet. Hétvégi reggelijük és a szombati és vasárnapi brunch országos hírű, legendás, nem csak a környéken lakók kedvence. Közelmúltbeli ajánlat bővülés, a válogatott és érlelt steakkínálat is telitalálatnak bizonyult, akárcsak azelőtt a kovászos házi kenyerek, amelyekből vásárolhatunk is. Az étteremtől elválaszthatatlan Kovács Kristóf személye, aki ritka szenvedélylyel irányítja a Déryné életét. A századelő vendéglátását idéző főpincér személye, a nyüzsgő francia bisztróhangulat, az élő zene, a meleg légkört árasztó enteriőr Buda egyik legnagyobb közönség kedvencévé tette az éttermet. Rendszeres bor és pezsgővacsorák színesítik a Déryné mindennapjait.
A fricska Gastropub a maga „szerény” módján az egyik legjobb választás Budapesten. felismerte ezt a Michelin-kalauz is, 2017-ben a kiváló árérték arányú éttermeknek kijáró Bib Gourmand-minősítést ítélték oda nekik. A tulajdonostársak, Csongrádi Csaba egyedi stílusú vendéglős attitűdjét a tehetséges fiatal séfpáros, Giczi Andor és Nagy Szabolcs nagy elismerésre méltó szakmai munkájával egészítik ki. (2015-ben a Dining Guide nekik ítélte az Év Ifjú Séftehetségei díjat). A táblás ajánlat naponta frissül, a progresszív konyhai koncepcióba épp úgy belefér a lecsó polippal, a véres hurka kapribogyóval és kaviárral, mint a gulyásleves marhapofából vagy a resztelt máj petrezselymes burgonyával. Kiváló ízek, nem túlgondolt, de mégis izgalmas innovatív fogások jellemzik a fricska konyháját. A komoly, izgalmas borválaszték Csongrádi Csaba ízlését dicséri. Az ilyen laza hangulatú, mégis professzionális éttermek nagyon hiányoznak a hazai kínálatból.
A Kiosk azon kevés fővárosi vendéglátóhelyek egyike, amely egyszerre közkedvelt társasági helyszín és szórakozóhely, viszont igényes a konyhájára is. A loft stílusú éttermet a budapesti belváros legközepén, az Erzsébethíd pesti hídfőjénél találjuk, és a turistalokáció ellenére egy igazi közönségkedvenc a hazai vendégek körében. Az Orosz Gábor séf irányítása alatt működő konyha remek árérték arányú és kreatívan kivitelezett üzleti ebédmenüt kínál. Az étlapon a Kiosk Classics nemzetközi „slágereket” kínál, a Kiosk Hungary magyar ételeken alapul, kóstolhatunk ököruszálylevest, paprikás csirkét, gödöllői csirkét. Külön kiemelésre érdemes az ebben az éttermi műfajban szokatlanul erős desszertsor, az újragondolt magyar klasszikusok a Rigó Jánostól és Kiosk Mákos Gubáig. A koktéllap a szellemes kísérőszövegeken túl is korrekt kevert italokat kínál.
A Kistücsök az egyik legismertebb étterem az úgynevezett gasztroforradalom elindulása óta. Nem érdemtelenül, ugyanis egy olyan étteremi kategóriát képvisel, amelyből fájóan kevés van szerte az országban: tisztességes magyar (kortárs) konyha, közérthető ételekkel. Az étterem motorja Csapody Balázs, aki a Kistücsök irányításán túl a hazai, azon belül is a balatoni gasztronómia egyik megkerülhetetlen figurája. A balatonszemesi étterem iránymutató törekvése, hogy élteti, és folyamatos megrendelésekkel látja el a színvonalas munkát végző környékbeli termelőket, és ebben az elsők között volt az országban. A Kistücsök nem ijed meg az olyan hagyományosan falusi ételektől, mint a kacsanyakleves, a sertésfül vagy a kakaspörkölt deszkás galuskával. Jahni lászló séf mellett Pohner ádám sous chefet is meg kell említeni, aki ez év elején lyonban a Bocuse d’Oron képviseli Magyarországot a szakácsverseny világdöntőjén.
A Kollázs Brasserie & Bart a lánchíd pesti hídfőjénél, a four Seasons Hotel Greshampalotában találjuk. A lenyűgözően szép, szecessziós épület éttermében értelemszerűen a külföldi vendégek vannak többségben, de a Kollázst a magyar közönségnek is jó szívvel ajánljuk figyelmébe. A francia és magyar konyhát képviselő Kollázs brasserie jól kidolgozott egyszerűbb és modern felfogású ételeket kínál, legizgalmasabb teljesítménye pedig a Blind Date, avagy a vakrandi menü. Ez a szezonalitáshoz igazodó, folyamatosan megújuló degusztációs menü a tehetséges Győrffy árpád afféle „játszótere”, amelyben a fine dining világából érkező séf igazán meg tudja csillogtatni tudását és kreativitását. A Kollázs magas szintű cukrászatát Menyhárt Attila executive pastry chef képviseli. Ráérős reggelire és koktélozásra is kifejezetten ajánlott.
Az ország 2016 óta Bib Gourmandminősítésű éttermét a IX. kerület rehabilitált részén, a ferenc téren találjuk. vannak, akik tévesen szszel ejtik a Petrust, pedig az étterem neve a petrezselyemre, erre a köznapi, mégis nagyra becsült alapanyagra utal. A Petrusnak ez maga az üzenete is: a francia kisvendéglők hangulata, sallangmentes konyha, élén a séftulajdonossal, aki el sem tudja képzelni az életét az éttermében való folyamatos jelenlét nélkül. Ő maga comfort foodnak nevezi az ételeit, de ennél a kategóriánál azért jóval kiműveltebb konyhát visz a Petrus: a kagyló, libamáj, Charolais borjú steak és a Boeuf Bourgignon az étlap állandó szereplője, akárcsak a fantáziadúsan készített csigafogások is. A franciás vonal mellett beköszön a magyar is, a rántott szelet a fledermaus húsrészből készül, a paprikás krumpli pedig baszk beütéssel, polippal kerül az asztalra. Közvetlenség, otthonos hangulat, remek ízek csábítanak a Petrusba.
2018-ban osztottunk ki első alkalommal életműdíjat, és nem volt kétség, hogy a hazai éttermi szcénában ki érdemelje ki elsőként az egész életművet értékelő elismerést. A Friedrich Wilhelm Raiffeisen támogatásával létrejött díjat a család feje, Rosenstein Tibor kapta meg. A több generáció által működtetett étterem a századelő vendéglőinek hagyományait élteti, annak minden melegségével és barátságosságával, az ételek viszont modern megfogalmazásban készülnek. A gazdag étlap a magyar és a zsidó polgári konyha klasszikusait vonultatja fel a csülkös bablevestől a latkeszeken át a rántott borjúmájig, de a kortárs nemzetközi gasztronómia jegyében megjelenhet a kínálatban a Szent Jakabkagyló vagy a tavaly debütált Rubycsokoládé is. A mára ikonikussá vált Rosenstein vendéglő immár negyed évszázada képviseli a vendéglátás magasiskoláját.
Bíró lajos budai hadállását a XII. kerületi Hegyvidéken találjuk. Míg a „nagy Bock” egy klasszikus bisztró, ez az étterem valóban a magyar vendéglő hagyományait élteti. A kínálatban vannak átfedések a pesti Bockkal, legyen az egy jó magyar marhahúsleves velős csonttal, kocsonya és pástétom, vagy éppen Bíró lajos signature desszertje, a dohány, fekete banán és kolbász ízű bizarr fagylaltvariációk. A megkerülhetetlen magyar ételeket itt is nemzetközi fogások egészítik ki, tigrisrák, steakek, tapasok. De a Kisbíróban azért mégis a Bock Bécsi, a Retro ökörpofa, vagy a somlói galuska a legjobb választás. Sajt vászolyról, bivaly ricotta Mezőtúrról érkezik. Az időszakos ajánlat kéthetente változik, a borlap pedig 12 magyar borvidék palackjait dicséri, némi elhajlással a Bock Pincészet felé. Bíró lajos egyedülálló ikonikus szerepet tölt be a magyar gasztronómia megújításában és újrafogalmazásában, ezt a kiemelkedő teljesítményt 2019ben a DINING GUIDE az ÉlETMŰ díj odaítélésével ismeri el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.