A Rákóczi túrós alapja, egy linzertészta, ami sütőporral kevert liszttel készül, vajjal, tojássárgájával és egy kevés tejföllel, ami hihetetlen jó állagot biztosít neki: így az omlós tészta nem szakad, könnyen nyújtható, nem dermed túl, nagyon egyszerű és jó vele dolgozni.
A túrótöltelékhez a különféle receptek eltérő módon alkalmazzák a tojást, az eredeti recept fél kilónyi túróhoz három tojássárgáját és két fehérjét irányoz elő, de a sokféle átdolgozott változatban van, hogy csak a tojás sárgája kerül a krémbe, máshol két egész tojással számol a recept. A tojások aránya sokban függ a felhasznált túró mennyiségétől, attól, hogy a töltelékbe kerül-e tejföl (az eredetiben van), illetve hogy édes morzsával, zsemlemorzsával vagy netalán grízzel ad tartás a krémnek a cukrász. Édes morzsának tökéletesen megteszi a lereszelt háztartási keksz vagy babapiskóta, de ha van száraz piskótánk, az az igazi, mert abból készül a legjobb édes morzsa. Rákóczi eredeti receptjében a krémbe apróra kockázott zsemle került - lásd lent!
A túrótöltelékbe kerülő mazsolát kicsit ízesíthetjük, lágyíthatjuk, vagy akár le is cserélhetjük. A mazsolát áztathatjuk kevés langyos vízbe, de rumba, konyakba vagy gyümölcslébe is tehetjük. A felpuhult gyümölcsöt, mielőtt a krémbe kevernénk, egy szitában lecsepegtetjük. Mazsola helyett a töltelékbe kerülhet apróra vágott aszalt sárgabarack, aranymazsola, datolya vagy bármilyen más, az ízlésünknek megfelelő, nem savanyú aszalt gyümölcs - de ha nem szeretjük az aszalványokat, nyugodtan ki is hagyhatjuk belőle!
A hab elkészítésének is több változata ismert. Van, ahol gőz felett készül a minél keményebb hab, máshol csupán alaposan felverik, és a cukorra bízzák, hogy megmaradjon a tartása.
A hab kerülhet spatulával a tészta tetejére, vagy habzsákból kinyomva. Ez utóbbi változat szebb eredményt ad. Habzsákos megoldással készíthetünk rácsos tetejű Rákóczi túróst, illetve a tortaformában sütött Rákóczi túróst is tovább dekorálhatjuk.
A habzsákból kinyomott csíkok közé csorgassuk a folyósabb, de nem túl laza, és lehetőleg házi lekvárt. A lekvár esetében célszerű, ha ízvilága harmonizál a töltelékben lévő gyümölccsel, a legjobba a sárgabarackból készült változat. A lekvárral akár a linzertészta tetejét is megkenhetjük, mielőtt a tölteléket rátennénk.
A tészta és a rásimított túrótöltelék külön sül, közepes hőfokon addig, amíg a töltelék meg nem szilárdul, ami kb. 20 perc. Ezután a süteményt kiemeljük a sütőből, és jöhet a habpaplan vagy a habcsíkok a tetejére. Ekkor kb.130 ºC-ra mérsékeljük a hőt, és a habot további kb. 30 percen át így szárítjuk.
Akkor van készen, amikor szép, aranybarna.
Hozzávalók:
A tésztához:
37,5 dkg finomliszt
18 dkg vaj
9 dkg kristálycukor
1,5 dl tejföl
3 tojássárgája
1 mokkáskanál só
1 mokkáskanál szódabikarbóna (vagy sütőpor)
1 citrom reszelt sárga héja
A tepsi kikenéséhez:
vaj
A töltelékhez:
1 kg tehéntúró
6 tojássárgája
20 dkg kristálycukor
2 csomag vaníliás cukor
3 dl tejföl
10 dkg mazsola
3-4 zsemle
5 dkg zsemlemorzsa
1 citrom reszelt sárga héja
3 tojásfehérje
A tetejére:
6 tojásfehérje
24 dkg porcukor
25 dkg nem darabos baracklekvár
A tésztához:
25 dkg liszt
15 dkg vaj (v. 10 dkg zsír)
8 dkg porcukor
1/2 csomag sütőpor
1 csomag vaníliás cukor
1 db tojás
1 ek tejföl
reszelt citromhéj
csipet só
A túrós töltelékhez:
75 dkg túró
4 ek búzadara
2 egész tojás
20 dkg porcukor
2 csomag vaníliás cukor
mazsola (ízlés szerint)
reszelt citromhéj
A tojáshabhoz:
3 db tojás fehérje
15 dkg kristálycukor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.