Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Mákos guba  recept
Mákos guba
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
A szőlő az ősz egyik főszereplője. Általában mosva, kicsit lecsöpögtetve, fürtönként kebelezzük be, de akár desszerteket is készíthetünk belőle, ahogy már az ókori rómaiak is tették.

A szőlő nagyon jó alapanyag. Mivel időigényes a pucolása, így inkább díszíteni szoktunk vele desszerteket, pedig nagyon finom tud lenni rétesben vagy esetleg clafoutis-ban, de készíthetünk vele pitét is, ahol a töltelék felét az alma adja, a másik felét pedig a szőlő teszi ki. Aki nagyon ráér, az nyugodtan magozhatja a nagyobb szemű szőlőt, de vehetünk magnélküli fajtát is, ami azon felül, hogy nincs vele macera, finom mézédes.

 

Bátran tehetjük pitébe a szőlőt
Bátran tehetjük pitébe a szőlőt

 

A különböző krémes, túrós, joghurtos tortákat is gazdagíthatjuk szőlővel, illetve a pohárkrémekhez is nagyon jó passzol, főleg, ha egy kevés édes borral készült maga a krém is. A krémes dolgoknál a tejberizs is szóba jöhet, ha magába a rizsbe egy kevés mazsolát is belefőzünk, akkor lesz teljes a harmónia a tetejére ültetett szőlőszemekkel.

 

Almával is nagyon jól harmonizál a szőlő
Almával is nagyon jól harmonizál a szőlő

Ha elég nagy szemű szőlőt kapunk és van energiánk félbevágva kikapni a magjait, akkor a tarte tatin-t is átértelmezhetjük, akár szőlős-körtéssé, vagy az alapgyümölcs, az alma meghagyásával szőlős-almássá.

Kevert tésztákba, muffinokba, piskótákba is nyugodtan szórhatunk szőlőt. A kalácsfelfújtat is gazdagíthatjuk vele, vagy akár a stíriai metéltbe, vargabélesbe is nyugodtan kerülhet akár többféle színű, ízű, fajtájú szőlő is.

A szőlő származékait sokkal gyakrabban használjuk süteményekbe, mint magát a szőlőt. Gondoljunk csak bele, hogy a mazsola hány és hány desszert elengedhetetlen kelléke. A somlói galuskától a puncstortáig számos desszertünk tartalmaz mazsolát.

A borból sodó és hab is könnyedén készülhet, sőt pácolhatunk vagy felfőzhetünk benne sokféle alapanyagot, és a musttal is többféle édesség készíthető. És akkor még nem is beszéltünk a borból készített zselékről.

 

Gyümölcstortán is nagyon jól mutatnak a szőlőszemek
Gyümölcstortán is nagyon jól mutatnak a szőlőszemek

 

De milyen desszertet is készítsünk, ha van otthon néhány fürt felhasználásra váró szőlőnk?

Krémes szőlősaláta

Hozzávalók:
50 dkg zöld magnélküli szőlő
50 dkg vörös magnélküli szőlő
10 dkg tejföl
15 dkg lágy krémsajt
8 dkg porcukor
1/2 rúd vanília
A tetejére:
12 dkg barna nádcukor
12 dkg pekándió

Elkészítés: Félbevágom a szőlőszemeket és egy nagy tálba teszem. Összekeverem a tejfölt a sajttal, hozzáadom a cukrot, a kikapart vanília belét és egy leheletnyi sót. A krémbe beleöntöm a szőlőszemeket és óvatosan átkeverem. A tetejére az összetört pekándió és a nádcukor keverékét teszem, majd a tálat egy éjszakára a hűtőbe rakom. Hidegen tálalom.

Szőlős metélt

Hozzávalók:
25 dkg széles metélt tészta
25 dkg szőlő
10 dkg mazsola
2 dl tejföl
4 tojás
4 evőkanál cukor
2 dl desszertbor

Elkészítés: A mazsolát előző este beáztatom a borba. A metéltet enyhén sós vízben kifőzöm. A tojásokat szétválasztom, a sárgájukhoz hozzáadom a cukor felét és habosra keverem, majd ehhez adom a tejfölt. A fehérjéket a maradék cukorral kemény habbá verem, és egy habverő segítségével összeforgatom a tejfölös krémmel. Hozzáadom a lecsöpögtetett mazsolát és a szőlőszemeket, végezetük az egészet összekeverem a leszűrt tésztával. Vajjal kikent, zsemlemorzsával kiszórt tepsiben sütöm, amíg szép aranybarna színe nem lesz.

Szőlős-szilvás lepény

Hozzávalók:
15 dkg tönköly finomliszt 
5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt 
1,25 dkg friss élesztő 
1 dl langyos víz 
2 tojás sárgája 
4 teáskanál cukor 
csipet só 
4 dkg vaj 
1/2 teáskanál fahéj 
A tetejére: 
15 szem szilva 
20-30 szem szőlő 
barna cukor 
fahéj

Elkészítés: A tészta alapanyagait alaposan összegyúrom, nyújtom, hogy kellemesen, kis széllel elférjen egy zsírozott, lisztezett tortaformában. Itt hagyom jó fél órát kelni. A szilvát félbe szedem, majd a megkelt tésztára fektetem úgy, hogy felfelé legyen a belseje. Közé szórom a szőlőt, majd meghintem nagyszemű barna cukorral és kevés fahéjjal. 180 fokos előmelegített sütőbe teszem, megsütöm.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.