Ez persze nem csak egy újabb idegesítő szabály: statisztikák szerint is nagyon sok balesetet okoz az, ha nem az útra figyelünk, és a szemünk mellett az egyik kezünket is lefoglaljuk ahelyett, hogy a kormányt, váltót, irányjelzőt használnánk. De mit tehetünk azért, hogy a biztonságunk is megmaradjon, a szabályoknak is eleget tegyünk, de közben mégis kihasználjuk a telefonok előnyeit utazás közben?
Mivel a szabály is kézben tartott telefonra vonatkozik és saját biztonságunk is azt kívánja meg, hogy szabad legyen mindkét kezünk, a megoldás egyszerű: egy autós telefontartó beszerzése, amelyből már nagyon olcsón is találunk jóféle típusokat, amelyeket sokféle felületre rögzíthetünk. Ráadásul nem csak a fenti két ok miatt érdemes átszokni arra, hogy a telefont vezetés közben "bölcsőben" tartjuk: legyen meg az összes előny egyben!
Nézzük csak az eddig nem említett felhasználási köröket bővebben is, aztán pedig jöjjenek a tanácsok arra, milyen autós tartót válasszunk!
Természetesen nem csak az vonhatja el a figyelmet, ha kézben tartjuk a telefont. A kijelző nyomkodása és figyelése ugyanígy veszélyes lehet, de ez a mai mobiloknál már elkerülhető. Akár iOS, akár Android, vagy a Huawei készülékeken futó HMS alatt elérhetők olyan hangos asszisztensek, mint a Siri, a Google Asszisztens, a Samsung Bixby vagy a Huawei Celia - ezeknek egyrészt manuális beavatkozás nélkül, hangban adhatunk utasításokat, akár olyan mélységben is, hogy "Hé, Google, meddig van nyitva a múzeum?".
Ugyancsak a kéz nélküli vezérléshez kapcsolódik, hogy a legtöbb mobilos hangos segéd képes már a telefonon futó navigációs appok kezelésére is. Tehát elég megkérdezni az adott asszisztenst arról, hogyan jutunk el a legközelebbi benzinkútig, a választ nem csak a kijelzőn láthatjuk, hanem a beépített autós navigációs megoldásokhoz hasonlóan hangban is segítséget kapunk minden egyes kanyar, sávváltás vagy egyéb manőver előtt.
Manapság már egyre többen szeretik látni is a beszélgetőpartnerüket, legyen az rokon vagy épp egy olyan kolléga, aki még úton van egy meeting kezdetekor. Ilyenkor sem kell félreállni - az autós tartóba helyezett telefont könnyen úgy fordíthatjuk, hogy a beszélgetőpartnerek lássanak minket.
Ha mi magunk szeretnénk a vezetésre figyelni, de unatkozó családtag ül az anyósülésen, esetleg rakoncátlan gyerekek hátul, az autós tartóba helyezett telefonon elindíthatunk egy vicces videót, rajzfilmet, vagy akár hangoskönyvet az utastárs érdeklődésének megfelelően. Ha ráadásul a tartóba helyezett telefont vezetékkel vagy anélkül az autó hangszóróihoz tudjuk kapcsolni, valódi szórakoztató központtá válhat a jármű.
A következő tényezőket érdemes megfontolni:
Egyrészt fontos az autós mobiltartók kínálatából olyat választani, amibe kényelmesen belefér a telefonunk. Figyeljünk oda, hogy hol vannak a bekapcsoló- és hangerőgombok a készüléken, nehogy pont ott legyen a tartó valamelyik rögzítő eleme, és persze ne legyen túl nagy vagy épp túl kicsi sem - előbbiből egy hirtelen fékezésnél kiesik a készülék, utóbbiba pedig nem tudjuk majd belepasszírozni.
Másrészt előre nézzük meg, hol lehet az autóban elhelyezni a tartót. Sok esetben a légbefúvók kis lamelláira lehet csíptetni vagy a szélvédő üvegére tapasztani, esetleg a műszerfal tetejére rögzíteni egy mágnest, amelyhez a tartó másik fele kapcsolódik. Gondoljuk végig, hol rögzül biztosan a telefon, és az is fontos, hogy jól elérhető, könnyen látható legyen vezetés közben is.
Ha a fenti szempontokat megfontoljuk, a telefon minden esetben kényelmes és hasznos társ marad vezetés közben is, ráadásul úgy, hogy egy pillanatig sem veszélyezteti a biztonságunkat - vagy épp a jogosítványunkat.
(X)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.