Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Kozáksapka recept
Kozáksapka
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Ünnepi francia pirítós recept
Ünnepi francia pirítós
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Mákos guba  recept
Mákos guba
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A zabaglione, más néven zabaione, a franciáknál sabayon néven elhíresült, nálunk borhabként ismert desszert a karácsonyi időszak egyik kedvelt édessége. Egyszerű alapanyagai ellenére ellenállhatatlanul finom.

A tojásos alkoholos krém eredete igen bizonytalan, bár legendák sora szól a születéséről. Az egyik legismertebb történet szerint a XIV. század elején egy Giovanni Paolo Baglioni nevű kapitány volt az, aki akaratlanul ugyan, de megalkotta ezt a desszertet. Történt ugyanis, hogy Reggio Emilia városa mellett táborozott a kapitány a katonáival, akiket kiküldött, hogy szerezzenek alapanyagokat, amiből a hadsereg számára főzni lehetne. Az emberei azonban csak néhány tyúktojást, cukrot és pár üveg bort találtak. További összetevők híján a kapitány ezeket összekevertette, és az így kapott krémes édesség a Giovanni Baglioni név torzulását követően nyerte el a zabaione nevet.

 

Egyszerű, de nagyon különleges, ünnepi desszert
Egyszerű, de nagyon különleges, ünnepi desszert

 

Egyes feltételezések szerint a zabaglione (ejtsd: dzabajjone) a Medici-ház szülötte. A fagylalt alapanyagként használt krémet Ruggeri nevéhez kötik, illetve a francia sabayon (ejtsd: szabajon) létrejöttét is alátámasztja Medici Katalin francia házassága, illetve a tény, hogy több szakácsot is magával vitt Franciaországba, ahol ezután a gasztronómia területén elég sok olaszos változás következett be.

 

Amilyen egyszerű, olyan finom ez a krémes, habos desszert!
Amilyen egyszerű, olyan finom ez a krémes, habos desszert!

 

Egy másik eredettörténet szerint a zabaione tipikus piemonti desszert, amit egy spanyol ferences rendi szerzetes, bizonyos Pasquale de'' Baylon készített először Torinóban, s afféle afrodiziákumként javasolta a gyülekezet tagjai számára. A szent életű szerzetesből 1680-ban valóban szent lett, s ez is sokat lendített a desszert népszerűségén, valamint megadta a desszert nevét is, hiszen Saint Baylon-tól már tényleg csak egy elhallásnyi különbség a zabaione. A korábbi történetek fényében és a jóval korábban dokumentált megjelenések mellett látszik, hogy ez az eredettörténet inkább csak egy szép mese, mintsem a zabaglione hiteles születéstörténete.

Az olasz eredettörténetek mellett létezik egy olyan elképzelés is, hogy zabaione egy velencei közvetítéssel Itáliában meghonosodott illírek által a Balkánon meghonosított recept, a zabaja egyik változata. Ezt az elképzelést támasztja alá, hogy a római birodalom idejében a sabaium az illíreknél sört jelentett. Innen ered a feltételezés, hogy az első zabaglione nem borral, hanem sörrel készítették. Szintén az illírekre vezeti vissza a zabaglione eredetét Giuseppe Maffioli olasz gasztronómus is, aki szerint a ciprusi borral készített zabajából származik az olaszok kedvelt desszertje.

Bizonyos nézetek szerint szicíliai közvetítéssel érkezett, arab alapokon nyugvó desszert a zabaglione, annyi azonban bizonyos, hogy az első írásos megjelenése 1465-re tehető. Ebben a receptben a tojások sárgájához cukrot, fahéjat és édeskés bort adtak, majd sűrűre főzve kínálták.

 

Bármilyen gyümölcssalátát elvarázsol a sabayon krém
Bármilyen gyümölcssalátát elvarázsol a sabayon krém

 

A recept megjelenésének dátuma azonban kérdésessé teszi a korábban említett eredettörténetek egy részét, egyúttal Milánót, illetve Lombardiát teszi meg a zabaglione igazi szülőhazájává. A milánói specialitásként is emlegetett krémet nem csak Baylon szerzetes javasolta, hanem Girolamo Mercurio is, a reneszánsz egyik ismert orvosa. Igaz, ő főleg gyermekágyas anyáknak, illetve megerősödni kívánó betegeknek ajánlotta a zabaglione fogyasztását. Vélhetőleg innen ered a magyar anyákat madártejjel ellátó rokonság indíttatása is.

A lélekmelegítőnek ajánlott ital valóban családi gyógyszerként funkcionált az olaszoknál. Hol tejjel, hol borral felengedett, cukorral vagy mézzel ízesített édes tojássárgája sok gyereket segített át a különféle betegségeken, járult hozzá a gyorsabb felépülésükhöz.

A zabaglionénak nagyon sok variációja létezik. Az alaprecept - tojássárgája, cukor, édes bor – esetében is sok változat született már a különféle boroknak köszönhetően, illetve a bor teljes hiányából fakadóan, ugyanis a gyerekeknek szánt zabaglione sok esetben tejjel készül. A borok közül leggyakrabban a szicíliai marsala kerül a krémbe, de készíthetjük portóival vagy sherryvel is.

 

Csokoládéval, piskótával rétegezve egy konyakos vagy rumos sabayon is mesésen finom
Csokoládéval, piskótával rétegezve egy konyakos vagy rumos sabayon is mesésen finom

 

A folyadék mibenléte mellett a zabaglionén változtatott, hogy cukorral vagy mézzel édesítették. A további variánsok azonban ennél nagyobb módosítást jelentenek. A se puding, se mousse krémet habbá vert tojásfehérjével is gazdagíthatjuk, illetve adhatunk hozzá tejszínhabot, esetleg mascarponét. A mascarponéval kikevert zabaglionéval el is érkeztünk a sokunk által ismert és kedvelt tiramisuhoz, ami nem más, mint piskótával rétegzett zabaglione. A borhab tökéletes önmagában, de remek töltelék lehet, illetve pohárkrémhez, trifle-höz is ideális.

 

A zabaglione krémet rétegezhetjük pohárba piskótával, gyümölcsökkel
A zabaglione krémet rétegezhetjük pohárba piskótával, gyümölcsökkel

 

A krémet lehet különféle fűszerekkel is gazdagítani. Adhatunk hozzá vanília-kivonatot, fahéjat, kevés őrölt szerecsendiót, szegfűszeget. A franciák után szabadon sós értelmezést is adhatunk a krémnek. Salátához, párolt zöldségekhez, húsokhoz kínálhatjuk a hozzájuk hangolt sűrűbb vagy lazább krémeket, sodókat. A krémben lévő alkoholokkal is könnyedén idomulhatunk ezekhez a fogásokhoz. A krémet bor helyett pezsgővel lazíthatjuk, vagy akár whiskyvel, rummal, konyakkal is ízesíthetjük.

 

Borhab, borkrém, borhabkrém? Magában is finom, de sodóként is ehetjük!
Borhab, borkrém, borhabkrém? Magában is finom, de sodóként is ehetjük!

 

Zabaglione

Hozzávalók:
4 tojássárgája
2 dkg cukor
2 dl édes desszertbor (pl. aszú)

Elkészítés: Egy lábasban vizet forralok. Felütöm a tojásokat, és a sárgákat egy nagy fém tálba teszem. Hozzáadom a cukrot, és habverővel alaposan kikeverem. Ezután az üstöt a lobogó víz fölé teszem, és a bort is a tojáshoz adom. Kézi habverővel folyamatosan mozgatom a krémet, egészen addig, amíg a kellő mértékben be nem sűrűsödik.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.