Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Minestrone recept
Minestrone
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Madártejszelet recept
Madártejszelet
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A pénzügyek helyes kezelése, a költségvetés optimalizálása egyedül sem egyszerű feladat, ha azonban többen élünk együtt, gyerekeket is nevelünk, különösen fontos, hogyan csináljuk. Egy jól átgondolt pénzügyi stratégia ugyanis nemcsak az anyagi stabilitást szolgálja, hanem a jövőbeli célok eléréséhez is hozzájárul, legyen szó ingatlanvásárlásról, nyugdíjcélú megtakarításról, vagy a gyerekek oktatásának finanszírozásáról. Az alábbiakban annak érdekében adunk tanácsokat, hogy hosszú távon is biztonságban érezhessük családunk jövőjét.

1. Tekintsük át a pénzügyi helyzetünket 

Ahhoz, hogy egy számunkra jól működő költségvetést készíthessünk, az első lépés az aktuális helyzetünk alapos felmérése, hiszen csak így kaphatunk reális képet pénzügyeinkről. Ez magában foglalja a bevételek, kiadások áttekintését legalább néhány hónapra, de inkább egy évre visszamenőleg. Számoljuk ki, hogy az előző 12 hónapban pontosan mekkora összeg folyt be a háztartásunkba: a rendszeres havi fizetések mellett ne feledkezzünk meg az eseti bevételekről és a gyerekek után járó adókedvezményekről sem. 

Fotó: 123rf.com

A következő lépés a kiadások összeszámolása, amely egy kicsit aprólékos munka lesz, főleg akkor, ha jól csináljuk, és kategorizáljuk is az egyes kifizetéseket. Ha így teszünk, látni fogjuk, hogy mik az állandó költségeink – rezsi, lakbér, lakáshitel, biztosítások – és azt is, hogy étkezésre, ruházkodásra, szórakozásra és a háztartásra pontosan mennyit költöttünk. Ez utóbbiak természetesen nem kerülhetők meg, azonban szükség esetén itt lehet esélyünk egy kicsit meghúzni a nadrágszíjat. 

Ebben a körben se csak a havonta jelentkező költségekre koncentráljunk: az évente fizetendő nagyobb kiadásokról – például a lakásbiztosításról vagy a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról – se feledkezzünk meg. 

2. Tűzzük ki a céljainkat

A célmeghatározás óriási segítséget jelent abban, hogy motiváltak maradjunk, és képesek legyünk hosszú távon a prioritásokra koncentrálni. Állítsunk össze több kategóriát: a rövid távú célok közé tartozhat egy nyaralás, az iskolakezdés, vagy éppen egy közeli hozzátartozó esküvője, középtávú terv lehet egy autó vásárlása, vagy a lakás újrafestése, de ne feledkezzünk meg a hosszú távú célokról sem: ez lehet egy nyugdíj-megtakarítás, egy új lakás vásárlása, vagy a felkészülés a gyerekek továbbtanulására. 

Fontos, hogy legyünk realisták, és olyan célokat tűzzünk ki, melyek elérésére látunk is esélyt – akkor is, ha ehhez több évre, évtizedre van szükségünk. Tűzzünk ki határidőket is, így már pontosabban láthatjuk, hogy havonta milyen összegű megtakarításra lesz szükségünk az elképzelések megvalósításához. 

3. Csökkentsük kiadásainkat

A mi időnk is véges, ezért könnyen lehet, hogy egy újabb munkahely, egy vállalkozás indítása már nem fér bele a napunkba. Ekkor érdemes áttekinteni a tavalyi évről készített költségvetésünket, és megnézni, mely területek azok, ahol egy kicsit visszafoghatjuk magunkat. Éttermi vacsorák, rendelés helyett főzzünk otthon; márkás, új ruhák helyett válasszuk a jó minőségű turkálókat vagy a barátokkal szervezzünk egy gardróbcserét, hiszen más megunt holmija nekünk kincset érhet.

Mondjuk le a nem használt előfizetéseket, autó helyett válasszuk a tömegközlekedést, vagy egy időre engedjük el a drága karácsonyi ajándékokat; ezek egyenként apróságnak tűnhetnek, havi szinten azonban komoly összegeket is kitehetnek. Érdemes áttekinteni az adósságainkat is, és ha lehetőségünk van rá, a kisebb tartozásokat azonnal törleszteni: ez egyszerre nagyobb kiadás lehet, a következő hónaptól azonban máris több pénz marad a zsebünkben.

4. Hozzunk létre egy megtakarítási számlát

Ha a félretett pénzünket a folyószámlánkon tartjuk, könnyen előfordulhat, hogy észrevétlenül túllépjük a magunknak meghatározott keretet. Erre jó megoldás lehet az, ha egy megtakarítási alszámlára  minden hónap elején azonnal átutaljuk azt az összeget, amit kalkulációnk szerint félre tudunk tenni. A megtakarított pénzt persze nem muszáj egyszerűen a bankszámlán hagyni: nézzünk utána a befektetési lehetőségeknek, így a lakástakaréknak, a nyugdíj-előtakarékosságnak esetleg az értékpapírszámláknak, hiszen, ha valamilyen formában lekötjük a pénzünket, jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy ahhoz egy váratlan kiadás fedezése érdekében hozzányúlunk. 

Ha nagyobb pénzösszeghez jutottunk, melyet nem szeretnénk egyszerre elkölteni, akkor válasszuk az egyösszegű befektetéseket, ha pedig egyszerre csak kevesebbet tudunk félretenni, a rendszeres befektetések lesznek a nekünk valók: ezek segítségével a folyószámla kamatnál nagyobb hozamot érhetünk el, így idővel szépen gyarapodni fog a pénzünk. Ha a választott pénzintézetünknél ez az opció elérhető, akkor a bank helyettünk állítja össze a portfóliónkat, így nekünk csak azzal kell foglalkoznunk, hogy havonta egy bizonyos összeget rendelkezésre bocsássunk. Megtakarításunkat fektethetjük részvényekbe, kötvényekbe vagy magyar állampapírokba is, az pedig, hogy mennyire kockázatos megoldásokat választunk, csakis rajtunk múlik. 

5. Fejlesszük magunkat

Van, aki természeténél fogva könnyedén átlátja a pénzügyeket, így számára a bankszámla nyitás, a tudatosság, a gyűjtögetés és a kiadások optimalizálása rendkívül egyszerű feladat. A legtöbbünkkel azonban nem ez a helyzet, ne szégyelljünk, tehát segítséget kérni. Olvassunk utána a megtakarítási taktikáknak, a költekezés pszichológiájának, és ha szükséges, akár egy pénzügyi szakember tanácsait is kérjük ki. Ne felejtsük el, hogy a fegyelem, a következetesség és a családtagok együttműködése is elengedhetetlen a hosszú távú pénzügyi sikerhez: ez egy rögös út, az eredményt szem előtt tartva azonban megéri áldozatokat hozni. 


 Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.