Imádom a salátákat, kiváltképp azóta, mióta felfedeztem, hogy a szimpla olívaolajon túl ízesíthetem mással is. Azóta a nagy kedvencemmé vált a balzsamecetkrém, amit vendégvársákor mindig bevetek, annyira mutatós és finom. Ám kicsit hizlal, ezért kerestem más salátaönteteket is arra az esetre, ha ízetlen lenne számomra a saláta.
Az olívaolajak közül legfinomabbak a kézi szedésű, hidegen sajtolt, extra szűz elnevezésű változatok, amelyeket az első sajtolás során nyernek. Ezt nem tanácsos hőnek kitenni, hamar elveszíti ugyanis értékes, antioxidáns hatású vitaminjait. Kerüld azonban a sansa, pomace és orujo néven kapható olívaolajakat, hiszen ezek csupán töredékét tartalmazzák az olívaolaj értékes hatóanyagainak!
Rendkívül gazdag szívvédő hatású a dióolaj és omega-3 zsírsavban is gazdag. Azoknál a salátáknál használd, amelyeknél érvényesíteni szeretnéd a dió édeskés, krémes ízét.
Fűszer és sütőzsiradék is egyben. Karakteres íze miatt elsősorban a keleties, pikáns saláták ízesítésére használják, de a leveseknek, valamint a zöldséges ételeknek is kellemes aromát ad. Mindig az étel elkészítése végén csepegtess belőle egy keveset!
Szeretsz szotyizni? Akkor imádni fogod a salátádon a tökmagolajat, amely még a legízetlenebb melegházi salátákat is finommá teszi. Ízében olyan, mintha pirított tökmaggal szórnád meg az ételt, színében pedig sötétbarna árnyalatot képzelj el - emiatt óvatosan bánj vele!
Nem szeretem az almát, nem kedvelem az ecetet, de a salátöntethez mindig használok almaecetet. Almaborból, almamustból vagy erjedt almaléből készítik és sokan valódi életelixírnek tartják, hiszen rengeteg értékes tápanyag található benne, például kalcium, fluor, magnézium, szilícium, kálium. Remek alapanyaga a hagyományos salátáknak.
Vörös- vagy fehérborból, esetleg pezsgőből készítik a borecetet. A savtartalma alacsony, 6% körüli, az íze enyhén savanykás, és emellett az eredeti borfajta jellege is érvényesül benne. Jól használható salátákhoz, hideg ételekhez, pácokhoz, de akár a különböző fűszerecetekhez is. Pikánssá teheted vele a salátádat.
A boltokban is beszerezheted, én általában saját kezűleg készítem el: egyszerűen beleteszek pár ágnyi fűszernövényt egy üvegbe, majd felöntöm gyümölcs- vagy borecettel. Gondosan le kell zárni és napos helyen néhány napig hagyni kell állni - utána szabadon használhatod a salátákhoz.
Bárki, akinek a szarvasgombaolajjal készítettem salátát, az egekig magasztalt. A kicsi üvegcsébe zárt olaj egyetlen nagy hibája, hogy drága, ám kifizetődő, mert intenzív az íze. Általában az olívaolajjal átforgatom a salátát, utána pedig pár csepp mennyei mannát csöppentek a salátára. Muszáj kipróbálni!
Könnyen kialakíthatod kedvenc salátaöntetedet, ha a kevés olívaolaj után mással is ízesíted a zöldségeket: pestóval, paprikakrémmel, olívapatéval, mézes mustárral, pár csepp majonézzel, vagy joghurttal is érdekes ízvilágot kaphatsz eredményül. A merészebbek akár még fokhagymát, vagy szójaszószt is használhatnak a salátához: avokádós fejessaláta mellé például mindkettő jól illik!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.