Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Minestrone recept
Minestrone
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
A tiszta víz éltető elemünk. Oltja a szomjunkat, karcsúsít és gyógyít. A cukros üdítők és a gyümölcslevek korában azonban sokat elfeledkeznek a vízivásról.

Bár mindenki tudja, hogy sokat inni egészséges, gyakran nem tiszta víz kerül a pohárba. A piacon hatalmas a kínálat, hiszen a szénsavas és a csendes ásványvíz mellett kaphatóak már ízesített, oxigénnel dúsított változatok is. A vízválasztást megkönnyíti, ha tisztában vagyunk néhány alapigazsággal.

Igyál naponta 2 liter vizet!

A dietetikusok többsége naponta 1,5–2 liter közti mennyiséget javasol. Ennyi folyadék távozik el ugyanis a bőrön, a vesén és a tüdőn keresztül 24 óra alatt egy felnőtt szervezetből. A legjobb természetesen a tiszta víz, de a levesek és a többi elfogyasztott alkoholmentes ital is hozzáadódik a napi mennyiséghez. Aki sokat izzad, vagy rendszeresen sportol, az inkább 3 liternyit igyon. A folyadékbevitelt legkönnyebben a vizeleten lehet ellenőrizni. Ha halványságra, és nem erős illatú, akkor elég folyadékot fogyasztasz.

Evés közben nem szabad inni...?

Évekkel ezelőtt terjedt el az a tévhit, hogy ha evés közben sok folyadékot fogyasztunk, felhígul a gyomorsav, és nem tudja lebontani a tápanyagokat. Ma már tudjuk, hogy az étkezéshez hozzátartozik egy pohár víz. A víz segíti az emésztést és a tápanyagok eljuttatását a szervezet minden sejtjéhez. Nagyjából 3 gramm víz szükséges ahhoz, hogy az izmok el tudjanak raktározni 1 gramm szénhidrátot.

(Nem) egészséges a szénsav

Vannak, akik felfúvódnak a szénsavtól, de a szénsavas víznek ezenkívül csak jó tulajdonságai vannak. Pozitív hatással van a fogakra, mert elpusztítja a baktériumokat, és megtisztítja a szájat a fogszuvasodást okozó ételmaradékoktól. A pezsgés serkenti a száj vérellátását és a nyáltermelést.

A csontoknak jót tesz az ásványvíz

A vulkanikus területről származó természetes ásványvíz a tejtermékek mellett a másik fontos kalciumforrás. A kalcium a csontok és a fogzománc legfontosabb építőanyaga. A krónikus kalciumhiány idős embereknél csontritkulást okozhat, az oszteoporózis pedig megnöveli a csonttörés kockázatát. Naponta nagyjából 1000 mg kalciumra van szükség a csontok épségének megőrzéséhez. Egy liter kalciumos ásványvíz 500–700 mg kalciumot tartalmaz, így fedezi a napi mennyiség felét.

Az ivás hamar eltelít

Jobban megtelik a gyomrod, ha megiszol egy-két pohár vizet evés előtt. A teltségérzet gyorsan kialakul, így kevesebbet eszel. Az ivás általánosságban kedvezően befolyásolja a fogyókúrát: napi 1,5–2 liter víz már 100 kcal-lal megnövelheti az energiaforgalmat. Legjobb, ha reggel, ébredés után éhgyomorra megiszol két pohár vizet.

A víz beindítja az emésztést és az anyagcsere-folyamatokat, ráadásul az éjszakai folyadékvesztést is gyorsan kiegyenlítheted.

Annak ellenére, hogy egész Magyarországon nyugodt szívvel megihatod, a csapvíz a természetes ásványvízzel összehasonlítva sokkal kevesebb ásványi anyagot, magnéziumot, kalciumot és nátriumot tartalmaz.

Akkor is igyál, ha nem vagy szomjas!

A szomjúság érzése már a vízhiány jele. Ha a test folyadékmennyisége 1–2%-kal csökken, az a testi és szellemi teljesítőképesség rovására megy. Ha vízhiány alakul ki, a vér besűrűsödik, romlik az agy oxigén- és tápanyagellátása. A vízhiány okozhat migrént, fejfájást vagy koncentrációs zavarokat. Egy óránál tovább tartó sportolásnál különösen figyelni kell a folyadékpótlásra. Hogy pontosan mennyit kell inni, az elsősorban a testsúlytól, az izzadás mértékétől és a sportágtól függ. Ma már léteznek olyan kalkulátorok, amelyekkel ki lehet számítani az egyéni folyadékszükségletet.

Igaz vagy hamis? 10 állítás a vízről >>>

Forrás a Mindmegittán >>>

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.