Legyen hízott vagy pecsenyelibamáj, mindkettő fenséges fogás alapja lehet Márton-napján. Mutatunk egy egyszerű és gyors, mégis mennyeien finom ételt libamájból.
Márton-napján a hagyomány szerint libát kell enni, hiszen ez hoz bőséget, jólétet, de nemcsak a finom ízek, különleges ételek miatt fontos, hogy megőrizzük és ápoljuk felmenőink szokásait és hagyományait. Ez az ugyanis, ami összeköt minket, összekapcsolja a nemzedékeket. Ki-ki a pénztárcájához mérten alkossa meg a Márton-napi fogásokat. Ez lehet sült libamell vagy libacomb, egészben sült liba, de kacsa is asztalra kerülhet. Készíthetünk ludaskását, levest vagy töltött libanyakat, süthetünk libatepertőt és libazsírt, egyszóval sokféle különleges étel kerülhet ilyenkor az asztalra, amivel megünnepeljük Szent Márton napját.
Aki nem tud vagy nem szeretne egész libát sütni, nem szereti annyira a libahús ízét, annak ajánljuk, hogy próbálja ki a sült pecsenyelibamájat. Különleges, telt ízű, könnyen elkészíthető fogás, ami tényleg pár perc alatt megsül, belül pedig krémes marad. Remekül áll neki a rozmaring és a kakukkfű, a hagymától, fokhagymától és a fehérbortól pedig csak még aromásabb lesz a libamáj. A hízott libamáj nagy és fehér, míg a pecsenyelibamáj kisebb és pirosas-barnás a színe, de bármelyiket is kapjuk, mindegyikből remek étel készíthető.
Sült pecsenyelibamáj, a Márton-napi fogás receptje
Hozzávalók:
1 ek. zsír
2-3 fej vöröshagyma
4-5 gerezd fokhagyma
80 dkg pecsenyelibamáj
1 csapott ek. kakukkfű
2 tk. rozmaring
só
bors
1 dl száraz fehérbor
Elkészítés:
A vöröshagymát megtisztítjuk, félfőre vágjuk, a fokhagymát megpucoljuk, a gerezdeket a kés lapjával megroppantjuk, és apróra vágjuk. A májat, ha szükséges, akkor megtisztítjuk, az esetleges ereket eltávolítjuk, majd a májat szárazra töröljük.
Egy nagyobb serpenyőbe kanalazzuk a zsírt, erre rakjuk a félfőre vágott hagymát, sózzuk, közepes lángon kevergetve, időnként pirítva 7-8 perc alatt puhára dinszteljük. Ha már puha, és itt-ott barnára pirul, akkor hozzáadjuk a fokhagymát és kevergetve nagyjából még egy percig pirítjuk. Amikor megérezzük a fokhagyma illatát, már le is vehetjük a serpenyőt a tűzről. A hagymát rakjuk egy tálba.
Amíg a hagymát dinszteljük, közben a májak egyik oldalát fűszerezzük kakukkfűvel és rozmaringgal. A serpenyőben a dinsztelt hagyma visszamaradt zsiradékához, ha szükséges, még egy kevés zsiradékot teszünk, erre fektetjük a fűszeres oldalukkal lefelé a májszeleteket. Ügyeljünk arra, hogy a serpenyő forró legyen, és akkora serpenyőt válasszunk, amiben a májszeletek kényelmesen elférnek, így tudjuk jól megpirítani a májat. Ha nincs nagy serpenyőnk, akkor süssük több menetben a májat.
A májat először addig sütjük, amíg a szélei el nem kezdenek fehéredni, ez nagyjából két-három percet vesz igénybe, ezalatt a másik, még nyers oldalát befűszerezzük kakukkfűvel, rozmaringgal, ízesítjük sóval és borssal, ezután pedig már meg is fordíthatjuk a májakat. A pirult fűszeres oldalt is sózzuk és borsozzuk. A májakat további két-három percig sütjük, majd a szinte teljesen elkészült májhoz adjuk a dinsztelt hagymát, elkeverjük, és felöntjük fehérborral, majd további egy-két perc alatt elforraljuk az alkoholt.
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.