Csikós tokány recept
Csikós tokány
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Puncstorta  recept
Puncstorta
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Borok

Itália legnépszerűbb bora: a chianti

A chianti Olaszország leghíresebb vörösbora. Neve azonos Toscana tartomány egyik ősi bortermelő területének nevével, amely a Firenze, Arezzo, Siena és Grosseto környéki településekre terjed ki.
Katasztrófa után felvirágzás

Az olaszországi szőlőművelés története Krisztus előtt 800 körül kezdődik, amikor is a görögök magukkal vitték szicíliai kolóniájukra a tőkéket. Dél-Itália sokáig a szőlőgazdálkodás központja volt. Krisztus után 79-ben katasztrófa sújtotta a szőlőt: a Vezúv lávája nemcsak Pompejit temette maga alá, hanem lerombolta a birodalom legjelentősebb kikötőjét is, így a borkereskedelem alapjait is.

Ettől kezdve a szőlőgazdálkodás egyre északibb vidékekre nyomult előre: először a Róma környéki dombokra, később – főleg Probus császár (276-282) idején - pedig az Alpok túloldalán elterülő, legtávolabbi tartományokba is. (Ez teremtette meg a francia és a német szőlészet alapjait.) A 4. században, a birodalom végső felbomlásával a szőlőkultúra is tönkrement, és csak jóval később, már a reneszánsz idején vált ismét jelentős gazdasági tényezővé, amikor a toszkán üzletemberek újra érdeklődni kezdtek a borkereskedelem iránt. A szőlő leve közönséges ital volt, és emellett fontos kalóriaforrás is - ritkábban pedig élvezeti cikk, miként annak idején, az antik Rómában.

Toscana büszkesége

A chianti nemcsak az egyik legrégibb, hanem mindenekelőtt a legnagyobb mennyiségben termelt olasz minőségi bor. Bő termésű években majdnem 1,3 millió hektolitert palackoznak és exportálnak ezen a néven a világ minden sarkába. Pedig chianti tulajdonképpen nincs is. A fogalom mögött rendkívül különböző borok húzódnak meg, melyeket Toscana legkülönbözőbb részeiben állítanak elő. A chianti ugyanis cuvée típusú bor, azaz több szőlőfajta művészi házasítása során keletkezik. A vörös alapborok mellett felhasználnak hozzá kevés fehérbort is, és alkalmanként kerül bele, nagyon kis mennyiségben, jó minőségű cabernet sauvignon és merlot is.

További érdekességek és egy ínycsiklandó recept a következő oldalon >>>


Az alapreceptet Sienában fejlesztette ki több mint 150 évvel ezelőtt egy bizonyos Ricasoli nevű báró. Rögzítette, hogy a bornak 70 százalékban sangioveséből, 15 százalékban canaiolo neróból, egy tizedében fehér trebbiano toscanóból és malvasia del Chiantiból, valamint 5 százalékban egyéb szőlőfajtákból kell állnia. A keverés értelme az, hogy a sangiovese más szőlőfajták hozzáadásától intenzív színű, aromagazdagabb, ugyanakkor már fiatal korában is kellemesen fogyasztható legyen.

Három évnyi tárolás után a palackon feltüntethető a riserva szó. A chianti riserva vagy classico riserva 16-19 fokos hőmérsékleten (azaz a klasszikus szobahőmérsékleten) a legjobb, míg a fiatalabb évjáratok kissé hűvösebben, 13-16 fokon nyújtanak igazi élvezetet. A modern, jól elkészített chianti classico elegáns, erős és sokáig tárolható.

És most lássunk egy remek receptet chiantival!

Vörösboros nyúlragu

Hozzávalók 4 főre:
1 konyhakész nyúl (kb. 1,5 kg)
2 evőkanál liszt
2 evőkanál vaj
3 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál paradicsompüré

A páchoz:
1 fej vöröshagyma
1 db sárgarépa
1 szelet zellergumó
2 gerezd fokhagyma
1 babérlevél
10 egész fekete bors
6 szem borókabogyó
1 cs kakukkfű
1 cs rozmaring
6 zsályalevél
1 üveg chianti

Előkészítés: A nyulat főzésre előkészítjük, feldaraboljuk. A belsőségeket hűtőszekrénybe tesszük. A nyúlhúst nagyobb tálba rakjuk. A hagymát, a sárgarépát és a zellert meghámozzuk és felaprítjuk. A fűszereket és a leöblített zöldfűszereket a húshoz adjuk, a bort ráöntjük, letakarjuk, és hideg helyen két napig pácoljuk.

Elkészítés: Felhasználáskor a húst kivesszük, szárazra törölgetjük, megsózzuk, megborsozzuk, és enyhén belisztezzük. A páclevet leszűrjük. A vajat és az olívaolajat mélyebb serpenyőben felhevítjük, a nyúldarabokat minden oldalon megpirítjuk benne. A belsőségeket apróra vágjuk, hozzáadjuk, és röviden megpároljuk. A páclevet ráöntjük, a paradicsompürét is belekeverjük. A nyúlhúst két és fél-három órán át kis lángon pároljuk. A húst kivesszük, melegen tartjuk. A visszamaradt mártást leszűrjük, és ha szükséges, besűrítjük. A nyúldarabokat visszatesszük a mártásba, felmelegítjük és nagyon forrón tálaljuk. Köretnek friss polenta, kísérőnek pedig chianti illik hozzá.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.