Természetesen a pilóták étrendje nem egyforma, tekintve, hogy a száguldó cirkusz szereplői nem egy ország szülöttei – így mindegyikük táplálkozásában fellelhetőek a helyi szokások. Ami viszont közös: a F1-es pilóták egészséges élelmiszereket fogyasztanak, nem esznek feldolgozott élelmiszereket, cukrot, fehér lisztet és nem igazán fogyasztanak alkoholt sem. Nemcsak a fizikai erőnlétükre kell gondolniuk: a mentális egészségüket is szem előtt kell tartaniuk, amikor az étrendjüket összeállítják.
Martin Poole, Nico Hülkenberg, a 2023-as szezonban a Haashoz visszatérő Forma-1-es pilóta edzője nemrég elmondta, hogy mire kell ügyelniük a pilóták táplálkozásával kapcsolatban. Meglepő dolgokra...
A nap folyamán, különösen, ha verseny van, nagyon szoros a pilóták időbeosztása, így az étkezésükre nagyon kevés idő jut, ezért fontos, hogy jól megszervezzenek mindent. Ebben persze komoly catering csapat segíti őket.
Elengedhetetlen, de sokat segít a tervezésben és arra „kényszeríti” a pilótákat, hogy figyeljenek magukra, a testük jelzéseire.
Ahhoz, hogy a pilóták megelőzzék a sérüléseket, energikusak legyenek fontos folyamatosan felölteni a vitaminraktáraikat. Ezenkívül vannak olyan tápanyagok, mint például a bór, amelyek segíthetnek a kognitív funkciók javításában. Ez pedig elengedhetetlen a gyors döntések meghozatalához, a koncentrációhoz, amik döntő fontosságúak lehetek a versenyek során.
Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a mikro- és makrotápanyagok egyensúlya, hiszen csak így biztosított a pilóták magas energiaszintje a pályán és a pályán kívül is.
A változatos étrendet fontos, különben lehetetlenség lenne tartatni a diétát a pilótákkal, akik nem mind tűrik jól a monotonitást. Arra biztatják a versenyzőket, hogy sajátítsák el az egészséges táplálkozás alapjait, merjenek önállóak lenni, dönteni mondjuk egy étteremben, vagy otthon, amikor kikapcsolódásként főznek.
A Forma-1 jóképű sztárja elmondta, hogy bár mindig jó étvágya volt és az anyagcseréje is igen gyors, versenyzőként mégis át kellett gondolnia a táplálkozási szokásait. Fontosnak és elengedhetetlennek tartja a kiegyensúlyozott, magas fehérjetartalmú étrendet. „Az egyensúly az első, ami eszembe jut az étkezésemmel kapcsolatban... Kísérleteztem, próbálkoztam, de nekem ez vált be” – mondta. „Nyilvánvalóan az edzés során fontos a fehérje, de úgy gondolom, hogy szükségünk van szénhidrátokra is, hogy egy kis plusz energiát kapjunk, és igen, zsírokra is. Én tehát az egyensúlyt keresem, és nyilvánvalóan az ízt. Az íz fontos. Szeretem élvezni az ételek ízét... Szerencsém van, néha elcsábulhatok valami finomságra.”
Sonkás-szalonnás tojásrántotta avokádóval, zöldségekkel
Tápanyagadatok: 20 g fehérje, 7 g szénhidrát, 20 g zsír, 350 kcal
Friss gyümölcs
Tápanyagadatok: 1 g fehérje, 20 g szénhidrát, 3 g zsír, 127 kcal
Édesburgonyapüré citromos-fokhagymás szószos csirkével
Tápanyagadatok: 50 g fehérje, 47 g szénhidrát, 15,4 g zsír, 549 kcal
Fehérjeturmix
Tápanyagadatok: 20 g fehérje, 2 g szénhidrát, 0 g zsír, 110 kacal
Roston sült hal rizzsel, fekete babbal és kukoricával
Tápanyagadatok: 36 g fehérje, 44 g szénhidrát, 25,4 g zsír, 559 kcal
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.