Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Minestrone recept
Minestrone
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
A halak fehérjében gazdagok, zsírszegények és létfontosságú vitaminokat tartalmaznak. A legjobb halételek reggel fogott és délben már párolódó vagy sülő pikkelyesekből készülnek. Ha nincs horgász családtagod, akkor irány a piaci halárus vagy egy jobb szupermarket.

1. Élő hal vagy konyhakész?

Míg a vágóállatok húsát 4­5 fokon napokig frissen tarthatod, addig a hal már 12­-14 órával a kimúlása után romlásnak indul. Ezért még a vásárlás napján készítsd és fogyaszd el. Az élő hal ugyan garantáltan friss, de ha még csirkét sem beleztél életedben, akkor inkább konyhakészen vidd haza a halastól.

2. Fő a frissesség!

Vásárláskor ez a legfontosabb kritérium. A fehérhúsú halszeletek frissen gyöngyházfényűek, tapintásra tömörek, ruganyosak és nedvesek. Egész halnál ügyelj arra, hogy fényes, tiszta legyen a szeme, vörös a kopoltyúja és csillogjanak a pikkelyei. Ha a kopoltyúja sárgásszürke színű és rossz szagú, a szeme megtört fényű, homályos színű és pirossal szegélyezett, a húsa puha tapintású, továbbá a hal a vízben nem merül alá, hanem a tetején úszik, akkor nem szabad étkezés céljára felhasználni.

Rántott hal citromos sült krumplival >>> 
 

3. Hűtve szállítsd!

Halvásárlásához vigyél magaddal hűtőtáskát (hőségben jégakkuval), mert a friss hal a meleg hatására még gyorsabban romlik, a mirelitet pedig a többi mélyhűtött termékhez hasonlóan nem szabad visszafagyasztani, ha szállítás közben kiolvadt.

4. Ízbeli különbségek

Az édesvízi halak közül a hússal táplálkozó ragadozók (pl. harcsa, fogas, csuka) sokkal ízletesebbek, mint a növényevők (pl. ponty, busa), továbbá a folyókban élők ízletesebbek, mint a tavakból származók. Kivételt képez a balatoni fogas és süllő.

5. Előkészítés

Ne ess kétségbe, ha esetleg élő halat kapsz egy adakozó kedvű pecástól! A fejére mért határozott ütéssel öld meg, majd fogd meg a farkánál, és a kést a feje felé mozgatva húzd le róla a pikkelyeket. (Horgászboltban vásárolhatsz pikkelyezőkést vagy olyan műanyag eszközt, amelyikkel haladósabb a munka.) Ezután hosszában vágd fel az áldozatod hasát. Ügyelj rá, hogy ne sértsd meg az epét, mert attól keserű lesz a húsa. Végül emeld ki a beleket. – Persze ha még csirkét sem beleztél életedben, akkor inkább kérj meg valakit, hogy végezze el helyetted a „hentesmunkát”. – Az előkészített friss halat mosd meg és törölgesd szárazra. A szálkás húsúakat célszerű beirdalni.
 

A fagyasztott halat a hűtőben, kíméletesen olvaszd ki. (Mikrós felengedéskor előfordulhat, hogy a hal kiolvasztás közben részben megpárolódik.) Miután felengedett, gondosan szárítsd fel róla a nedvességet az utolsó cseppig. Ha a halat sütés előtt citromlével megcsepegteted, illetve besózod, akkor ismételten le kell itatni róla a nedvességet.

6. Sütés serpenyőben

Lehetőleg tapadásmentes edényt használj. Önts bele nem túl sok, de jó minőségű, sütésre alkalmas zsiradékot (pl. sütőolaj, olívaolaj, tisztított vaj), és hevítsd fel. Ezután vedd vissza a lángot. Helyezz a serpenyőbe előzőleg citromlével megcsepegtetett lazacfilét vagy besózott, lisztben megforgatott haldarabokat (pl. sügért), és időről időre kanalazz a tetejükre a zsiradékból. Ne fordítsd meg őket túl korán, mert széteshetnek. Végül a másik oldalukat is süsd készre.

7. Sütés paprikás lisztben

Beirdalt, besózott és szárazra törölt egész keszeget forgass paprikás lisztbe, és tedd azonnal (!) annyira forró olajba, hogy megkapja a lisztet. Ha a hal nedves, ha belisztezve állni hagyod vagy ha az olaj nem elég meleg, akkor a liszt lejön róla sütés közben. Próbáld ki paprikás kukoricaliszttel is: semmit sem változtat a hal ízén, viszont jó ropogós kérget ad.
 

8. Sütés sókéregben

Ez a módszer megőrzi a hal eredeti aromáját, ráadásul nincs szükség további fűszerekre. Kb. 2 kg durva szemű tengeri só kell 1 kg halhoz. (Nem baj, ha a só nem teljesen fehér, és kifejezetten jó, ha nem túl száraz.) A felét terítsd el egy tepsiben vagy nagy sütőtálban, majd fektess rá egészben pl. egy konyhakész dévérkeszeget. Takard be a maradék sóval, és told a 250 fokra előmelegített sütőbe kb. 30 percre. Mielőtt feltöröd a sókérget, pihentesd benne a halat 5 percig, de ne tovább, mert élvezhetetlenül sós lesz!

9. Sütés sótésztában

Kisebb méretű egész hallal érdemes kipróbálni. Pl. egy kb. 1,2 kg-­os dévérkeszeg hasüregét dörzsöld be frissen őrölt fehér borssal, majd töltsd meg 1 db vastagabban felszeletelt citrommal és 3 ág kaporral. Verj fel félkeményre 3 db tojásfehérjét, és adagonként keverj bele kb. 2 kg durva szemű tengeri sót. Szükség esetén lazíthatod egy kis vízzel. 3 réteg félbehajtott alufóliából készíts kb. 5 cm széles csíkokat, és dugd egymásba a végüket. Az így kapott hosszú csíkból hajlíts a keszegednél valamivel nagyobb hal formát. Tedd ezt egy kikent tepsibe, és töltsd bele a sótészta harmadát. Fektesd rá a halat, oszd el rajta a maradék sótésztát, és süsd meg a 200 fokra előmelegített sütőben kb. 40 perc alatt.
 

10. Sütés papírban

Ezt a kíméletes módszert egész hal és feldarabolt filé esetén is alkalmazhatod. A haldarabok méretétől függő nagyságú pergamen­ vagy sütőpapírt kenj meg vékonyan olvasztott vajjal vagy olívaolajjal, majd fektesd rá a tetszés szerinti fűszerekkel bedörzsölt halat. Adhatsz hozzá friss zöldfűszert is. Ezután csomagold a papírba, és süsd a 175 fokra előmelegített sütőben a csomag nagyságától függően 15­25 percig. Tedd tányérra, és azonnal tálald. (A csomagot csak az asztalon bontsd ki.)

11. Nem mindegy, mit rántasz!

Rántani legjobb a ponty­, a süllő­ vagy a harcsafilé, a tengeri halak közül pedig a frissen is leginkább elérhető – és talán a legfinomabb – tőkehal. A gondosan szárazra törölt filéket a szokásos módon panírozd be. A kellően felforrósított olaj alatt vedd közepesre a lángot, majd tedd az edénybe a panírozott halszeleteket, és fedő alatt süsd 3­4 percig. Ezután lapáttal fordítsd meg őket, mert ha beléjük szúrsz, könnyen szétesnek. További pár percig hagyd őket pirulni.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.